مراقبت های دوران بارداری

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراقبت های دوران بارداری آشنا کنیم. دوران بارداری یکی از مهم ترین دوران برای مادران است و سلامتی نوزاد و مادر در این دوران بسیار مهم است و مادران برای اطمینان باید آزمایش بدهند تا خطرات و عوارضی آن ها را تهدید نکند. رعایت توصیه های پزشکی در این دوران اهمیت زیادی دارد. در ادامه برای آشنا شدن با مراقبت های دوران بارداری با ما همراه باشید.

بارداری چیست ؟

بارداری یا حاملگی به وضعیتی می گویند که زن در رحم خود رویان یا جنین دارد. به دوران بارداری دوره آبستنی هم گفته می شود. این دوره در انسان به مدت ۹ ماه طول می کشد و با به دنیا آمدن نوزاد که زایمان است تمام می شود. بارداری می تواند به دو شکل بی خطر و طبیعی یا بارداری پر خطر باشد. بارداری پر خطر یعنی بارداری که هنگام آن نیاز به مراقبت های زیادی وجود دارد مثل بارداری دو قلو یا چند قلو یا نارسایی دهانه رحم و دیابت بارداری. در بارداری مشکلاتی مانند سندروم داون ایجاد می شود که در آن پزشک دستور به ختم بارداری می دهد.

بارداری چیست ؟

بارداری چگونه آغاز می شود ؟

اولین اتفاقی که می افتد و باعث به باردار شدن می شود لقاح است. اگر که تخمک و اسپرم به هم آمیخته می شوند و یک سلول واحد تشکیل می دهند. بعد از چند روز سلول واحد تشکیل شده به چند قسمت تقسیم می شود. برخی از ان سلول ها تقسیم شده به سمت سلول های پوشاننده دیواره رحم می روند. در دیواره های رحم لانه گزینی می کنند و در آخر شروع به رشد می کنند و با این اتفاق جفت که منبع تامین غذا و اکسیژن جنین است تشکیل می شود.

مراحل بارداری و مدت زمان آن

انسان به صورت ۳۸ هفته دوران بارداری را تجربه می کنند. ۹ ماه بارداری تبدیل به سه دوره سه ماهه می شود که در ادامه به مراحل بارداری می پردازیم :

سه ماه اول بارداری :

به این سه ماه که مرحله اول به حساب می آید دوره رویان می گویند. دوره اول شامل هفته ۱ تا ۱۳ می شود. این دوران در اول لقاح صورت می گیرد و رویان به وجود می آید. رویان دارای دو لایه سلول است که باعث رشد و تشکیل همه قسمت های بدن و همه ارگان ها در طول بارداری می شود. رویان با سرعت زیاد رشد می کند و به جنین تبدیل می شود. وقتی رویان به جنین تبدیل شد در آن لحظه ابعاد جنین به اندازه یک لوبیا است. جنین شما در این لحظه هم در حال حرکت کردن است اما مادر آن را حس نمی کند. تغذیه در سه ماهه اول بارداری اهمیت زاید دارد و بر سلامت جنین و شکل گیری درست اندام های او تاثیر زیادی دارد.

ماه اول شکل گیری جنین :

بعد از لقاح کیسه ای تنگ و کوچک تشکیل می شود که حاوی آب است. این کیسه برای جنین محیطی محافظت شده و استریل و ایمن به وجود می آورد. جفت در این ماه تشکیل می شود. جفت نقش و وظیفه در رساندن مواد مغذی از مادر به جنین و دور کردن مواد مضر و زائد از جنین دارد. جنین در ماه اول به شکل دو دایره تیره است که چشم های جنین می باشد. گلو و فک و دهان آرام رشد می کند. گردش خون در جنین به وجود می آید. در اول شروع ماه دوم جنین ۶ یا ۷ میلی متر است یعنی شبیه یک دانه برنج.

ماه دوم  :

در ماه دوم شکل گیری یک سوم جنین را سر تشکیل می دهد و نزدیک به ۳ سانتی متر است. اسم رویان را می توان به جنین تغییر داد.

ماه سوم  :

بعد از اتمام ماه سوم جنین به صورت کامل شکل می گرد یعنی دارای انگشت و پا و اندام های دیگر است. او می تواند دهانش را باز کند و یا مشتش را باز و بسته کند. بعد از تمام شدن ماه سوم ناخن ها، گوش و اندام های دستگاه جنین شکل می گیرد. جنین در ماه سوم سیستم گردش خون دارد و می تواند ادرار کند. بعد از این ماه طول جنین به ۷ تا ۱۰ سانتی متر می رسد.

