اختلالات قاعدگی چیست؟

سیکل قاعدگی از روز اول شروع آخرین قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی حساب می شود. در این مقاله قصد داریم شما را در رابطه با این که، اختلالات قاعدگی چیست آشنا کنیم. خارج شدن خون از رحم بانوان را قاعدگی می گویند. چرخه قاعدگی زنان نشان دهنده ی وضعیت سلامتی خانم ها است. نظم چرخه قاعدگی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این چرخه به شناخت شرایط بدن، قطع یا نامنظم شدن پریود یا خونریزی های پیش بینی نشده ماهیانه و همچنین زمان تخمک گذاری فرد کمک می کند. اگر قاعدگی نامنظم شود و این نامنظمی در چرخه قاعدگی تکرار شود، ممکن است سلامت فرد به خطر بی افتد.

اختلالات قاعدگی چیست؟

چرخه قاعدگی چیست؟

مجموعه مراحل و اتفاقاتی که در بدن بانوان رخ می دهد و بدن را آماده برای بارداری می کند، عادت ماهانه یا چرخه قاعدگی می گویند. فرآیند قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که هر ماه در جریان تخمک گذاری، تخمکی که آزاد می شود اگر بارور نشود، دیواره رحم ضخیم شده و از بین می رود خون اضافی توسط واژن از بدن خارج می شود که به آن عادت ماهانه می گویند. مدت زمان طبیعی چرخه قاعدگی ۲۸ روز است، اما این زمان در افراد مختلف متفاوت است. بعضی از بانوان چرخه ۲۴ روزه و در بعضی دیگر ۳۵ روزه را دارند و به مدت ۴ الی ۷ روز می انجامد. چرخه قاعدگی می تواند منظم یا نامنظم باشد و خونریزی می تواند سبک، سنگین، کوتاه، بلند و دردناک با بدون درد باشد.

اختلالات قاعدگی چیست؟

این اختلالات به صورت های متفاوتی اتفاق می افتد. مثلا در فردی قاعدگی های نامنظم با فواصل زیاد داشته باشد و فرد دیگر حتی در یک ماه دوبار پریود شود. اکثر اختلالات در سیکل قاعدگی از مشکلات هورمونی می تواند باشد. اگر طول زمان قاعدگی بعدی تا ۳۸ روز به طول انجامد، باعث بی نظمی قاعدگی می شود. با این حال بهتر است که مطالب این مقاله را از دست ندهید تا بتوانید پاسخ سوالات خود را بیابید.

عوامل مؤثر در اختلالات قاعدگی

مصرف دارو های ضد بارداری

بعضی از خانم ها به دلیل جلوگیری از بارداری یا کنترل برخی بیماری ها از داروهای ضد بارداری استفاده می کنند. این داروها می تواند در تولید و ترشح هورمون، بیماری های دیگر تاثیر گذارد. این تاثیرات می تواند باعث خونریزی های شدید بی دلیل یا حتی باعث عقب افتادن قاعدگی در فرد مصرف کننده شود. در صورت استفاده از IUD ممکن است که میزان خونریزی را در قاعدگی فرد افزایش دهد. همچنین احتمال لکه بینی در بین دو قاعدگی نیز رخ دهد.

بارداری

بانوان در طول بارداری خود تغییرات زیادی در هورمون ها ایجاد می شود، این تغییرات می تواند اختلالات دیگری را به وجود بیاورد. از علائم های بارداری می توان به: حساس شدن به بو، ویار صبحگاهی، حساس شدن به بافت پستان ها حالت تهوع و خستگی مفرط اشاره کرد.

