درمان مشکلات یائسگی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با درمان مشکلات یائسگی آشنا کنیم. یائسگی دورانی است که برای همه خام ها رخ می دهد. هنگامی که خانمی ۱۲ ماه پریود نشود و نتواند به طور طبیعی باردار شود یائسگی رخ می دهد. سن یائسگی بین سن ۴۵ و ۵۵ است و اما امکان دارد قبل و بعد از این سن اتفاق بیفتد. یائسگی می تواند علائمی مانند گرگرفتگی و اضافه وزن داشته باشد. اما در ادامه مطلب بیشتر درباره یائسگی و درمان مشکات یائسگی توضیح دادیم پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

یائسگی چیست ؟

یائسگی یعنی قطع دائمی قاعدگی است. زنان بعد از یائسگی نمی توانند باردار شوند و به خاطر تغییرات هورمونی علائم خفیف تا شدیدی را تجربه می کنند. سن یائسگی بالای ۴۰ سالگی است اما اگر که قبل از ۴۰ سالگی رخ دهد به آن یائسگی زودرس می گویند. دلیل یائسگی نارسایی اولیه تخمدان است که هورمون استروژن که از تخمدان ترشح می شود و کم می شود و میزان fsh بیشتر می شود و این تغییرات هورمونی باعث به وجود آمدن علائم و عوارض در دوران یائسگی می شود.

یائسگی چیست ؟

مراحل یائسگی :

مراحل یائسگی سه مرحله دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

قبل از یائسگی :

هنگامی که افراد هنوز یائسه نشدند و تا ۱۲ ماه بعد از آخرین سیکل قاعدگی ادامه دارد. این دوران پایان دوره باروری یک خانم است که به آن قبل یائسگی می گویند. قبل از یائسگی قاعدگی های افراد دچار بی نظمی هایی می‌شود که در دهه ۴۰ تا ۵۰ زندگی او دیده می شود. بعضی اوقات افراد تحت شرایطی با یائسگی زودرس رو به رو می شوند که علائم و بی نظمی های قاعدگی را در دهه ۳۰ زندگی تجربه می کند. بی نظمی های قاعدگی قبل از یائسگی به خاطر بیشتر شدن و کم شدن هورمون استوژن است که موجب می شود دوران پریودی کمتر از همیشه یا بیشتر از همیشه باشد.

یائسگی :

۱۲ ماه بعد از آخرین سیکل قاعدگی و یا هنگامی که تخمک گذاری به خاطر برداشتن تخمدان ها صورت نمی گیرد شروع می شود. نام علمی یائسگی منوپوز است که یکی از طبیعی ترین دوره زندگی خانم ها است که هنگام اتفاق آن هیچ قاعدگی اتفاق نمی افتد و تخمک گذاری صورت نمی گیرد زیرا دیگر تخمکی وجود ندارد که آزاد شود. یائسگی های طبیعی در سن ۴۹ تا ۵۳ سال اتفاق می افتد و دیگر خانم ها نمی توانند بچه دار شوند.

گاهی اوقات دوران یائسگی زودتر از زمان مشخص شده دیده می شود که به آن یائسگی زودرس می گویند و گاهی اوقات امکان دارد یائسگی دیرتر اتفاق بیفتد که به آن یائسگی دیررس می گویند. بعضی از هورمون ها در این دوران بیشتر می شود و بعضی دیگر کم تر از میزان قبل می شوند. مثلا هورمون FSH بیشتر می شود که باعث کم شدن imhibin B می شود. LH یکی از هورمون هایی است که در یائسگی کمتر می شود.

