انواع قاعدگی

دردهای دوران قاعدگی به دیسمنوره معروف هستند، این دردها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند. دردهای اولیه با شروع قاعدگی آغاز می‌شوند و در نهایت تا دو یا سه روز اول قاعدگی ادامه و سپس تسکین پیدا می‌کنن، این قبیل دردها، طبیعی هستند و افراد می‌توانند از انواع مسکن‌ها در این دوران استفاده کنند، دردهای ثانویه از چند روز قبل پریود آغاز می‌شوند و در طول دوره و چند روز بعد از قاعدگی نیز ادامه می‌یابد.

اقدامات مؤثر در جلوگیری از نامنظم بودن چرخه قاعدگی

تجویز قرص‌های ضد بارداری به منظم شدن چرخه قاعدگی برخی از زنان کمک می‌کند، درمان برخی مشکلات مانند مشکلات گوارشی هم به حل مشکل عادت ماهانه نامنظم کمک می‌کند، با این حال برخی بی‌نظمی‌ها در چرخه قاعدگی اجتناب‌ناپذیر هستند.

علائم زمان چرخه قاعدگی در زنان عبارتند از:

– آکنه

– نگرانی و اضطراب

– احساس افسردگی و ناامیدی

– از دست دادن علاقه به انجام کار و فعالیت معمول

– کمبود انرژی و خستگی

– عدم تمرکز کافی

– تغییر در اشتها و پرخوری

– اختلال در خواب

– علائم جسمی همچون سردرد، دل درد، نفخ شکم، حساسیت پستان‌ها، ورم و افزایش وزن

به طور خلاصه می‌توان بیان کرد که قاعدگی منجر به وقوع سه چرخه در بدن می‌شود که عبارتند از:

– چرخه تخمک‌گذاری؛ انجام چرخه‌ی قاعدگی همراه با بلوغ تخمک و آزاد شدن آن است.

– چرخه رحم؛ زمانی که چرخه‌ی قاعدگی انجام می‌شود محیط رحم شرایط مناسبی را برای تخمک لقاح‌یافته و ایجاد ساختار بلاستوسیست فراهم می‌کند؛

– چرخه دهانه رحم؛ زمانی که چرخه‌ی قاعدگی انجام می‌شود دهانه‌ی رحم به اسپرم اجازه‌ی عبور برای رسیدن به تخمک و تشکیل زیگوت را می‌دهد.

– چرخه‌ی قاعدگی جهت حفظ باروری در زنان و تحت کنترل دستگاه هورمونی بدن (غدد اندوکرین) انجام می‌شود، هنگام شروع بلوغ، هیپوتالاموس که از طریق خونی با هیپوفیز ارتباط مستقیم دارد، با ترشح هورمون آزادکننده‌ی گنادوتروپین (GnRh) باعث تحریک آدنوهیپوفیز (هیپوفیز غده‌ای، نه هیپوفیز عصبی) شده و هیپوفیز با ترشح LH و FSH و تأثیر بر تخمدان‌ها، باعث ادامه تقسیمات میتوزی اُاوسیت‌هایی می‌شود که داخل تخمدان، از زمان جنینی در رحم مادر متوقف شده‌اند. این پیام‌ها رحم و تخمدان‌ها را برای بارداری آماده می‌کنند. هورمون‌های پروژسترون و استروژن مهم‌ترین نقش را در تغییرات رحم طی هر چرخه قاعدگی ایفا می‌کنند: که عبارتند از

– استروژن لایه داخلی رحم را می‌سازد.

– پروژسترون بعد از آزاد شدن تخمک (تخمک‌گذاری) در اواسط چرخه افزایش می‌یابد و به استروژن کمک می‌کند تا ضخامت لایه‌ی داخلی را حفظ کند و آماده‌ی لانه‌گزینی تخمک لقاح‌یافته شود.

– کاهش در سطح پروژسترون به همراه استروژن سبب از بین رفتن لایه‌ی ایجادشده می‌شود. در این زمان خونریزی فرد آغاز می‌شود.

– چرخه قاعدگی (عادت ماهانه، پریود) از روز اول خونریزی تا زمان خونریزی بعدی را شامل می‌شود، گرچه میانگین طول چرخه‌ها اغلب ۲۸ روز است ولی داشتن چرخه‌های بلندتر یا کوتاه‌تر نیز در صورت نبود مشکل خاصی طبیعی قلمداد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.