آزمایش های قبل بارداری

ما در این مقاله قصد داریم شما را با آزمایش های قبل بارداری آشنا کنیم. معاینه توسط متخصص زنان و انجام آزمایش های قبل از بارداری شما را از بدن سالم و آماده برای بارداری مطمئن می کند. برخی از استانداردهای پزشکی از جمله: افسردگی، وزن بالا و فشار خون بالا بر بارداری تاثیر خواهد گذاشت. حتی اگر شما قبلا بچه دار شده اید، آزمایش های بعد از بارداری برای شما توصیه می شود. به دلیل اینکه ممکن است سلامتی فرد از آخرین بارداری تغییر کرده باشد. زوج هایی که تصمیم به مادر و پدر شدن دارند، پیشنهاد می شود که به پزشک خود مراجعه کنند. بر پایه سوابق خانوادگی و پزشکی، آزمایش های خاصی انجام می شود و از بارداری سالم مطمئن خواهند شد. آزمایش های قبل از بارداری  شامل آزمایش های ژنتیکی برای برخی از مشکلات وراثتی، آزمایش های عفونی برای تشخیص هرگونه عفونت یا هر شرایطی که موقعیت نوزاد را به خطر می اندازد، آزمایش های هورمونی، بررسی کم خونی، اندازه گیری سطوح بعضی از ویتامین ها می باشد. در ادامه با ویژگی های آزمایش های قبل بارداری بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

چکاپ قبل بارداری چیست؟

چکاپ قبل بارداری با جمع آوری سوابق پزشکی شما و تعدادی از آزمایش های قبل از بارداری شروع می شود. این اقدام ها یکی از مراحل مراقبت های بارداری می باشد که می تواند شما را برای بارداری مطمئن سازد. به توصیه متخصصان زنان، زنانی که قصد بارداری دارند، برای مراقبت های پیش از بارداری یا قبل  از لقاح حتما با یک متخصص زنان مشورت کنند. متخصص زنان می توانند در مشاوره قبل از بارداری از جمله نحوه ورزش در بارداری، تغذیه قبل از بارداری و سبک زندگی را به شما آموزش دهند. این دسته از چکاپ ها باعث کاهش خطر اختلالات مادرزادی جنین شده و همچنین احتمال زایمان قبل از موعد و سقط جنین تا حد ممکن به زیر صفر رسد.

در چکاپ قبل از بارداری مواردی که برای بارداری خطرناک می باشد، شناسایی خواهد شد. به زبان ساده تر پزشک برای شما آزمایش هایی را تجویز می کند و اگر مشکلاتی در بدن شما شناسایی شود، درمان را آغاز می کند. تا زمانی که نتیجه آزمایش های شما تکمیل نشده است، صبر پیشه کنید و به جلوگیری از حاملگی ادامه دهید. سپس بعد از ۲-۳ نوبت پریود طبیعی می توانید برای بارداری اقدام کنید.

چکاپ قبل بارداری چیست؟

اقدامات لازم پیش از بارداری

 • انجام آزمایشات قبل بارداری
 • انجام آزمایش های ژنتیک قبل بارداری
 •  مصرف ویتامین و فولیک اسید پیش از بارداری
 • پرهیز از مصرف مواد مخدر و دخانیات
 • مراجعه به دندان پزشکی پیش از بارداری
 • انجام ورزش برای تقویت عضلات
 • اجتناب از محیط های آلوده
 • ثبت تاریخ های عادت ماهانه
 • انجام تست پاپ اسمیر
 • تصحیح رژیم غذایی
 • رسیدن به تناسب اندام عالی
 • اگر نیاز به رادیوگرافی دارید این کار را تا قبل از بارداری انجام دهید.
 • عدم استعمال داروهای گیاهی
 • کاهش استرس و اضطراب
 • بالا بودن کلسترول ممکن است سبب فشار خون شود، در نتیجه مقدار چربی خون را با مراجعه به پزشک بررسی کنید.
 • از غذاهایی که کامل پخته نشده بپرهیزید.
 • از تماس با افرادی که بیماری عفونی و ویروسی دارند، دوری کنید.

آزمایش های قبل بارداری

در این روند از مراقبت های قبل از بارداری، آزمایش های پیش از بارداری برای متخصص شما بسیار اهمیت دارد تا از اختلالات جسمی در آینده جلوگیری کند و برای درمان آن به شما کمک کند.

در ادامه لیست کامل آزمایش های قبل بارداری به شرح ذیل می باشد:

آزمایش UA:

در این نوع آزمایش مواد مختلف در ادرار چک می شود. در آزمایش UA بیماری های که بررسی می شود در ادامه نام برده می شود:

 • سنگ کلیه
 • عفونت دستگاه ادراری
 • فشار خون بالا
 • بیماری های کلیوی

اقدامات لازم قبل از آزمایش UA

 •  قبل از انجام این آزمایش، از غذاهایی که رنگ ادرار شما را عوض می کند، پرهیز کنید.
 • قبل از آزمایش خود از فعالیت های سنگین ورزشی خودداری کنید.
 • هر نوع دارویی را که قبل آزمایش مصرف می کنید را به پزشک خود اطلاع دهید.
آزمایش FBS:

این آزمایش برای اندازه گیری قند خون می باشد. با انجام این آزمایش بیماری دیابت یا احتمال دیابت در بارداری بررسی می شود و برای پیشگیری یا درمان اقدام خواهد شد و باید در این آزمایش حتما ناشتا باشید.

