زایمان طبیعی چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد که زایمان طبیعی چیست ؟ بارداری یکی از دوران سخت و شیرین برای همه خانواده ها است که حساسیت زیادی دارد. زایمان به دو صورت طبیعی و سزارین صورت می گیرد. بیشتر افراد بر این باورند که زایمان طبیعی عوارض و خطرات کمتری از زایمان سزارین دارد. اگر کادر در شرایط مناسبی باشد بهتر از زایمان طبیعی استفاده کند و در صورت لزوم از زایمان سزارین استفاده شود. در ادامه برای آشنا شدن با زایمان طبیعی بت ما همراه باشید.

زایمان طبیعی چیست ؟

سیستم ساختاری بدن هر خانمی طوری است که می تواند نوزادی متولد کند و برای این خلق شرایط لازم را دارد برای مثال استخوان های سر جنین آن قدر نرم است که بتواند به راحتی در بدن قرار بگیرد و خارج شود. شروع زایمان طبیعی با چرخش نوزاد و باز شدن گردنه دهانه رحم به اندازه ۱۰ سانت می باشد که امکان دارد این مرحله ساعت ها طول بکشد و تا آماده شدن برای تولد جنین ساعت های سختی را پشت سر بگذارد اما بعد از رد شدن این مراحل نوزاد متولد می شود. هر چقدر که این محیط برای مادر آرام باشد زایمان راحت تری دارد و مادران نباید استرس داشته باشند زیرا زایمان را سخت می کند.

زایمان طبیعی چیست ؟

نشانه های اولیه زایمان طبیعی :

وقت زایمان را پزشک مشخص می کند و به شما اطلاع می دهد و این به این معنی نیست که شما در آن رمان زایمان را انجام می دهید امکان دارد وقت زایمان شما تغییر کند. زایمان طبیعی نشانه هایی دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

خارج شدن ترشحات صورتی رنگ با لکه های خونی از رحم :

این ترشحات به خون آغشته شدند که از دهانه رحم خارج می شود مخاطی است که از بدن شما در برابر عفونت ها جلوگیری می کند و امکان دارد روز ها قبل از شروع دردهای زایمان شروع می شود.

پایین آمدن برآمدگی شکم و احساس سبکی :

با چرخش نوزاد به سمت پایین فشاری به ریه های شما وارد می شود که کم می شود و شما می توانید راحت تر نفس بکشید اما امکان دارد با سنگینی در قسمت پایین شکمتان و فشار وارد شده بر مثانه دچار تکرار ادرار شوید و این یکی از نشانه های شروع زایمان طبیعی است که امکان دارد روز ها و ساعت ها طول بکشد.

پارگی کیسه آب :

یکی از بیشترین اتفاقات در حاملگی در هنگام زایمان پارگی کیسه آب و خارج شدن مایعی از رحم و واژن می باشد و بعد از این اتفاق تا ۲۴ ساعت بیشتر خانم ها زایمان می کنند اما اگر باز زایمان انجام نشود پزشک مجبور است با روش القای زایمان نوزادتان را به دنیا بیاورد زیرا در غیر این صورت عوارض زایمان کودک را اذیت می کند و بدن دچار عفونت های مختلف می شود.

اسهال :

یکی از نشانه های زایمان اسهال زیاد است.

انقباضات رحمی :

انقباض ماهیچه های رحم در زمان نزدیکی به زایمان اتفاقی طبیعی است که با درد زیادی و نامنظم انجام می شود.

زایمان طبیعی چه مراحلی دارد ؟

مرحله اول : در این مرحله دردهای اولیه و دردهای فعال و مرحله جا به جایی می شود و از شروع درد های اولیه تا آخرین مرحله انتقالی ۱۰ تا ۱۲ ساعت برای زایمان اولی ها و ۵ تا ۶ ساعت برای مادرانی که زایمان دوم به بعدشان است طول می کشد و باز شدن دهانه رحم در این مرحله ۱ تا ۲ انگشت باشد. مرحله اول از زمان شروع دردهای شکمی تا باز شدن ۴ سانتی متری دهانه رحم است که این مرحله به دلیل آرام طی شدن در هر ۲ سانت خیلی کند پیش می رود و در خانه بمانید بهتر است. وارد مرحله ای می شویم که از ۴ سانت به ۷ سانتی متر می رسید و شروع مرحله دردهای فعال می باشد و انقباضات بیشتر شده است و دفعات آن بیشتر شده برای مثال در هر ۲ دقیقه شما ۶۰ ثانیه درد دارید و علائمی مانند گرمی، خشکی دهان و دردهای کمری دارید که با تغییر وضعیت در حالتتان کمی بهتر می شود. مرحله انتقالی مرحله ای است که دهانه رحم ۸ سانت باز شده است و تا ۱۰ سانت برسد از دردآورترین مراحل است که کوتاه ترین مرحله به حساب می آید.

