مناسب ترین سن بارداری

مناسب ترین سن بارداری چه زمانی است ؟ همان طور که می دانید یکی از مهم ترین دوران زندگی زنان همان دوران بارداری می باشد که به دلیل وجود عوامل خطرزا در این مدت زمان در هر مادر باردار سن بارداری برای هر فردی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد ، همچنین امروزه مردم در بسیاری از کشور ها این ترجیح را می دهند که دیر تر اقدام به حاملگی کنند و به شن بیولوژیک برای بچه دار شدن توجه کمتری می شود ، اما مناسب ترین سن برای بارداری در خانم ها چه زمانی می باشد ؟

در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با مناسب ترین سن بارداری آشنا کنیم ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

مناسب ترین سن بارداری

به طور کلی باردار شدن در خانم ها در حدود بیست سالگی به بعد افزایش پیدا کرده است و در حدود سن ۲۵ سالگی به اوج خود رسیده است ، بهترین سال های بارداری یک زن بین ۲۵ الی ۳۰ سال می باشد و از ۳۰ سالگی به بعد میزان باروری در افراد کمتر می شود و از ۳۵ سالگی نیز این میزان با شیب سریع تری در افراد کم می شود ، به طوری که بعد از سن ۴۰ و به خصوص ۴۲ سالگی میزان باروری چه به صورت خود به خود و چه با روش های کمکی نیز باروری در افراد به شدت کاهش پیدا می کند .

با این وجود حاملگی در سن بالای ۴۰ و مخصوصا ۴۴ سالگی در افراد نادر بود اما غیر ممکن نیز نمی باشد ، همچنین در سنین بالای ۳۵ سال علاوه بر این موضوع که میزان باروری در افراد کم می شود بلکه میزان اختلالات کروموزومی تخمک که موجب نا هنجاری‌ های جنینی و سقط می‌ گردد نیز در بانوان بیشتر می‌ شود. به همین خاطر حتی اگر بارداری در سنین بالا در افراد اتفاق بیافتد احتمال سقط جنین به دلیل اختلالات کروموزومی بیشتر از سنین پایین می باشد و به دنبال آن نیز میزان تولد فرزند نیز در این افراد کمتر می شود .

در نهایت بهترین سن برای بارداری چه زمانی است ؟

همان طور که می دانید بارداری در سنین پایین تر همراه با یک سری خطراتی از جمله کاهش رشد داخل رحمی جنین  (JUGR)، افزایش احتمال فشارخون بارداری و همچنین پره اکلامپسی باشد. همچنین علاوه بر این موارد بارداری در سنین کمتر مادر تجربیات کافی را برای ادامه بارداری ، زایمان و تولد نوزاد را ندارد که در نتیجه بارداری در سن زیر ۱۸ سال برای افراد ممنوع می باشد .

بانوان در سن ۳۵ سالگی خود افت شدید باروری دارند و بعد از سن ۴۲ سالگی احتمال بارداری آن ها بسیار کمتر می باشد و می توان گفت که تا سن ۳۵ سالگی سن مناسب و قابل قبول برای بارداری می باشد .

مناسب ترین سن بارداری

دلایل افزایش سن حاملگی

به طور کلی امروزه به دلایل متفاوتی مانند افزایش سن ازدواج و همچنین افزایش فعالیت های اجتماعی خانم ها در سن بارداری تا اواخر دوران بارداری خانم ها به تعویق می افتد ، متاسفانه امروزه بدون صورت گرفتن اقداماتی برای بارداری و همچنین بدون اطلاع زوجین از قدرت بارداری نابارور بودن و یا کاهش در بارداری سال های طلایی باروری در خانم ها سپری خواهد شد .

در بسیاری از موارد نیز مشاهده می شود که خانم و آقایی که در سن ۲۵ الی ۳۰ سالگی خود ازدواج کرده اند و با این هدف که در ابتدای زندگی خود را تثبیت و بعد از آن اقدام به فرزند آوری کرده اند که این اقدام را حتی تا حوالی ۴۰ سالگی به تعویق می‌ اندازند. این زوج زمانی به پزشک متخصص خود مراجعه می فرمایند و متوجه کاهش شدید شانس باروری خود می شوند و کاملا شوکه می شوند و متاسفانه هیچ راهی برای جبران سال های از دست رفته خود ندارند که در چنین شرایطی نیاز به مشاوره قبل از بارداری دارند .

اهمیت سن باروری 

در بین تمامی این مواردی که برای باروری تخمک ها وجود دارد سن خانم یکی از مهم ترین فاکتور ها برای افراد می باشد ، سن تنها عاملی می باشد که می تواند تمامی تمامی فاکتور های دیگر را تحت تاثیر خود قرار دهد . برای مثال دو خانم با شرایط متفاوت را در نظر بگیرید ، در خانمی که سن بالاتری را دارد میزان باروری به شدت کاهش پیدا می کند و هیچ راهی برای بازگرداندن کیفیت به وضعیت قبلی خود وجود ندارد .

