راه های انتقال زگیل تناسلی

مبتلا شدن به زگیل تناسلی یا ویروس HPV که نمونه‌ ای از بیماری جنسی است، که روز به روز در حال افزایش است و نگرانی بیشتر مردم در مورد راه‌ های انتقال زگیل تناسلی است. در این مقاله قصد داریم راه های انتقال زگیل تناسلی را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه همراه ما باشید.

زگیل تناسلی چیست؟

HPV از شایع ترین عفونت های جنسی است که بسیاری از نوجوانان و جوانان به دلیل ناآگاه بودن از آن، درگیر این بیماری می شوند. این ویروس انواع مختلفی دارد که بعضی از آن ها می توانند باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند زگیل تناسلی و حتی سرطان شوند. تنها روش جلوگیری از مبتلا شدن به این نوع ویروس، تزریق واکسن گارداسیل قبل از رابطه ‌های جنسی است.
کسانی که چند شریک ، بیشتر از بقیه امکان مبتلا شدن به این بیماری را دارند. همچنین ممکن است شخصی به این بیماری دچار باشد و اصلا نشانه ‌ای نداشته باشد ولی با این حال هم فرد توانایی انتقال ویروس زگیل تناسلی دارد. نکته مهمی که هر کس باید از آن آگاه باشد این است که این زگیل تناسلی فقط در ناحیه واژن، مقعد و بعضی اوقات در دهان می تواند رشد کند.

زگیل تناسلی چیست؟

 

راه ‌های انتقال زگیل تناسلی

بیشتر مردم اطلاعات کافی درباره‌ ی ویروس HPV و راه های انتقال زگیل تناسلی ندارند. به همین علت گاهی درگیر وسواس بی دلیل می شوند. گاهی اوقات هم به دلیل نداشتن آگاهی کاری را انجام می دهند که آن ها را در معرض ابتلا به این ویروس قرار می دهد.
در ادامه روش های انتقال زگیل تناسلی را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

رابطه جنسی:

یکی از علت های اصلی انتقال زگیل تناسلی، رابطه جنسی واژینال یا مقعدی است. هنگامی که پوست با پوست در نواحی مخاطی بر خورد می کند، ویروس زگیل تناسلی به راحتی از شخصی که به زگیل تناسلی مبتلا است، به طرف فرد مقابل انتقال داده می شود. این انتقال حتی بدون دخول هم اتفاق می افتد.

تیغ اصلاح:

اگر فردی از تیغ آلوده فرد مبتلا به ویروس در ناحیه تناسلی استفاده کند و مخصوصا اگر برش و زخم ایجاد شود، امکان انتقال زگیل تناسلی وجود خواهد داشت. به هیچ عنوان از تیغ و لوازم شخص دیگری استفاده نکنید.

اپیلاسیون:

یکی از وسواس های خانم ها انتقال زگیل تناسلی از راه اپیلاسیون است. اگر وسایل و موادی که برای اپیلاسیون مورد استفاده قرار می گیرد، بهداشتی نباشد و بار ها مصرف شده باشد، امکان دارد باعث انتقال ویروس زگیل تناسلی شود.
البته هنگامی این اتفاق می افتد که از وسایل برای شخص مبتلا استفاده شده باشد. همچنین خون ریزی در هنگام اپیلاسیون امکان مبتلا شدن به این ویروس و بعضیی بیماری ها را افزایش می دهد. پس در هنگام مراجعه به مرکز اپیلاسیون باید توجه بسیاری داشته باشید که وسایل مورد استفاده حتما یک بار مصرف باشد.

رابطه دهانی:

در رابطه جنسی اورال یا دهانی هم می تواند باعث انتقال ویروس اچ پی وی و به وجود آمدن زگیل در دهان یا روی زبان شود. شکل زگیل تناسلی در دهان فرق زیادی با زائده های ناحیه تناسلی و مقعد ندارند. زگیل های دهان دو نوع پرخطر و کم خطر هستند:
در نوع کم خطر زائده زگیل ها به خودی خود از بین می روند. نوع پرخطر زگیل های دهان امکان مبتلا شدن به سرطان های دهان و زبان می شوند.
خطر انتقال زگیل تناسلی در شرایط خاصی زیاد می شود و بسیاری عوامل خطر مبتلا به انواع زگیل تناسلی را افزایش می دهند که بعضی از آن ها شامل:

استفاده بیش از حد از داروهای آنتی بیوتیک که اشخاصی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، اشخاصی که سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف است در مقابل این ویروس آسیب پذیرتر هستند. بدن این افراد در مقابله با ویروس توان زیادی ندارد و به همین علت باید بیشتر از افراد عادی اصول بهداشتی را رعایت کنند. افرادی که  مبتلا به بیماری های پوستی و عفونی که روی پوست خود زخم و التهاب دارند. همچنین کودکانی که پدر و مادر آن ها درگیر این ویروس هستند. افرادی که تحت شیمی درمانی هستند و یا  عمل پیوند عضو داشته اند.