علائم اختلالات قاعدگی

 • افسردگی
 • سردرد
 • نفخ شکم
 • پریشانی، آشفتگی، استرس اضطراب
 • خونریزی زیاد قاعدگی و خونریزی غیر عادی
 • قاعدگی دردناک ( احساس درد و گرفتگی در هنگام پریود)

انواع اختلالات قاعدگی

آمنوره

در صورتی که با قطع خونریزی در دورانی به جز بارداری مواجه بودید این نوع اختلال آمنوره می گویند که به دو صورت اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شود. به طور معمول آمنوره اولیه در دختران بالای ۱۶ سال که هنوز عادت ماهانه نشده اند اتفاق می افتد و آمنوره ثانویه در دوران بارداری، شیردهی و یائسگی اتفاق می افتد که چنین اختلالی می تواند نشان از مصرف داروها یا مشکلات پزشکی هم چون ناهنجاری های تخمک گذاری، اضافه وزن، فعالیت های ورزشی بیش از حد، اختلالات تیروییدی و ناهنجاری های آناتومیک باشد.

دیسمنوره

دیسمنوره اختلالی است که با دردهای شدید و مکرر قاعدگی قابل تشخیص است و علت این نوع اختلال بسته به اولیه و ثانویه بودن آن بستگی دارد.

سندرم پیش از قاعدگی یا PMS

سندرم پیش از قاعدگی به علامت های ناخوشایند و ناراحت کننده در طول سیکل قاعدگی گفته می شود.

منوراژی

خونریزی هایی که بسیار زیاد و بی نظم باشند را اختلال منوراژی می گویند این نوع اختلال بسیار شایع و غیرطبیعی است. علل متعددی می تواند منجر به بروز این نوع اختلال شود که برخی از این عوامل عبارت اند از: فیبروم های رحمی، بیماری های التهابی لگن، عدم تعادل هورمونی بیماری های کبدی، بیماری های تیروئیدی و غیره می باشد.

اولیگومنوره یا پلی منوره

پلی منوره اختلال قاعدگی است که معمولا کم تر از سه هفته یا بیش تر از پنج هفته طول می کشد.

خونریزی های نامظم قاعدگی

خونریزی ها و لکه بینی هایی که در فواصل بین عادت های ماهانه، خونریزی های پس از رابطه جنسی و خونریزی های در دوران یائسگی و بارداری رخ می دهد، جز یکی از اختلالات قاعدگی می باشد.

انواع اختلالات قاعدگی

 

علت اختلال در قاعدگی

علت های مختلفی سبب ابتلا به اختلالات قاعدگی می شود که این نوع اختلالات در حالت کلی به سه دسته تقسیم بندی می گردد که عبارت اند از:

مشکلات هورمونی

هرگونه اختلال در سیکل قاعدگی که ناشی از هورمون های هیپوفیز، هیپوتالاموس، غدد فوق کلیوی، تخمدان ها و هر قسمت دیگر باشد منجر به بروز مشکلات در خونریزی های قاعدگی می باشد. بیماری های هورمونی دیگر هم چون کیست های تخمدان و تنبلی تخمدان سبب می شود تا اختلالات قاعدگی ایجاد شود.

مشکلات آناتومیکال

هرگونه مشکل در آناتومی بدن می تواند زمینه ساز ابتلا به این نوع اختلال شود که عبارت است از:

 • فیبروم های رحمی
 • یائسگی زودرس
 • پولیپ های رحمی

دلایل پریود نامنظم

علت نامنظمی پریود در دختران یا زنان، به واسطه ی عدم تخمک گذاری  در طول قاعدگی که می تواند به دلیل اختلالات هورمونی شدید باشد. در کل شرایط پزشکی و جسمی هر فرد بر چرخه قاعدگی وی تاثیر می گذارد.

اختلالات در هورمون ها

در دوران بلوغ، تغییرات زیادی در بدن اتفاق می افتد که توازن هورمون ها را به هم می زند و چند سال طول می کشد تا استروژن و پروژسترون به تعادل برسند. این موضوع باعث پریودهای نامنظم می شود. قبل از یائسگی نیز، بسیاری از بانوان پریودهای نامنظم را تجربه می کنند و بعد از یائسگی دیگر پریود نمی شوند. در دوران بارداری، عادت ماهانه متوقف می شود و پریود در برخی از بانوان در دوران شیردهی نیز اتفاق نمی افتد. استفاده از روش های ضدبارداری سبب قاعدگی های نامنظم می شود. برای مثال قرص های ضدبارداری موجب لکه بینی در زمان بین دو پریود می شود و دستگاه IUD باعث افزایش خونریزی می شود. برخی داروهای ضدانعقاد خون، داروهای هورمونی و داروهای ضدالتهاب بر میزان خونریزی قاعدگی تاثیر می گذارند.