در این لحظات شما احساس مختلفی دارد و تمایل پیدا می کنید برای فشار وارد کردن و زور زدن برای خروج فرزندتان که اگر دهانه رحم شما ۱۰ سانت باز نشده است کار اشتباهی است و امکان دارد به عضلات رحم آسیب وارد کند. پس زور نزنید و به سخن پزشکتان گوش دهید در این شرایط ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان نیاز است تا سر جنینی خارج شود و بعد از مرحله سخت از درد شما کم می شود و بیشتر سوزش دارید و در آخر کودک شما خراج می شود.

مرحله دوم : بعد از خارج شدن فرزند شما از بدنتان بقیه قسمت ها لیزر می خورد و خارج می شود و در این مرحله تا خارج شدن کامل دهان و بینی نوزاد را تمیز می کنند و برای بار اول صدای فرزندتان را می شنوید . بعد از این که فرزند شما خارج شد هنوز با بند ناف به شما وصل است و پزشک با صبر بند ناف را می پیچاند و می چیند.

مرحله سوم : مرحله سوم یا مرحله آخر خارج کردن کامل جفت از دیواره رحم مادر است که این عضو به رحم وصل است و وظیفه تغذیه و اکسیژن رسانی و از بین رفتن ضایعات جنین را دارد که بعد از خارج کردن آن پزشک با بخیه های جذبی ناحیه مورد نظر را می دوزد و نوزاد را به شما می دهد و بهتر است برای زودتر منقبض شدن رحمتان به نوزاد خود شیر دهید تا با ترشح هورمون ها کار بازسازی زودتر صورت بگیرد.

مزایایی زایمان طبیعی

زایمان طبیعی مانند سایر روش های دیگر می تواند دارای مزایایی باشد که در ادامه به آن می پردازیم :

 • هزینه زایمان طبیعی کمتر از سزارین است.
 • بعد از زایمان خونریزی زیادی ندارید.
 • مایعاتی که به ریه کودک وارد می شود در زایمان طبیعی خارج می شود.
 • در زایمان طبیعی روش طبیعی و بدون دستکاری را انجام می دهید.
 • یکی از مزایای زایمان طبیعی برای جنین این است که به او امکان می دهد به خوبی رشد خود را کامل کند و در روزهای آخر بیشترین میزان رشد سلول های مغزی، سیستم تنفسی و کبد را داشته باشد.
 • امکان در آغوش گرفتن نوزاد بعد از زایمان طبیعی و شیردهی به او وجود دارد.
 • در زایمان طبیعی هوشیاری کاملی دارید و می توانید زمانی را که نوزاد از بدن شما جدا می شود احساس کنید.
 • برخلاف زایمان سزارین در زایمان طبیعی مادر بعد از تمام شدن زایمان به حالت اول بر می گردد و درد زیادی را تحمل نمی کند.
 • در بارداری های بعدی با خطرات و سختی کمتری همراه می شوید.
 • زایمان طبیعی به صورت غیرتهاجمی انجام می شود و عوارض جانبی و خطرات کمی را دارد.
 • در هنگام زایمان طبیعی کودک باکتری های مفیدی را می تواند دریافت کند.
 • همسر و یا همراه دیگر می تواند شما را در روند زایمان همراهی کند.

برای آشنا شدن با درمان اختلال قاعدگی به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

مزایایی زایمان طبیعی

زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین ؟

در زایمان طبیعی مادر و فرزند خطرات کمتری دارند و تا جایی که امکان دارد بهتر است از زایمان سزارین خودداری شود. اما امکان دارد مادر یا جنین وضعیتی را تجربه کنند که در آن امکان زایمان طبیعی برای آن ها فراهم نباشد. برای اینکه متوجه شویم زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین باید از پزشک سوال کنیم زیرا پزشک با توجه به شرایط مادر تشخیص می دهد کدام روش برای مادر مناسب است. باید با یک پزشک متخصص مشوت کنید و شرایط خود را برای او بازگو کنید و سابقه های بیماری خود را در اختیار آن بگذارید تا بهترین تصمیم را برای شما بگیرد.

زایمان طبیعی چه عوارضی دارد ؟

زایمان طبیعی به هر دلیلی که باشد امکان دارد عوارضی داشته باشد که این عوارض بعد از مدتی از بین می ورد. این عوارض می تواند درد زیاد، فشار خون بالا، انقباض رحم باشد. افتادگی رحم و مثانه یا زیاد شدن هموروئید از عوارض زایمان طبیعی نیست بلکه بیماری است که در دوران بارداری و به دلیل بارداری های زیاد یا ورزش نکردن اتفاق می افتد. افرادی که دارای هموروئید باشند نمی توانند زایمان طبیعی انجام دهند زیرا فشار خون آن ها زیاد است و خونریزی زایمان بیولوژیک دارند.

