مراحل زایمان طبیعی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل زایمان طبیعی آشنا کنیم. زایمان طبیعی یک اتفاق فیزیولوژیک است که به صورت طبیعی و با فعالیت های منظمی که در دوران بارداری دارد می تواند زایمان خوبی داشته باشد. بعضی از مادران برای انتخاب این روش شک و تردید دارند زیرا درد این روش می تواند برای آن ها نگران کننده باشد. در ادامه برای آشنا شدن با زایمان طبیعی و مراحل زایمان طبیعی با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی چیست ؟

در زایمان طبیعی نوزاد از راه واژن و انقباضات انجام شده در رحم مادر متولد می شود و انقباضاتی که باعث می شود دهانه رحم گشاد شود و باعث تسهیل روند به دنیا آمدن نوزاد می شود. هنگامی که مادر انتخاب می کند فرزند خود را به روش طبیعی به دنیا بیاورد می تواند به صورت اپیدورال و به صورت طبیعی زایمان کند. در این روش مادر بی حسی می شود و دردی را احساس نمی کند و هنگامی که برای زایمان آماده باشد فقط کمی فشار بیاورد اگر کودک خارج نشود پزشک از دستگاه وکیوم استفاده می کند و این کار امکان دارد برای نوزاد خطرناک باشد اما اگر پزشک مهارت داشته باشد هیچ کدام از این روش ها برای نوزاد خطری به وجود نمی آورد.

زایمان طبیعی چیست ؟

نشانه های زایمان طبیعی چیست ؟

لحظه متولد شدن نوزاد هنگامی است که این زمان قابل تشخیص نیست. متخصص زایمان ممکن است زمانی مشخص کند اما این زمان می تواند قابل تغییر باشد. درد زایمان ۳ هفته قبل یا ۲ هفته بعد از درمان مشخص می شود که این اتفاق طبیعی است. در ادامه با نشانه های زایمان طبیعی آشنا می شوید :

پایین آمدن برآمدگی شکم :

پایین آمدن سر جنین یکی از نشانه های زایمان طبیعی است و هنگامی که این اتفاق می افتد به دلیل این است که فشار کمتری به ریه های مادر وارد می شود و تنفس برای مادر آسان می شود. این اتفاق باعث می شود تا فشار زیادی به مثانه مادر وارد شود و باعث تکرار ادرار شود. این نشانه در اولین بارداری چند هفته قبل از زایمان به وجود می آید اما در بارداری های بعدی چند روز قبل شروع می شود.

خارج شدن ترشحات از رحم :

امکان دارد بعضی از مواقع چند روز قبل از بارداری دهانه رحم باز شود و ترشحات صورتی رنگ آغشته به خون از رحم خارج شود.

پارگی کیسه آب :

یکی از نشانه های زایمان پاره شدن کیسه آب است با پاره شدن کیسه آب ترشحات و مایعاتی از ناحیه تناسلی خارج می شود. این اتفاق قبل از شروع  زایمان یا ۱ روز قبل از زمان زایمان صورت می گیرد.

انقباضات رحمی :

انقباضات رحمی به طور نامنظم در زمان نزدیک زایمان یک اتفاق طبیعی است اما در فواصل نزدیک زایمان این نوع انقباضات در مدت زمان کوتاه و منظم صورت می گیرد.

اسهال :

یکی از نشانه های زایمان هم می تواند اسهال باشد.

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی می تواند شروع شدن دردهای زایمان و باز شدن گردنه رحم واژن، باز شدن دهانه رحم و خارج شدن نوازد، بازه زمانی خارج شدن نوزاد تا خارج شدن جفت باشد.

مرحله اول : این مراحل شامل دردهای ابتدایی، دردهای فعال و مرحله جابه جایی است. از شروع دردهای ابتدایی تا آخرین مرحله انتقالی ۱۰ تا ۱۲ ساعت برای زایمان اولی ها و ۵ تا ۶ ساعت برای مادرانی که زایمان دوم به بعدشان است طول می کشد و باز شدن دهانه رحم در این مرحله ۱ تا ۲ انگشت می باشد. مرحله ابتدایی از زمان شروع دردهای شکمی تا باز شدن ۴ سانتی متری دهانه رحم می باشد که این مرحله به دلیل آرام بودن مراحل در هر ۲ سانت خیلی کند پیش می رود و وارد مرحله ای می شویم که از ۴ سانت به ۷ سانتی متر می رسید و شروع مرحله دردهای فعال می باشد و انقباضات بیشتر شده است و دفعات آن بیشتر است برای مثال در هر ۲ دقیقه شما ۶۰ ثانیه درد دارید و علائمی مانند گرمی، خشکی دهان و دردهای کمری دارید که با تغییر وضعیت در حالتتان کمی بهتر می شود. مرحله انتقالی مرحله ای است که دهانه رحم ۸ سانت باز شده است و تا ۱۰ سانت برسد مراحلی است که درد دارد و یکی از کوتاه ترین مراحل زایمان طبیعی است.