بعد از یائسگی :

این دوران یکی از دوران های سخت است که در این دوران خون ریزی های قاعدگی برای افراد اتفاق نمی افتد و ترشح هورمون زنانه کم می شود. بعد از یائسگی دیگر بارداری و حاملگی برای زنان اتفاق نمی افتد. خانم های یائسه خیلی زیاد از افراد رده سنی دیگر با پوکی استخوان رو به رو می شوند و به همین دلیل باید مراقبت های لازم در این زمینه انجام شود تا به این مشکل دچار نشوند. این دوره تا پایان عمر و زندگی خانم ها ادامه دارد اما  علائم یائسگی مثل گرگرفتگی ها ۶ ماه تا ۱ سال و نیم بعد از شروع یائسگی از بین می ورد.

یائسگی از زمانی شروع می شود و تا چه زمانی ادامه دارد ؟

اولین علائم یائسگی در خانم ها ۴ سال قبل از آخرین قاعدگی به وجود می آید. این علائم بیشتر تا ۴ سال بعد از آخرین قاعدگی ادامه دارد. تعداد کمی از خانم ها تا یک دهه قبل از قاعدگی علائم یائسگی دارند و از هر ۱۰ خانم یک نفر تا ۱۲ سال بعد از آخرین قاعدگی علائم یائسگی را تجربه می کند. متوسط سن یائسگی ۵۱ است اما امکان دارد در بین زنان آفریقایی، آمریکایی و لاتین ۲ سال زودتر رخ دهد. عوامل متفاوتی مثل ژنتیک و سلامت تخمدان به تشخیص زمان شروع یائسگی کمک می کند.

در این زمان هورمون ها تغییر می کنند تا برای یائسگی آماده شود. این مدت می تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد. بیشتر از خانم ها بعد از میانه ۴۰ سالگی دچار علائم قبل از یائسگی می شوند. بعضی دیگر بدون پشت سر گذاشتن این مرحله خیلی ناگهانی وارد یائسگی می شوند. ۱ درصد از خانم ها قبل از ۴۰ سالگی یائسه می شوند که به آن یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان می گونید. ۵ درصد از خانم ها بین سنین ۴۰ تا ۴۵ سال دچار یائسگی می شوند که به آن یائسگی زودرس می گویند.

علائم یائسگی

هنگامی که یائسگی به طور ناگهانی یا در مدت زمان کمتری رخ بدهد علائم شدید تر است. بعضی از شرایط امکان دارد در سلامت تخمدان ها تاثیرگذار باشد. برای مثال سرطان یا هیسترکتومی یا بعضی از انتخاب ها مثل استفاده از سیگار شدت و مدت زمان علائم را بیشتر می کند. به غیر از تغییرات قاعدگی علائم قبل از یائسگی، یائسگی و بعد از آن یکسان است.

یکی از بیشترین علائم زودرس قبل از یائسگی کم شدن تناوب قاعدگی؛  علائم مربوط به منبسط و منقبض شدن رگ ها مثل گرگرفتگی، عرق شبانه و سرخ شدن؛ شدید یا ضعیف تر شدن قاعدگی نسبت به تجربه نرمال است. بیشتر خانم ها دچار گرفتگی می شوند و وقتی که به یائسگی نزدیک می شوند تغییرات فیزیکی و روانی متفاوتی اتفاق می افتد که باعث به به وجود آمدن علائمی می شود. برخی از این علائم قبل از یائسگی شروع می شود و برخی تا بعد از آن ادامه می یابد. در ادامه با تغییرات قبل از یائسگی و در دوره یائسگی آشنا می شوید :

به هم خوردن نظم قاعدگی :

اولین نشانه نزدیک شدن یائسگی این است که نظم قاعدگی به هم می ریزد. امکان دارد زودتر یا دیرتر از وقت خود رخ دهد و شدت آن کم تر یا بیشتر شود. اگر فردی نسبت به تغییرات قاعدگی نگران است باید به پزشک زنان زایمان مراجعه کند زیرا امکان دارد این تغییرات نشان دهنده حاملگی یا بیماری باشد.

پایین آمدن قدرت باروری :

با نزدیک شدن به آخر مرحله باروری، قبل از شروع یائسگی میزان استروژن کم می شود و به همین خاطر احتمال بارداری کم می شود.