سه ماهه دوم بارداری :

سه ماه دوم بارداری از هفته ۱۲ شروع می شود و تا هفته ۲۷ ادامه دارد. در طول سه ماهه دوم جنین از حالت غضروفی خارج و اسکلت جنین تشکیل می شود. در این ماه جنین توانایی شنیدن صدای شما را دارد. در طول این ماه ها حرکات جنین و لگد زدن حس می شود. تغذیه مادر در سه ماهه دوم بارداری اهمیت زیادی دارد.

ماه چهارم :

در این ماه بیشتر اندام های جنینی تشکیل شده است و رشد آن ها به مرور زیاد می شود مانند انگشت ها، مژه ها، دندان ها و ناخن های او و استخوان  ها به مرور زمان تشکیل می شود. در اتمام ماه چهارم با سونوگرافی جنسیت فرزند خود مشخص می شود زیرا اندام های دستگاه تناسلی شکل گرفته است. جنین شما بعد از ماه چهارم ۱۵ سانتی متر شد کرده است.

ماه پنجم :

در این ماه رشد جنین زیاد می شود و وزن جنین ۲۸۰ گرم می شود. در ماه پنجم شما به صورت کامل می توانید حرکات جنین را احساس کنید و در این ماه باید برای سونوگرافی تعیین سلامت و سونوگرافی اقدام کنید. این سونوگرافی ها ناحیه قرارگیری جنین، شکل و اندازه صورت و دست های آن را نشان می دهد و به شما از سلامت جنین از سالم بودن جفت و بند ناف اطمینان می دهد.

ماه ششم :

در این ماه جنین به ۳۰ سانتی متر می رسد. در این ماه کودک شما به صداها واکنش نشان می دهد. باید با او زیاد صحبت کنید و به او اجازه دهید تا با صدای پدرش آشنا شود زیرا بعد از به دنیا آمدن شما را به خوبی می شناسد و در آغوش شما و پدرش آرام می شود. در این ماه پلک های کودک شما از پوست جدا شده و جنین می تواند چشمانش را باز کند.

سه ماهه سوم بارداری :

بعد از تمام شدن سه ماهه سوم و یا کمی زودتر انتظار شما به پایان می رسد. سه ماهه سوم شامل هفته ۲۸ تا هفته ۴۰ بارداری می شود. در شروع دوره سوم بارداری وزن کودک حدود ۱ کیلوگرم می شود و تبدیل به جنینی کامل می شود که آماده به دنیا آمدن است. پوست جنین کاملا شکل می گیرد و چشمانش باز است و موهای واقعی روی سرش ایجاد می شود و مغز نوزاد در این دوره شکل می گیرد.

ماه هفتم :

در این ماه وزن کودک شما ۱ کیلو یا ۱ کیلو و نیم می رسد. جنین در ماه هفتم کامل می شنود و می تواند به نور و صدا و درد واکنش نشان بدهد. اگر که نوزاد شما زود و در آخر ماه هفتم به دنیا بیاید احتمال زنده ماندن نوزاد وجود دارد.

ماه هشتم :

در این ماه کودک شما ۳ کیلوگرم وزن می گیرد و کم کم برای زایمان آماده می شود و سر کودک به طرف دهانه رحم می چرخد. یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در ماه هشتم اتفاق می افتد حرکت دادن سر است. کودک می تواند سر خودش را حرکت دهد.

ماه نهم :

در این ماه مغز و ریه های کودک به صورت کامل شکل گرفته و سر کودک به سمت لگن قرار دارد. نمی توان میزان قد و وزن کودک را به طور دقیق مشخص کرد زیرا بستگی به عوامل زیادی مانند جنسیت نوزاد و قد و وزن والدینش دارد.

مراحل بارداری و مدت زمان آن 

دوران بارداری چه مشکلاتی دارد ؟

مهم ترین مشکلات دوران بارداری عبارتند از :