در این لحظات شما احساسی دارید و تمایل دارید برای فشار وارد کردن و زور زدن برای خارج کردن فرزندتان که اگر دهانه رحم ۱۰ سانت باز نشده است کار اشتباهی است و امکان دارد به عضلات رحم شما آسیب وارد شود پس سعی کنید زور نزنید و به سخنان پزشکتان گوش دهید در این شرایط  ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان نیاز است تا سر جنین خارج شود و بعد از عبور از مرحله سخت از درد شما کم می شود و بیشتر حالت سوزش دارید و کودکتان خارج می شود.

مرحله دوم : بعد از خارج شدن سر نوزاد از بدنتان بقیه قسمت ها لیز می خورد و خارج می شود و در این مرحله تا خارجش شدن کامل دهان و بینی نوزاد را تمیز می کنند و برای اولین بار صدای فرزندتان را می شنوید. بعد از اینکه نوزاد خارج شده هنوز با بنده ناف به شما وصل است و پزشکتان با کمی صبر و تمام شدن ضربان بند ناف اول آن را می پیچاند و آن را قطع می کنند.

مرحله سوم : مرحله آخر همه زایمان های طبیعی خارج کردن کامل جفت از دیواره رحم مادر می باشد که این عضو متصل به رحم وظیفه تغذیه و اکسیژن رسانی و دفع ضایعات جنین را دارد که بعد از خارج کردن آن پزشکتان با بخیه های جذبی ناحیه مورد نظر را می دوزد و نوزادتان را به شما می دهد و برای هرچه زودتر منقبض شدن رحمتان به نوزاد خود شیر بدهید تا با ترشح هورمون ها کار بازسازی زودتر صورت بگیرد.

مزایای زایمان طبیعی :

زایمان طبیعی در بدن مادر بدون نیاز به داروی پزشک انجام می شود و مادر در هنگام زایمان انرژی بیشتری دارد. در ادامه به مزایای زایمان طبیعی می پردازیم :

 • کم هزینه تر از روش های دیگر است.
 • همسر و یا همراه دیگر می تواند شما را در زایمان همراهی کند.
 • یک روند طبیعی و بدون دستکاری است.
 • بعد از زایمان خونریزی زیادی ندارید.
 • در هنگام زایمان طبیعی کودک باکتری های مفیدی را می تواند دریافت کند.
 • بیشتر به صورت غیرتهاجمی انجام می شود و عوارض و خطرات کمی دارد.
 • امکان در آغوش گرفتن نوزاد بعد از زایمان طبیعی و شیردهی به او وجود دارد.
 • از هوشیاری کامل برخوردارید و می توانید هنگامی را که نوزاد از بدن شما جدا می شود احساس کنید.
 • در بارداری های بعدی خطرات و سختی کمتری دارید.
 • در زایمان طبیعی امکان رشد برای جنین وجود دارد و در روز های آخر بیشترین میزان رشد سلول های مغزی، سیستم تنفسی و کبد را داشته باشد.
 •  در زایمان طبیعی مادر بعد از تمام شدن زایمان به حالت اولیه بر می گردد و درد زیادی را باید تحمل کند.
 • مایعاتی که به ریه کودک وارد می شود در زایمان طبیعی کاملا خارج می شود.

برای آشنا شدن با مشاوره قبل از بارداری به سایت مربوطه مراجعه کنید.

مراحل زایمان طبیعی 

چگونگی تسکین درد زایمان طبیعی

مدت زمان زایمان برای هر فردی متفاوت است و درد در زایمان هم همین طور است. دو عامل موثر در میزان درد زایمان اندازه نوزاد و انقباضات رحمی است. در ادامه با روش های برای تسکین درد زایمان آشنا می شوید :

تسکین درد با دارو :

دارو های متفاوتی برای کاش درد وجود دارد که می تواند برای مادران تجویز کرد. باید از داروهایی استفاده شود که برای مادر و جنین خطری نداشته باشد و بدون عوارض باشد داروهایی که برای کاهش درد استفاده می شود به دو صورت مسکن و بیهوشی است.

تسکین درد بدون دارو :

روش های دیگری برای کاهش و تسکین درد وجود دارد که هیپنوتیزم، ریلکسیشن، طب سوزنی و تغییر وضعیت مداوم بدن مادر است. اگر که مادری در زمان زایمان خود تصمیم گرفته باشد با روش های تسکین درد بدون دارو درد زایمان را کاهش دهد در هر زمان می تواند روش دیگر تسکین درد با دارو را انتخاب کند.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی :

بعد از زایمان طبیعی ۶ ساعت اول برای مادران سخت است و بررسی علائم حیاتی مادر اهمیت دارد و بعد از این زمان مادران به حالت طبیعی بر می گردند. بعد از ۱۰ روز از ایمان طبیعی باید به متخصص زنان مراجعه کنید و مورد بررسی و معاینه قرار بگیرید. بعد از زایمان بهتر است با دکتر خود در ارتباط باشید و همه علائم و شرایط خود را برای او بازگو کنید. بعد از زایمان طبیعی انجام دادن فعالیت های ورزشی سبک مانند پیاده روی برای ۴ تا ۱۰ دقیقه مناسب است. زیرا مادران در این دوران تحرک کمی دارند و به یبوست دچار می شوند و باید برای پیشگیری از این اتفاق مواد غذایی دارای فیبر استفاده کنند. بعد از زایمان باید از توالت فرنگی استفاده شود و از فشاری به زخم های ناشی از زایمان به وجود نیاید. اگر درد در قفسه سینه دارید و قرمزی و تب را احساس کردید با پزشک خود مشورت کنید.