احساس خشکی و ناراحتی در واژن :

امکان دارد قبل از یائسگی و در طول آن در واژن احساس خشکی، ناراحتی یا خارش داشته باشید. امکان دارد این علائم هنگام رابطه واژنی احساس ناراحتی و سابیدگی کند. اگر پوست ترک بردارد احتمال عفونت بیشتر می شود. بعضی اوقات هنگام یائسگی با آتروفی واژن مواجه می شوید که به وضعیت خشکی، نازک شدن و التهاب دیواره واژن گفته می شود. استفاده از مرطوب کننده، روغن و داروهای متفاوت می تواند در آرام کردن خشکی واژن تاثیر گذار باشد.

گرگرفتگی :

این حالت هنگام نزدیک شدن به یائسگی طبیعی است. افراد در بخش بالای بدن به طور ناگهانی احساس گرما می کند. این حس از صورت، گردن یا قفسه سینه شروع می شود و به سمت بالا یا پایین می رود. گرگرفتگی باعث گل افتادن پوست، تعریق می شود. در بعضی از اوقات افراد به غیر از گرگرفتگی یا به جای آن دچار تعریق شبانه یا لرز می شوند. ۱ سال بعد از تمام شدن قاعدگی افراد دچار گرگرفتگی می شوند اما امکان دارد تا ۱۴ سال بعد از یائسگی ادامه داشته باشد.

تغییرات احساسی :

افسردگی، اضطراب و انرژی پایین هنگام یائسگی طبیعی است. زودرنج شدن و کج خلقی در این دوران غیرعادی نیست. تغییرات هورمونی و اختلال در خواب می تواند در این موضوع دخلی داشته باشد. احساس افراد به یائسه شدن بی تاثیر نیست. برای مثال اضطراب نسبت به میل جنسی پایین یا پایان دوره باروری می تواند باعث افسردگی هنگام یائسگی شود.

احساس ناراحتی، زودرنجی و خستگی هنگام یائسگی طبیعی است اما این عواطف نشان دهنده افسردگی نیست. اگر فردی به مدت ۲ هفته یا بیشتر احساس کم انرژی بودن داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند که پزشک در این زمینه به آن کمک کند.

اختلال در خواب :

هنگام یائسگی مشکلاتی در خواب افراد به وجود می آید که تحت تاثیر عواملی مانند تعریق شبانه، اضطراب، تکرر ادرار است. ورزش کردن زیاد و دوری کردن از غذاهای چرب قبل از خواب به کنترل این وضعیت کمک می کند اما اگر این وضعیت بهتر نشد حتما با پزشک در میان بگذارید.

علائم یائسگی

دلیل یائسگی چیست ؟

یائسگی یک روش طبیعی است که در اثر کهولت تخمدان ها و تولید کم تر هورمون های بارور رخ می دهد. بدن در واکنش به پایین آمدن سطح تستسترون، هورمون لوتئینی، استروژن، هورمون تحریک کننده فولیکول، پروژسترون  دچار تغییراتی می شود. یکی از قابل توجه ترین تغییرات از بین رفتن فولیکول های فعال تخمدان است. این ساختار کار تولید و رهاسازی تخمک از جداره تخمدان را برعهده دارد که باعث قاعدگی و باروری می شود.

بیشتر خانم ها متوجه می شوند که با بیشتر شدن و شدید تر شدن خون ریزی قاعدگی نامنظم تر می شود. این اتفاق از اواسط تا اواخر ۴۰ سالگی اتفاق می افتد. بیشتر خانم های آمریکایی تا ۵۲ سالگی دچار یائسگی می شوند. در بعضی از موارد در اثر جراحت یا جراحی برداشتن تخمدان و ساختار لگن مربوط به آن یائسگی رخ می دهد. عوامل جلو افتادن یائسگی عبارت است از پرتو درمانی لگن؛ اووفورکتمی دوجانبه، یا برداشتن هر دو تخمدان؛ جراحت لگن که باعث آسیب زیاد یا از بین رفتن تخمدان ها می شود؛ فرسایش تخمدان یا پایان عملکرد تخمدان که امکان دارد از طریق هورمون تراپی، جراحی یا روش های رادیوتراپی در خانم هایی اتفاق بیفتد که به تومور گیرنده استروژن مبتلا هستند.