در برخی از مواردی که مرد و زن هیچ گونه مشکلی بارداری ندارند شانس بارداری موفق در هر ماه تنها حدود ۳۰ درصد در افراد می باشد و این در حالی است که شانس بارداری طبیعی در خانم های بالای ۴۰ سال کمتر از ۷ درصد می باشد و در خانم های ۴۲ ساله ۵ درصد و خانم های ۴۴ ساله تنها ۲ درصد می باشد ، به همین خاطر است که به افراد توصیه می شود که زوجین بعد از ازدواج خود در اولین فرصت ممکن باید اقدام به بارداری کنند و حداقل اولین فرزند خود را به دنیا بیاورند ، به این دلیل که تا قبل از وقوع بارداری بی هیچ وسیله ای نمی توانند ثابت کنند که آیا یک زوج  کاملا سالمند و صاحب فرزند خواهند شد یا خیر.

همچنین در برخی از موارد تمامی عوامل مورد بررسی سالم می باشد اما باز هم بارداری برای فرد اتفاق نمی افتد ، مسلما اگر این موارد زودتر در افراد تشخیص داده شود درمان هم زودتر برای افراد صورت می گیرد ، همچنین در صورتی که سن خانم بالا رفته باشد به جز مشکل اصلی سن افراد نیز به مشکلات او اضافه خواهد شد و کیفیت تخمک را تحت تاثیر خود قرار می دهد . همچنین باید بدانید که این مطالب به این معنا نمی باشد که بارداری در سن بالا در افراد غیر ممکن نمی باشد ، خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی عوارض بارداری نیز در سنین به نسبت سال های گذشته کمتر و سلامتی عموم عمومی خانم ها نیز بسیار بیشتر شده است ، در چنین شرایطی خانم ها با سنین بالا هم می توانند صاحب فرزند شوند و بارداری بدون مشکلی داشته باشند.

هدف کلی این است که دوران طلایی باروری در بانوان یادآوری شده و اقدام به برای بارداری در سنین پایین تر در افراد تاکید شود که با این اقدام فرزند آوری که در سنین پاییم تر به راحتی قابل دسترس می باشد و در سنین بالاتر نیز دچار کاهش نمی شود و زوجین نیز در زمان مناسب بتوانند صاحب فرزند شود .

معایب تاخیر در بارداری

با توجه به توضیحاتی که در بالای مقاله به شما گفته شد به نظر می رسد که نیاز به دانستن مناسب ترین سن بارداری و نیز معایب به تعویق انداختن بارداری به سنین بالاتر مهم و قابل بحث می باشد :

  • به طور کلی احتمال باروری در افراد در سنین ۴۰ سالگی حدود ۵۰ درصد در خانم ها کمتر می شود که برای مثال اگر در سنین ۲۵ سالگی حدود شش ماه انتظاری تا بارداری ممکن است برای افراد رخ دهد ، در سن ۴۰ سالگی باید حدود ۱۵ ماه منتظر این زمان باشید ، همچنین احتمال بارداری در سنین ۳۵ سالگی حدود ۵۳%، در ۴۰ سالگی حدود ۳۵% و بعد از ۴۵ سالگی تنها ۵% است.
  • همچنین احتمال سقط جنین در خانم هایی که در سن ۴۰ سالگی خود باردار می شوند بیشتر می باشد ، همچنین سقط جنین در این مدت زمان در ۳ ماه اول بارداری در افراد اتفاق می افتد و نا هنجاری های کروموزومی نیز به افزایش این احتمال کمک بسیاری می کند .
  • به طور کلی افزایش اختلالات کروموزومی کانند سندروم داون با افزایش سن مادر در افراد به وجود می آید ، همچنین امکان بروز بیماری های فراوان ژنتیکی در سن های بالای پدر نیز ممکن است وجود داشته باشد ، همچنین برای بررسی این نا هنجاری ها توصیه به انجام آمنیوسنتز یا تست NIFTY می‌ شود که البته در افراد بسیار پر هزینه و پر خطر است.
  • به طور کلی با بیشتر شدن سن مادر در بارداری احتمال مبتلا شدن به دیابت و همچنین فشار خون در افراد بیشتر می شود و سلامت مادر و جنین را به طور کامل به خطر می اندازد ، همچنین احتمال مسمومیت بارداری، کبد چرب بارداری و مول نیز افزایش خواهد یافت.
  • همچنین با بالا رفتن سن مادر احتمال مرگ‌ و میر نیز در جنین بالا تر می‌ رود و ممکن است سلامت جنین به‌ دلیل مشکلات خونریزی مکرر، چند قلو زایی، خونریزی جفت، زایمان زودرس و عوارض نارسی جنین، به خطر بیفتد.