در انتقال زگیل تناسلی ، واژن و مقعد چه عواملی موثر هستند؟

بعضی عوامل وجود دارند که در انتقال زگیل تناسلی و مبتلا شدن به ویروس HPV تاثیر گذار هستند و شرایطی را به وجود می‌ آورند که فرد امکان دارد بدون داشتن رابطه ی جنسی به زگیل های تناسلی آلوده شود.
اشخاصی دارای سیستم ایمنی بدنی ضعیفی هستند به طور کلی در مقابل عوامل بیماری زا آسیب پذیر هستند، به همین علت به راحتی می توانند حتی بدون داشتن رابطه ی جنسی به این بیماری مبتلا شوند. این افرادی قدرت دفاعی لازم در برابر این ویروس ها را ندارند و با رعایت نکردن اصول بهداشتی در معرض این خطرات قرار می گیرند.

  • افرادی که مبتلا به ایدز و انواع بیماری های خود ایمنی در این دسته قرار می گیرند.‌
  • افرادی که از قرص های بارداری به طور مرتب استفاده می‌ کنند در برابر چنین بیماری هایی آسیب پذیرترند.استفاده از آنتی بیوتیک ها به مدت طولانی افرادی که عمل های پیوندی داشته اند و عضو جدیدی دریافت کرده اند در برابر این بیماری آسیب پذیرترند.
  • افرادی که تحت شیمی درمانی یا پرتو درمانی قرار دارند. برخورد دست و دستکش آلوده به ویروس به پوست ناحیه تناسلی، مقعد، واژن و دهان می تواند علت ایجاد زگیل تناسلی ، واژن و مقعد در مردان و زنان باشد.
    زگیل تناسلی یک نوع عفونت است که در اثر یک نوع ویروس  DNA دار به نام HPV ایجاد می‌ شود. این ویروس که با نام پاپیلومای انسانی هم شناخته می شود ۱۰۰ نوع مختلف دارد که هر نوع رفتار خاصی را از خود نشان می دهد. به طور کلی تنها علت زگیل تناسلی ، واژن و مقعد ویروس HPV است. این بیماری نوعی از انواع عفونت ها است که فقط در ناحیه تناسلی و مقعد انسان می تواند رشد کند و فعالیت خود را ادامه دهد و در دیگر نقاط بدن نمی تواند رشد کند. البته در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی این ویروس می تواند در نواحی لب ها، دهان ، زبان و گلو هم باعث ایجاد زگیل شود.

راه ‌های انتقال زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی از طریق لباس زیر انتقال پیدا می کند؟

امکان انتقال پیدا کردن زگیل تناسلی از طریق لباسی غیر ممکن است. اگر فردی از لباس زیر فرد دیگری استفاده کند، ممکن است این مورد باعث انتقال ویروسی غیر از زگیل تناسلی شود، اما زگیل تناسلی از این طریق منتقل نمی شود.

آیا استخر رفتن باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟

در استخر رفتن و جا های عمومی ممکن است ویروس از طریق پا و کف پا منتقل شود؛ ولی ویروس های زگیل تناسلی از این راه منتقل نمی شوند. این ها یک نوع دیگر از زگیل هستند که گاهی هم ممکن است انتقال پیدا کند.

انتقال زگیل تناسلی از طریق دستشویی امکان‌ پذیر هستند؟

بیشتر افراد تصور می کنند که از طریق دستشویی رفتن بیماری انتقال پیدا می کند. برای مثال می ‌گویند استفاده از دستشویی بین راهی باعث زگیل تناسلی می‌ شود.

آیا استفاده از لیف حمام باعث انتقال زگیل تناسلی می شود؟

در جواب این سوال باید بگوییم که خیر، اما بهتر است هر فرد در زمینه بهداشت از لوازم شخصی خود استفاده کند تا به بیماری های قارچی عفونی دیگر مبتلا نشود. ولی در مورد زگیل تناسلی می توان گفت که با این اتفاق هم منتقل نمی شود. اما در کل توصیه می شود که از وسایل شخصی خود استفاده کنید.