جزئیات آزمایش قند خون

در حالت طبیعی میزان قند خون ۶۵ تا ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر و بیشترین میزان آن ۱۱۰ و ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر می باشد. قبل از  انجام این آزمایش توجه داشته باشید که از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید. ناشتا بودن در آزمایش FBS بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود.

 • اگر میزان قند خون شما بین ۷۰ تا ۱۰۰ باشد، میزان قند خون شما نرمال می باشد.
 • اگر میزان قند خون ناشتا شما بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ باشد، شما استعداد بیماری دیابت دارید.
 • اگر میزان قند خون بیش تر از ۱۵۶ باشد، شما بیماری دیابت دارید و باید برای درمان دیابت خود اقدام کنید.
آزمایش  CERATION:

معمولا این آزمایش قبل بارداری همراه با آزمایش BUN گرفته می شود. آزمایش کراتینین همانطور که از نامش پیدا است، برای اندازه گیری کراتین موجود در خون می باشد. ماده کراتینین از شکست پروتئین ها به وجود می آید و تصویر عضلات ماهیچه ای بدن شما می باشد. همچنین آزمایش کراتین قبل بارداری عملکرد درست کلیه ها را بررسی می کند.

جزئیات آزمایش CERATION

در صورتی که نتیجه آزمایش کراتینین و BUN بیش تر از میزان نرمال خود باشد، احتمال بروز مشکلات کم یا زیاد کلیه وجود دارد.

میزان نرمال و طبیعی کراتینین خون در خانم ها بین ۰٫۶ تا ۱٫۲ و همچنین در آقایان میان ۰٫۸ تا ۱٫۳ می باشد.

آزمایش های قبل بارداری

آزمایش BUN یا اوره خون:

گاهی میزان طبیعی و نرمال اوره خون با استفاده از داروها و رژیم نامناسب غذایی تغییر می کند. آزمایشات قبل بارداری اوره خون نیز برای بررسی عملکرد کلیه می باشد. برای انجام این آزمایش به مدت ۸ ساعت ناشتا باشید و به مدت ۳ روز از استفاده گوشت پرهیز کنید.
میزان طبیعی و نرمال اوره خون میان ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم می باشد.

آزمایش HIV:

با انجام این نوع آزمایش، پزشک را از ابتلا به ایدز یا سالم بودن خون مطلع می سازد. ویروس HIV همانطور که می دانید، سیستم دفاعی بدن را هدف خود قرار می دهد و مشکلاتی را به دنبال دارد. اگر جواب آزمایش شما منفی باشد پس در این صورت شما در سلامت کامل به سر می برید. اگر جواب تست شما مثبت باشد، این ویروس هنگام شیردهی و زایمان می تواند به نوزاد شما سرایت کند.

آزمایش قبل بارداری UC:

آزمایش UC به اصطلاح ( URINE CULTURE ) ،هم برای بررسی عفونت در دستگاه ادراری در چکاپ قبل از بارداری می باشد. همچنین با انجام این نوع آزمایش می توانید تاثیرگذار ترین داروها را در آزمایش خود تشخیص دهید. اگر در نتیجه آزمایش شما کشت حاصل بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ باشد، احتمال زیاد عفونت دارید و این نتیجه غیر نرمال می باشد.

 آزمایش ویتامین D:

سطح ویتامین دی در این آزمایش بررسی و اندازه گیری می شود. اگر نتیجه آزمایش خون کمبود ویتامین D را نشان دهد، این نوع کمبود با ناباروری، کاهش میزان باروری و تغییرات هورمونی مرتبط است.

آزمایش اسید فولیک:

یکی از مهم ترین آزمایش ها میزان اندازه گیری اسید فولیک قبل از بارداری می باشد. به دلیل اینکه یکی از اصلی ترین ویتامین های لازم در دوران بارداری می باشد. توصیه می شود با تجویز پزشک مصرف اسیدفولیک را فراموش نکنید. به دلیل اینکه میزان مناسب اسید فولیک نوزاد را در برابر نقص های مادرزادی از جمله : شکاف کام و نقص لوله عصبی محافظت می کند.

آزمایش های قبل بارداری

تست هپاتیت B:

پیش از بارداری می توانید خود را در برابر هپاتیت B واکسینه کنید. اگر متخصص شما مشکوک می باشد که شما در معرض خطر ای نوع بیماری هستید، این آزمایش برای شما ضروری می باشد و نتیجه آزمایش خود را حتما به متخصص خود نشان دهید.

آزمایش BG RH:

در این نوع آزمایش گروه خونی مادر و پدر را مشخص می کند. اگر RH خانم مثبت و RH در مرد منفی باشد، متخصص اقدام به درمان احتمالی می پردازد.