درمان مشکلات یائسگی

برای رهایی از مشکلات یائسگی می توان درمان هایی انجام داد که در ادامه به درمان های مشکلات یائسگی می پردازیم :

درمان غیر هورمونی :

در این درمان می توانید از لیزر واژینال و یا از دارو استفاده کنید.

درمان های هورمونی :

داروهای هورمونی می تواند علائم یائسگی را کمتر کند اما این داروها می تواند عوارضی مانند خونریزی های واژینال، تغییرات خلقی، تورم شدید سینه ها، سردرد، نفخ شکم به وجود بیاورد. تحقیقات  نشان می دهد خانم هایی که از هورمون درمانی استفاده می کنند در معرض حمله قلبی و سکته های مغزی و لخته شدن خون قرار دارند و امکان دارد استفاده مدام از این داروها باعث مبتلا شدن سرطان سینه شود.

سعی کنید برای بهتر شدن و کنترل علائم قبل یائسگی و یائسگی با پزشک متخصص زنان مشورت کنید تا بهترین و کم عوارض ترین درمان ها را برای شما برای کنترل علائم تجویز کند.

آیا می توان سن یائسگی را به عقب انداخت ؟

یائسگی مرحله ای از زندگی است که  نمی توان آن را به عقب انداخت اما می توان با درمان مناسب تا حد زیادی علائم آن را کنترل کرد.

در هنگام قبل از یائسگی و یا دوران یائسگی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

  •  اگر لکه بینی بعد از پریود داشتید.
  •  اگر پریود شما به طور ناگهانی زیاد شد و لکه های خون در آن مشاهده کردید.
  •  اگر فاصله بین دو پروید شما کم شده باشد.
  •  اگر پریود شما بیشتر از اندازه طول بکشد.
  •  اگر بعد از نزدیکی دچار خون ریزی شدید.

برای آشنا شدن با علت یائسگی زودرس به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

عوارض یائسگی

یائسگی می تواند عوارضی داشته باشد که در ادامه با عوارض آن آشنا می شوید :

گرگرفتگی :

یکی از بیشترین علائم در دوران یائسگی گرگرفتگی است که بیشتر از ۸۵ درصد خانم ها به آن مبتلا می شوند و به خاطر توقف در ترشح استروژن اتفاق می افتد. مدت زمان گرگرفتگی از ۳۰ ثانیه تا ۵ دقیقه قابل تغییر است که امکان دارد به همراه غش و ضعف و یا سرگیجه اتفاق بیفتد.

بیماری های قلبی و عروقی :

اثر محافظتی استروژن تا قبل از یائسگی باعث کم شدن ریسک ابتلا به بیماری های قلبی در خانم ها نسبت به آقایان می شود. اما بعد از یائسگی و با بیشتر شدن سن شیوع بیماری ها در زنان و مردان به یک نسبت می شود. بیشتر متخصصین درمان های جانشین شده استروژن را توصیه می کنند.

استئوپورز :

نداشتن ترشح استروژن ریسک مبتلا شدن به پوکی استخوان را در دوران یائسگی افزایش می دهد.

اثرات روانی :

یکی از مشکلات خانم های یائسه که باعث می شود زندگی آن ها تحت تاثیر قرار بگیرد اختلالات خواب به خاطر گرگرفتگی های زیاد در شب است که با درمان می توان این مشکلات را از بین برد.

عوارض یائسگی

کلام آخر

در صورت مشاهده هر گونه علائم در دوران یائسگی حتما به پزشک مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله درمان مشکلات یائسگی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره درمان مشکلات یائسگی در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.