آیا امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق دست زدن وجود دارد؟

این ویروس پوست و نواحی تناسلی را آلوده می کند. همچنین می تواند علت بروز انواعی از سرطان ها در مردان و زنان باشد. از جمله این سرطان ها می توان به سرطان دهانه رحم، تومور های واژن، آلت تناسلی، مقعد و گلو اشاره کرد. از آن جایی که انواع HPV موجود بر روی دست افراد با انواع یافت شده در نواحی تناسلی شریکان جنسی آن ها یکسان است، بعضی از متخصصان احتمال می دهند که تماس جنسی دستی و تناسلی می تواند باعث انتقال عفونت شود. بعضی از محققان معتقد هستند که به دلیل اینکه ماده ژنتیک DNA ویروس HPV بر روی دست افراد پیدا شده به این معنی نیست که اجزای ویروس زنده بوده و یا تعداد آن ها برای ایجاد آلودگی کافی می باشند. ممکن است این DNA یافت شده بر دست فرد ناشی از لمس ناحیه تناسلی خود یا رابطه جنسی باشد که به تازگی داشته است.
احتمال ابتلا در افرادی بیشتر بوده که شریک جنسی آن ها ویروس HPV را در دستان یا نواحی تناسلی خود داشته است. با این وجود، تحقیقات نشان دادند که می توان خطر را عمدتا به عفونت HPV تناسلی نسبت داد. هنگامی که محققان این نتایج را در نظر گرفتند خطر ابتلا به وسیله دست ها از بین رفت. بیشتر افراد بالغ و فعال از نظر جنسی دوره ای از زندگی خود به ویروس HPV مبتلا می شوند. امکان دارد فرد در این مدت از ابتلای خود نیز اطلاعی نداشته باشد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی چقدر است؟

عامل به وجود آورنده ی زگیل های تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانیHPV است. این ویروس، بسیار شایع بوده و تمام افراد به طور مداوم در معرض آن قرار می گیرند. HPV تقریبا ۱۰۰ نوع دارد که بعضی از آن ها زگیل تناسلی را ایجاد می کنند. بعضی از انواع این ویروس ها از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. با این حال، بیشتر گونه های HPV می توانند از طریق تماس غیر مستقیم انتقال پیدا کنند. زگیل تناسلی در صورت عدم درمان، می تواند زیاد شود. همچنین، ویروس یه وجود آورنده ی آن می تواند از بیمار به فرد دیگری سرایت کند. هر چند در بزرگسالی، سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس بسیار مقاوم خواهد شد و یا آن را از بین می برد، اما کودکان و نوجوانان به علت اینکه سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این ویروس قرار می گیرند.
با گذشت زمان، افراد در برابر بیشتر انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، ایمن خواهند شد. ایمن شدن بدن به این معنی است که کمتر تحت تأثیر ویروس قرار می گیرند و یا ویروس نمی تواند در بدن آنها به خوبی رشد کند. اما مدت زمان زیادی طول می کشد تا بدن به این ایمنی دست پیدا کند. بنابراین، زگیل تناسلی در نوجوانان بسیار گسترش یافته است، زیرا بدن آنها هنوز وقت کافی برای ایمن شدن را نداشته است.

زگیل تناسلی در افراد مختلف به شیوه های مختلفی رخ می دهد. بسیاری از زگیل ها خود به خود از بین می روند و با شروع درمان، معمولا بعد از چند هفته ناپدید خواهند شد، اما اگر ویروس ایجاد کننده ی آن روی پوست بماند، ممکن است دوباره زگیل ها برگردند. طبق آمار مرکز درمان و پیشگیری از بیماری ها، ۹۰ درصد از عفونت های HPV در زنان و مردان طی دو سال خود به خود از بین می روند. این درصد، شامل انواع پرخطر و کم خطر HPV می باشد. حتی اگر ویروس HPV منجر به زگیل تناسلی شود و تا این اندازه پیشرفت کند، باز هم بدن می تواند به مرور زمان این ویروس را از بین ببرد.

مدت زنده ماندن ویروس زگیل تناسلی چقدر است؟

طبق نظر یکی از متخصصین اورولوژی ویروس پاپیلومای انسانی HPV که باعث زگیل تناسلی می شود، تنها بعد از مدت دو تا سه ساعت خارج از بدن انسان از بین می رود، اما این ویروس در محیط های گرم و مرطوب می تواند بیشتر از یک روز زنده بماند. در حالی که زگیل تناسلی بیشتر از طریق تماس جنسی منتقل می شود، اما شما می توانید از طریق مکان های عمومی آلوده مثل استخر، سونا، باشگاه و … به این ویروس مبتلا شوید.

کلام آخر 

با سپاس از شما همراهان گرامی که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید. در صورت داشتن هر گونه نظر با پیشنهاد می توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید. برای مطلع شدن از علائم زگیل تناسلی می توانید به سایت مربوطه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.