تنبلی تخمدان ها

سندروم تخمدان پلی کیستینک یک مشکل در سیستم غدد درون ریز است و در این حالت تخمدان ها بزرگ تر از حالت عادی می شود و تعداد کیست در آن ها دیده می شود. این بیماری تخمک گذاری ندارد و مقدار زیادی هورمون مردانه ینی آندروژن با تستوسترون دارند. نشانه های تنبلی تخمدان شامل پریود های نامنظم، قطع پریود، چاقی، جوش و رشد موهای زائد می شود.

درمان اختلالات قاعدگی

درمان اختلالات قاعدگی بر اساس سبک زندگی افراد، نوع اختلالی که دارند و یا این که قصد بارداری دارند یا نه، متفاوت می باشند. ایجاد تغییر در سبک زندگی مانند انجام فعالیت های ورزشی، حذف مواد غذایی چرب و شیرینی ها از رژیم غذایی و دوری از امواج اینترنت می تواند در درمان اختلالات قاعدگی و علائم آن مؤثر باشد. همچنین به کار بردن درمان های دارویی مانند استفاده از مکمل های غذایی شامل ویتامین ها و مواد معدنی ، داروهای دیورتیک، مهار کننده های پروستاگلاندین، مکمل های هورمونی و داروهای ضدبارداری خوراکی، در مراحل بعدی درمان اختلالات قاعدگی قرار می گیرند. در موارد حاد تر، جراحی نیز می تواند به عنوان روش درمانی اختلالات قاعدگی مورد استفاده قرار گیرد. درمان اختلالات قاعدگی بسته به علت ایجاد این نوع اختلالات، بیماری و قصد بارداری در آینده متفاوت می باشد. درمان این بیماری از تغییر سبک زندگی تا جراحی متفاوت است و نوع درمان با توجه به شرایط فرد مشخص می گردد.

آزمایشات خون

مرحله بعدی به منظور تشخیص دقیق بیماری ها، انجام آزمایشات خون می باشد که با کمک این نوع آزمایشات می توان تمامی هورمون های بدن را بررسی نمود.

سونوگرافی

یکی دیگر از روش های تشخیصی که کاملا بی ضرر بوده و در حیطه پزشکی کاربرد به سزایی دارد، سونوگرافی می باشد. با کمک سونوگرافی می توان اختلالات را تشخیص داد.

درمان اختلالات قاعدگی

در چه مواقعی باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث بروز قاعدگی نامنظم و اختلالات در چرخه قاعدگی در خانم ها می شود. مواقعی که می بایست به پزشک متخصص مراجعه کرد:

 • قاعدگی به طور اتفاقی نامنظم شود.
 • قاعدگی بیشتر از ۷ روز به طول انجامد.
 • علائمی مانند ترشحات یا تب را داشته باشد.
 • بین دوره های قاعدگی لکه بینی وجود داشته باشد.
 • دوره قاعدگی کم تر از ۲۱ روز یا بیش از ۳۵ روز باشد.
 • در طول دوره قاعدگی احساس درد شدیدی وجود داشته باشد.
 • قاعدگی که بیش از ۳ ماه متوقف شود و فرد باردار نباشد.
 • در صورتی که خونریزی به حدی باشد که در یک ساعت بیش از یک پد بهداشتی استفاده شود.