  • سردرد : بر هم خوردن تعادل هورمون ها باعث سردردهای زیاد دوران حاملگی است. کم شدن مصرف کافئین قبل از بارداری و هنگام آن به کم تر شدن سردردها کمک می کند.
  • یبوست : بر هم خوردن تعادل هورمون ها باعث اختلال در سیستم گوارشی می شود و باعث یبوست می شود.
  • ضعف کردن : این اختلال به علت تغییرات هورمونی و فشار خون پایین اتفاق می افتد.
  • ورم و خون ریزی لثه : این مشکل در بعضی از زنان باردار اتفاق می افتد و دلیل آن هم بر هم خوردن تعادل هورمون ها در بدن است.
  • تورم دست ها و پاها : تورم در دوران بارداری به علت جمع شدن بیشتر آب در بدن است.
  • بزرگ شدن و تغییر رنگ در سینه ها : بزرگ شدن و تغییر رنگ در سینه ها یکی از بیشترین عوارض ها در دوران بارداری است.
  • گرفتن عضلات : بهتر است برای جلوگیری از گرفتگی عضلات در طول روز به آرامی از جای خود بلند شوید. ورزش سبک انجام دهید. یک متخصص زنان خوب شما را برای ورزش های مناسب دوران بارداری راهنمایی می کند.
  • عفونت : عفونت در زنان بسیار دیده می شود زیرا سطح هورمون استروژن بسیار بالا است.
  • حس کردن گرمای بیشتر : در هنگام حاملگی گردش خون بیشتر می شود که در باعث احساس گرما می شود.
  • هضم بد و احساس سوزن سوزن شدن معده : امکان دارد در دوران بارداری رحم به معده فشار وارد کند که باعث این مشکلات می شود.

در ادامه برای آشنا شدن با مزایای زایمان طبیعی به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

بیشتر خانم ها به ویژه افرادی که تهوع خفیف یا متوسط دارند نیازی به درمان یا مراجعه ندارند. خانم هایی که تهوع و استفراغ شدید دارند باید به پزشک مراجعه کنند. اگر خانم باردار بیشتر از ۲کیلوگرم کاهش وزن داشته باشد. به وجود آمدن علائم کم آبی مانند کم شدن حجم ادرار و تیره رنگ شدن ادرار و به وجود آمدن سرگیجه. اگر خانمی درد شکم یا لگن داشته باشد، اگر امکان مصرف غذا یا مایعات برای بیشتر از ۱۲ ساعت وجود نداشته باشد. استفراغ های زیاد در روز و اگر استفراغ با خون همراه باشد. اگر این موارد وجود داشته باشد باید آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی انجام شود.

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری باعث داشتن یک نوزاد سالم با حداقل خطر برای مادر است. مراقبت های دوران بارداری چند بخش اساسی دارد که عبارتند از : تشخیص مادرانی که در معرض خطر عوارض بارداری قرار دارند، آموزش و ارتباط با مادران، تشخیص زودرس و دقیق سن بارداری، پیش بینی مشکلات و مداخلات برای پیشگیری و به حداقل رساندن عوارض، ارزیابی وضعیت سلامت مادر و جنین. با مراقبت های دوران بارداری احتمال زایمان زودرس، مرگ جنین و مرگ مادر و نوزاد کمتر می شود.

زمان وقوع زایمان :

بیشتر خانم هایی که به زمان زایمان نزدیک می شوند از استرس و اضطراب و نگرانی های زیادی رنج می برند. برخی از مادران نگرانند که متوجه علائم زایمان نشوند اما با شناخت نشانه های فرارسیدن زایمان می توانید از این استرس رها شود. امکان دارد در هنگام زایمان امکان دارد کیسه آب شما پاره شود، درد شکمی و لگنی داشته باشید، انقباضات زایمان، ترشحاتی مثل خارج شدن خون آبه. امکان دارد انقباضات زایمان با انقباضات در طول بارداری اشتباه گرفته شود. برای از بین رفتن این اشتباه مدت زمان انقباض و تعداد انقباض را در طول ۱ ساعت اندازه بگیرید. انقباضات زایمان طولانی تر است. تعداد دفعات آن در طول ۱ ساعت بیشتر است.

تغذیه سالم در دوران بارداری :

بیشتر افراد فکر می کنند که یک شخص باردار باید دو برابر یک فرد نرمال غذا بخورند. آن چه در تغذیه یک خانم باردار مهم است استفاده از یک تغذیه سالم می باشد. تغذیه یک فرد باردار باید دارای مواد غذایی حاوی اسید فولیک مثل اسفناج، زرده تخم مرغ، کلم بروکلی، گوجه فرنگی و موز و مواد حاوی آهن مانند گوشت و حبوبات، مواد غذایی ید و مواد غذایی دارای کلسیم مانند شیر و لبنیات باشد.

مراقبت های دوران بارداری 

کلام آخر

برای این که دوران بارداری مفیدی داشته باشید باید مراقبت های دوران بارداری را انجام دهید. تغذیه سالم و مراقبت ها را از افرادی که تجربه داشتند می توانید بپرسید و با یک پزشک متخصص مشورت کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.