تست CBC:

آزمایش CBC یا آزمایش خون با سنجش سلول های خونی، سلامت کلی بدن مشخص می شود. در این آزمایش هرگونه کم خونی و یا مشکلات خونی مشخص می شود.

تست کومبس:

این آزمایش قبل از بارداری در دو مرحله مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود. برای تشخیص آنتی بادی در خون دهنده برای خون گیرنده مورد استفاده قرار می گیرد.

 سن مناسب در بارداری

مناسب ترین سن بارداری در بانوان بعد از ۲۰سالگی می باشد و همچنین در حوالی سن ۲۵ سالگی به اوج خود خواهد رسید. بهترین و مناسب ترین زمان برای بارداری موفق بین سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی می باشد. از سن ۳۰ سالگی به بعد میزان باروری کاهش می یابد. به زبان ساده تر حاملگی در سن بالای ۴۰سال و به خصوص ۴۲ سالگی میزان باروری خود به خود کاهش می یابد. از سن ۴۰سالگی بارداری غیر ممکن نمی باشد همچنین بعد از سن ۳۵ به بالا باعث بروز اختلالات کروموزومی تخمک می شود، که این نوع اختلالات منجر به ناهنجاری های جنین و سقط می شود. در نتیجه بارداری در سن بالا احتمال سقط جنین بالا می رود، به دلیل اینکه اختلالات کروموزومی بیشتر از سنین بین ۲۵ تا ۳۰ سالگی است.

عیوب تاخیر بارداری

در ادامه برای شما معایب به تعویق انداختن بارداری در سنین بالاتر را توضیح خواهیم داد:

 • با افزایش سن مادر در بارداری احتمال ابتلا به بیماری های از جمله: دیابت، احتمال مسمومیت در بارداری، کبد چرب در بارداری و فشار خون افزایش می یابد.
 • با بالا رفتن سن مادر احتمال سقط جنین چند برابر خواهد شد. ممکن است به علت خونریزی مکرر و خون ریزی جفت زایمان زودرس اتفاق خواهد افتاد.
 • رخ دادن اختلالات کروموزومی مانند سندروم داون در جنین با سن بالا مادر در دوران بارداری رابطه مستقیمی دارد. همچنین سن بالای پدر موجب بیماری های ژنتیکی در نوزاد می شود.

واکسیناسیون قبل از بارداری

کارشناسان توصیه می کنند که واکسیناسیون ۲۸ روز قبل از عمل لقاح انجام شود. اگر نوبت تمدید واکسن مادر رسیده است، توصیه می شود پیش از بارداری اقدام به تمدید واکسن خود کند. واکسن هایی که در ادامه وجود دارند، نقص های مادر زادی را افزایش می دهند:

 • MRR
 • هپاتیتA
 • واریسلا

تغذیه مناسب پیش از بارداری

در دوران بارداری بهتر است از سبزیجات و میوه های طبیعی استفاده کنید تا در برابر سموم محافظت شوید. یک بارداری سالم و سلامت، تغذیه مادر پیش از بارداری بسیار مهم می باشد. بدن مادر باید از نظر ویتامین ها و مکمل ها غنی باشد. برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی شما می توانید پیش از بارداری خود از قرص های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید. همچنین با داشتن یک رژیم مناسب می توانید از طریق رژیم غذایی مواد معدنی و ویتامین ها را برای بدن خود تامین کنید.

بهترین پیشنهاد ها برای رژیم غذایی پیش از بارداری در ادامه به شرح ذیل می باشد:

 • استفاده از غذاهای سبوس دار مثل نان، برنج قهوه جایگزین برنج و نان سفید
 • مصرف چند برابر میوه و سبزیجات
 • خوردن چربی های اشباع نشده
 • دوری از غذاها و خوراکی های شیرین مانند: شیرینی
 • پرهیز از نوشیدنی های گاز دار

تغذیه مناسب پیش از بارداری

ورزش مناسب قبل از بارداری

اگر پیش از بارداری در روزمرگی خود جای مخصوصی برای ورزش باز کنید، در دوران بارداری ورزش بسیار راحت خواهد بود. ورزش در هر شرایطی به پیشنهاد پزشک می تواند برای هر فردی بسیار موثر و تاثیر گذار باشد. برای اینکه بتوانید در دوران بارداری به راحتی ورزش کنید پیش از این دوران شروع به ورزش کنید. یکی از ساده ترین و مفید ترین نوع ورزش ها پیاده روی به مدت ۳۰ دقیقه می باشد.

وزن مناسب در بارداری

داشتن وزنی مناسب باعث می شود زندگی سالمی داشته باشید و از ابتلا به انواع بیماری ها در امنیت کامل باشید. همچنین برای داشتن دوران بارداری عالی و سالم وزن ایده آل برای خانم هایی که تصمیم به بارداری دارند، توصیه می شود.  همانطور که می دانید لاغری یا چاقی بیش از اندازه موجب اختلالات و سخت شدن  قبل و بعد بارداری می شود.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گذاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. درصورت داشتن هرگونه سوالی می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.