هنگام مراجعه به پزشک، در خصوص سابقه بیماری های شما سوال خواهد شد:

 • تغییرات وزنی که اخیرا داشته اید.
 • میزان فعالیت هایی که انجام می دهید.
 • هرگونه استرس و مسائل عاطفی که به تازگی تجربه کرده اید.
 • آیا سابقه بیماری های مقاربتی داشته اید یا خیر؟

چه درمان هایی برای رفع پریود نامنظم خانم ها وجود دارد؟

درمان هایی که برای این بیماران وجود دارد، به علت ایجاد مشکل بستگی دارد. گاهی ممکن است، داشتن بعضی از بیماری هایی زمینه ای برای فرد مشکلاتی را به وجود بیاورد. در کل درمان هایی که برای این بیماران وجود دارد را ذکر می کنیم:

 • متفورمین
 • کاهش یا افزایش وزن
 • انجام تمرینات ورزشی
 • استفاده از آی یو دی هورمونی
 • مصرف مکمل های ویتامین دی
 • مصرف داروهای پیشگیری از بارداری
 • مصرف داروهای مربوط به غده تیروئید

برای کاهش استرس از این تکنیک ها استفاده کنید:

این تکنیک ها می تواند در کاهش درد قاعدگی نیز مؤثر باشد.

 • تنفس عمیق
 • یوگا
 • مدیتیشن

به دوره های قاعدگی خود توجه داشته باشید

در طول دوره درمان باید به نظم و تاریخ قاعدگی خود و هر گونه تغییراتی که به صورت غیرطبیعی باشد، توجه داشته باشید تا در هنگام بروز مشکل بتوانید در زمان مناسب به پزشک متخصص خود اطلاع دهید. بلافاصله پس از شروع دوره قاعدگی تاریخ را به یاد داشته باشید تا دوره بعدی مدت زمان آن را محاسبه کنید. به طور کلی مواردی که باید در این زمان در نظر گرفته شود به شرح زیر است:

 •  میزان خونریزی شما چقدر بوده است. در طول این چند روز از چندین پد بهداشتی استفاده کرده اید.
 • در صورتی که با علائم هم چون سردرد، گرفتگی عضلات، نفخ شکم، حساسیت در سینه و تغییرات در خلق و خوی مواجه شوید.
 • شدت علائم قاعدگی ، مانند گرفتگی عضلات، کمردرد، دل درد و سایر علائم غیر قابل تحمل باید توجه داشته باشید.
 • پریود شما در این ماه طی چند روز اتفاق افتاده است؟ آیا کم تر یا بیش تر از دوره قبل بوده است یا خیر؟
 • چه زمانی قاعدگی یا خونریزی شما شروع شده است؟ آیا دیر تر یا زود تر از زمان مشخص شده، اتفاق اقتاده است یا خیر؟

با توجه به تمامی مواردی که بیان شد می توانید متوجه در روند بهبودی و بازگشت به حالت طبیعی بدن خود باشید و در صورت مشاهده علائم و عوامل غیرطبیعی در طول آن دوره، موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید و سریع تر اقدام به درمان آن کنید.

به دوره های قاعدگی خود توجه داشته باشید

کلام آخر

اختلالات در قاعدگی می تواند زمینه ساز بیماری های دیگر و شدید تر باشد. برای حل این مشکلات، می توانید با مراجعه به پزشک متخصص و مصرف دارو ها در طول درمان نسبتا کوتاه، سلامتی خود را در این زمینه به دست آورید. زیرا نامنظم و غیرطبیعی بودن قاعدگی بانوان می تواند خطرات جدی را در پی داشته باشد. همچنین این عوامل می تواند از تغذیه نادرست یا ورزش نکردن و تغیرات در هورمون ها و تغییرات غیر طبیعی در بدن با این مشکلات مواجه شوید، که باید حتما با پزشک در میان بگذارید و اقدام به درمان و بهبودی کنید.

از شما سپاس گذاریم که ما را در این مقاله همراهی کردید. امیدواریم که مطالب نوشته شده، مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد. برای خواندن مقاله بایدها و نباید ها دوران قاعدگی بانوان چیست به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.