معایب تاخیر در بارداری

خطرات بارداری در سنین بالا

یکی از اولین خطر ها در این سنین هرگز باردار نشدن می باشد ، اگر شما قبل از ۴۰ سالگی باردار نشده اید باید بدانید که توانایی باردار شدن شما نسبت به دیگر سال های گذشته کمتر می شود و در این سنین خطرات بسیاری در دوران بارداری برای افراد پیش می آید و شما نیاز به یک سری مراقبت های پزشکی دارید ، همچنین باید بدانید که بعد از گذشت سنین ۴۵ سالگی برای باردار شدن باید از دیگر روش ها به جز روش طبیعی استفاده نمایید ، زیرا بارداری به روش های طبیعی تقریبا در این سنین برای افراد ممکن نمی باشد .

همچنین باید بدانید که قدرت باروری در افراد در سنین ۳۰ سالگی کاهش پیدا می کند ، همچنین احتمال بارداری در سنین ۴۰ سالگی حدود ۵۰ درصد کمتر می شود و اگر در سنین ۲۵ سالگی لازم است برای باردار شدن ۶ ماه منتظر بماند و در این سنین

کاهش قدرت باروری بعد از ۳۰ سالگی ،احتمال باروری در سن ۴۰ سالگی حدود ۵۰ درصد کاهش می یابد و اگر در سن ۲۵ سالگی لازم است برای باردار شدن ۶ ماه منتظر ماند در این سن باید ۱۵ ماه برای بارداری منتظر بمانید. بارداری در سن ۴۰ سالگی پر خطر و پر هزینه و زمان بر است اما زنانی وجود دارند که در این سن فرزندان سالمی به دنیا آورده اند. احتمال بارداری در ۳۵ سالگی ۵۳ درصد، در ۴۰ سالگی ۳۵ درصد و بعد از ۴۵ سالگی تنها ۵ درصد است.

افزایش احتمال سقط جنین : همچنین احتمال سقط جنین در خانم هایی که در سن ۴۰ سالگی باردار می شوند بسیار بیشتر می باشد ، همچنین سقط جنین در این خانم ها در ۳ ماه اول حاملگی بیشتر اتفاق می افتد و نا هنجاری های کروموزومی هم به افزایش این احتمال کمک بسیاری می کند ، اگر در این سن باردار شدید با وجود علائم (درد، ترشحات قهوه ای یا قرمز، حالت تهوع، سینه درد) به پزشک مراجعه کنید.

شاید بخواهید بدانید که دیابت بارداری چیست ؟ برای اطلاع بیشتر می توانید به سایت مورد نظر مراجعه فرمایید .

خطرات بارداری در سنین بالا

افزایش اختلالات کروموزومی : همچنین با بالا رفتن سن بروز اختلالات کروموزومی مانند تری زومی ۲۱ و یا سندروم داون در جنین بسیار افزایش پیدا می کند اما احتمال بروز این عوارض در سنین ۲۰ سالگی در افراد بسیار کمتر می باشد ، همچنین امکان بروز بیماری های بسیار ژنتیکی در اثر سن بالای پدر بسیار وجود دارد ، برای بررسی این میزان خطر و آسیب به جنین بهتر است که با تشخیص پزشک متخصص آمینوسنتز انجام دهید.

حتما باید مراقب دیابت و فشار خون بالای خود باشید  : باید بدانید که با گذشت زمان و افزایش سن بارداری احتمالا به دیابت و همچنین فشار خون را بیشتر می کند و سلامت مادر مادر و جنین را به احتمال زیاد به خطر می اندازد ، همچنین احتمال به برخی از بیماری های مختلفی در دوران با گذشت سن و افزایش سن مرتبط می باشد و این احتمال در خانم های بالای ۴۰ سال نسبت به خانم های جوان تر تقریبا دو برابر می شود ، همچنین بهتر است در سنین بالای ۴۰ سال قبل از بارداری از بیماری های مختلف خود آگاه شوید و آن ها را درمان کنید.

دیگر عوارض سن بالا در بارداری

همچنین با گذشت زمان و بالا رفتن سن در مادر احتمال مرگ و میر در جنین بسیار بالا می رود و سلامت جنین نیز به دلیل مشکلات خونریزی مکرر ، احتمال چند قلو زایی ، خونریزی جفت به خطر می افتد ، همچنین زایمان این مادران باردار ممکن است به دلیل ضعف عضلات و انعطاف پذیری استخوان لگن به روش سزارین صورت گیرد .

کلام آخر 

از این که ما را تا آخر مقاله مناسب ترین سن بارداری همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.