چه افرادی نمی توانند از زایمان طبیعی استفاده کنند ؟

زایمان طبیعی کی از روش هایی است که به همه خانم ها توصیه می شود برای به دنیا آوردن فرزندشان از این روش استفاده کنند اما به دلیلی مشکلاتی که دارند و فیزیولوژی بدن آن ها برای این روش مناسب نیست باید از روش های دیگری استفاده کنند. بعضی از افراد نمی توانند از این روش استفاده کنند زیرا :

 • خانم هایی که در گذشته جراحی هایی مثل عمل دهانه رحم و سر کلاژ و یا سابقه سقط جنین به داشتند.
 • خانم هایی که چند قلو باردار هستند.
 • اگر که جنین جایگاه مناسبی در رحم نداشته باشد و سر او به سمت پایین نباشد.
 • هنگامی که پزشک تشخیص دهد وضعیت نوزاد طوری نیست که در طول زایمان طبیعی اکسیژن لازم به او برسد.
 • خانم هایی که دو بار در گذشته زایمان سزارین داشتند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های خاصی مثل دیابت، عوارض های قلبی، بیماری های عفونتی و قابل انتقال مانند ایدز هستند.
 • خانم های مبتلا به اختلال هموروئید حاد، زیرا احتمال بیشتر شدن خونریزی در زایمان برای آن ها وجود دارد.
 • مادرانی که خود یا جنین شان وزن بالایی دارند.

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین ؟

در زایمان طبیعی مادر و فرزند کمتر در معرض خطرات و عوارض هستند و تا جایی که امکان دارد بهتر است از زایمان سزارین دوری کنید. امکان دارد مادر یا جنین وضعیتی را تجربه کنند که در آن امکان زایمان طبیعی برای آن ها فراهم نباشد. برای اینکه بدانید زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین باید زیر نظر پزشک باشید زیرا او شرایط مادر و جنین را بهتر می داند و باید با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید و همه سوالات خود را از او بپرسید.

عوارض زایمان طبیعی :

روش های زایمان طبیعی می تواند عوارضی داشته باشد که این عوارض گذرا هستند و بعد از مدتی از بین می روند اما در زایمان طبیعی این عوارض زودتر از زایمان سزارین از بین می ورد. عوارض کوتاه مدت می تواند درد شدید، بسته شدن رحم و فشار خون بالا باشد. افتادگی رحم و مثانه یا شدید شدن هموروئید از عوارض زایمان طبیعی نیست بلکه این بیماری‌ها مربوط به دوران بارداری در اثر بارداری‌های پی‌درپی یا ورزش نکردن است. افرادی که هموروئید داشته باشند به دلیل فشار زیاد و خونریزی زایمان بیولوژیک به آن ها توصیه نمی‌شود.

وضعیت مادران بعد از زایمان طبیعی

بعد از ایمان طبیعی امکان دارد بدن مادران تغییراتی کند که در ادامه با این تغییرات جسمانی آشنا می شود :

دردناکی پستان ها : با شروع شدن تولید شیر پستان ها امکان دارد برای چند روز تورم داشته باشد و سفت شود یا در قسمت نوک پستان احساس در داشته باشید.

گر گرفتن و عرق سرد : سازگار شدن بدن با تغییر سطح هورمون‌ها و جریان خون است  امکان دارد باعث شود لحظه‌ای از گرما عرق کنید و لحظه بعد از سرما یخ بزنید.

هموروئید یا بواسیر : یکی از عوارض بعد از بارداری و زایمان هموروئید یا واریسی شدن و تورم وریدهای ناحیه مقعد است.

درد بعد از ایمان : انقباضات رحم تا چند روز بعد از زایمان برای برگشتن آن به اندازه قبلی ادامه دارد. این انقباضات هنگام شیر خوردن نوزاد زیاد می‌شود.

یبوست : امکان دارد مدفوع کردن بعد از زایمان تا چند رو سخت باشد که علت این اتفاق هموروئید، اپیزیوتومی یا درد ماهیچه‌های ناحیه مقعد است.

وضعیت مادران بعد از زایمان طبیعی

کلام آخر

قبل از انجام زایمان از افراد با تجربه کمک بگیرید با آگاهی دست به انجام زایمان بزنید. از پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت بگیرید و سعی کنید بهترین پزشک را برای زایمان انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله مراحل زایمان طبیعی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره مراحل زایمان طبیعی در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.