برای بهتر شدن درد در زایمان طبیعی باید چه کرد ؟

مت زمان زایمان فرق دارد و میزان دردی که آن ها هنگام زایمان دارند با هم فرق می کند. حالت، اندازه نوزاد و شدت انقباضات رحمی در میزان این درد تاثیر می گذارد. بعضی از زنان با روش های تنفس و ریلکسیشن که در کلاس های آمادگی برای زایمان یاد گرفتید می توانید میزان درد خود را کم کنید. بعضی دیگر برای کاهش درد زایمان نیاز به روش های دیگری دارند. در ادامه با روش های مختلف تسکین در برای زایمان طبیعی آشنا می شوید :

تسکین درد با دارو :

داروهای زیادی برای تسکین درد زایمان هستند که این داروها برای مادر و جنین ضرر ندارد اما مانند همه داروهای دیگر امکان دارد عوارضی داشته باشد. داروهای مورد استفاده برای تسکین درد دو دسته هستند. داروهای مسکن و داروهای بیهوشی که در ادامه به ان می پردازیم.

داروهای مسکن : این داروها بدون از بین رفتن حس و حرکت ماهیچه ها و درد را تسکین می دهد. هنگام زایمان می توان این داروها را به روش تزریق عضلانی یا وریدی یا به صورت ناحیه ای استفاده کرد که تزریقی به بخش پایینی کمر برای بی حسی کردن آن است. تزریق یک دوز داروی مسکن به داخل مایع نخاعی برای بهتر شدن درد را بی حسی نخاعی اسپاینال می گویند.  نوع دیگر بی‌حسی که در آن از دارو استفاده می‌شود بی‌حسی اپیدورال است. در این روش با وارد کردن یک کاتتر به ناحیه اطراف نخاع و اعصاب نخاعی، داروی مسکن به صورت پیوسته وارد بدن و باعث به بی‌حسی ناحیه‌ای می‌شود. در هر دو نوع بی حسی اسپاینال و اپیدورال احتمال به وجود آمدن خطرهایی مانند پایین آمدن فشار خون که باعث به کاهش ضربان قلب جنین می‌شود وجود دارد. یکی از عوارض این بی حسی ها سر درد است.

داروی بیهوشی : این داروها حس را از بین می‌برد و باعث از بین ‌رفتن درد و از حرکت ایستادن موقتی ماهیچه‌ها می‌شود. بیهوشی عمومی مثل خوابیدن باعث از بین رفتن هوشیاری می‌شود. اگر که زایمان شما به روش سزارین باشد امکان دارد بیهوشی عمومی، بی ‏‌حسی اسپاینال یا اپیدورال برای شما تجویز شود که انتخاب نوع آن به وضع سلامت شما، سلامت نوزاد و وضعیت پزشکی شما در زمان زایمان بستگی دارد.

تسکین درد بدون دارو : غیر از دارو گزینه‌های دیگری برای تسکین درد مانند طب سوزنی، هیپنوتیزم، ریلکسیشن و تغییر وضعیت مداوم بدن مادر هنگام درد زایمان وجود دارد. اگر این گزینه را انتخاب کنید در هر زمان از زایمان می‌توانید برای تسکین درد خود دارو استفاده کنید.

وضعیت خانم ها بعد از زایمان طبیعی

بدن شما قبل از زایمان تغییراتی کرده و بعد از زایمان هم می تواند تغییراتی داشته باشد. بعضی از این تغییرات جسمی بعد از زایمان را در ادامه بازگو می کنیم.

دردناکی پستان ها : با شروع شدن تولید شیر پستان ها امکان دارد چند روز ورم کند و سفت شود و باعث درد شود یا در قسمت نوک پستان ها احساس درد کنید.

هموروئید یا بواسیر : یکی از عوارض بعد از زایمان طبیعی هموروئید یا واریسی شدن و ورم ورید های ناحیه مقعد است.

بی اختیاری ادرار و مدفوع : کشیده شدن ماهیچه ها در ایمان طبیعی امکان دارد باعث خارج شدن قطره ادرار یا از دفع مقداری مدفوع هنگام خندیدن یا عطسه کردن شود.

گر گرفتن و عرق سرد : سازگار شدن بدن با تغییر سطح هورمون ها و جریان خون امکان دارد باعث شود که لحظه ای از گرما عرق کنید و یا از سرما زیر پتو بروید.

یبوست : بعضی اوقات مدفوع کردن تا چند روز بعد از زایمان امکان دارد سخت باشد که یکی از دلایل آن هموروئید، اپیزیوتومی یا درد ماهیچه ناحیه مقعد است.

درد بعد از زایمان : انقباضات رحم تا چند روز بد از زایمان برای برگشتن آن به اندازه قبلی ادامه دارد. این انقباضات هنگام شیر خوردن بیشتر می شود.

ترشحات رحم یا نفاس : بعد از زایمان ترشحات خونی و خون ریزی طبیعی دارید که از خونریزی عادی عادت ماهیانه بیشتر است که این ترشحات زرد رنگ یا سفید رنگ هستند و بعد از ۲ ماه از بین می ورد.

وضعیت خانم ها بعد از زایمان طبیعی 

کلام آخر

قبل از انجام زایمان طبیعی از متخصصین با تجربه مشورت بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای زایمان انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.