مشاوره قبل از بارداری

در این مقاله قصد داریم، شما عزیزان را با مشاوره قبل از بارداری آشنا کنیم. دوره زایمان یکی از مهم ترین دوران برای زنان به شمار می رود. زایمان یک فرآیند طبیعی است که برای همه مادران باردار به یک صورت نیست، عوامل گوناگونی در آن تاثیر دارد که یکی از آن عوامل های تاثیر گذار انجام مشاوره های پزشکی قبل از بارداری می باشد. مشاوره قبل از بارداری فرآیندی است که در آن اطلاعات کامل خانواده را اعم از بیماری های خاص و مختلف، تشخیص، درمان، نحوه مواجه و جلوگیری از انتقال به نسل بعد مطلع می کند و به آن ها کمک می کند تا بتوانند تصمیم مناسبی در هنگام مواجه با بیماری بگیرند. مشاوره پیش از ازدواج اطلاعاتی درباره نگرانی های بهداشتی که ممکن است در خانواده ی شما به وجود آید را در اختیارتان قرار می دهد. این اطلاعات با توجه به سوابق پزشکی خانوادگی و سوابق پزشکی شما جمع آوری می شود.

مشاوره قبل از بارداری

زن و مردی که تصمیم گرفته اند بچه دار شوند، برای داشتن بارداری خوب و سالم بهتر است از چند ماه قبل از بارداری برای آن برنامه ریزی کنند. ارزیابی سلامت مادر قبل از بارداری برای داشتن یک بارداری سالم، حفظ سلامت مادر و جنین در طول بارداری، می تواند مفید باشد. هدف این ارزیابی ها برای کاهش خطراتی است که ممکن است، سلامت مادر و جنین را در طی بارداری تهدید کند. در صورت داشتن بیماری جسمی و روحی اولین قدم قبل از بارداری کسب سلامت مادر و آمادگی مادر برای بارداری می باشد. به طور کلی، قبل از باردار شدن، مادر باید از لحاظ سابقه خانوادگی و دستگاه تولید مثل مورد بررسی قرار گیرد. پیشنهاد می کنیم مشاوره قبل از بارداری توسط پزشکان با تجربه انجام شود.

هدف مشاوره قبل از بارداری

 • ارائه روش های درمان بیماری ها
 • آگاه کردن افراد از چشم انداز بیماری
 • مدیریت نیاز های بهداشتی فرد
 • بحث درباره آزمایش های موجود
 • توضیح علت این مشکلات و چگونگی انتقال و رسیدن به فرزند
 • بررسی میزان خطر داشتن فرزندی که مبتلا به برخی بیماری ها شود.

اهمیت معاینات و مشاوره های قبل از بارداری

اقدام به بارداری، یکی از اقدامات مهم زوج های جوان است، که زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به ایجاد تغییرات مهم در زندگی آن ها می شود. به همین دلیل ، داشتن آگاهی و آمادگی قبل از اقدام به باردار شدن می تواند یک امر بسیار ضروری باشد. اقدامات قبل از باردار شدن  شامل یک سری معاینات، آزمایشات و مشاوره های پزشکی است که توسط متخصص زنان زایمان انجام و زوجین را از نظر فیزیکی و روحی برای بچه دار شدن آماده می کند. انجام این اقدامات، نقش مؤثری را در ایجاد یک بارداری سالم راحت و به حداقل رساندن مشکلات در دوران بارداری را ایفا می کند. زمان انجام این معاینات و آزمایشات باید حداقل سه ماه قبل از اقدام به بارداری باشد.

اهمیت معاینات و مشاوره های قبل از بارداری

مسائلی که در طی مشاوره قبل از بارداری انجام می شود

سابقه بارداری های قبلی

سابقه بارداری های قبلی، شامل داشتن هر نوع بارداری که در گذشته بوده، سابقه قاعدگی، استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری، نتایج آزمایش های قبلی پاپ اسمیر، بیماری های مقاربتی و عفونت های واژن در گذشته می باشد.

سابقه پزشکی

سابقه پزشکی شامل هرگونه مشکلات و بیماری هایی که برای خانم ها اتفاق می افتد. که می توان آن را قبل از بارداری تحت بررسی و کنترل قرار داد.

سابقه جراحی

پزشک از زنی که قصد بارداری دارد در رابطه با داشتن سابقه ی جراحی، تزریق خون و با سابقه ی بستری شدن در بیمارستان پرس و جو می کند. این اطلاعات را باید کاملا صادقانه به پزشک خود پاسخ دهید تا معاینه و با توجه به آن انجام شود. زیرا این عوامل به ویژه جراحی های فیبروئید و حتی نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی مهم می باشد.

داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید

پزشک خود را از داروهایی که استفاده می کنید، مطلع سازید. چون که در بعضی از موارد، با تغییر دارو مصرفی از بروز نقص ها و بیماری های مادر زادی می توان پیشگیری کرد. همچنین پزشک خود را در مورد مصرف داروهای گیاهی و مکمل ها آگاه سازید.

سابقه سلامت خانواده

پزشک خود را از هرگونه سابقه بیماری در خانواده  ی خود، مثل بیماری های دیابت، فشار خون بالا، لوپوس یا سابقه لخته شدن خون مطلع سازید. همچنین در صورت داشتن سابقه بیماری های ژنتیکی مانند تالاسمی، سندروم داون و غیره به پزشک خود اطلاع دهید.

محیط خانه و محل کار

پزشک خود را در مورد خطراتی که با آن مواجه هستید مانند قرار گرفتن در معرض مدفوع گربه، اشعه ایکس که می تواند سلامتی مادر را برای باردار شدن و یا حفظ یک بارداری سالم را تحت تاثیر قرار دهد، مطلع سازید.

وزن

رسیدن به وزن ایده آل قبل از بارداری پیشنهاد خوبی می باشد، زیرا در صورت داشتن اضافه وزن، کاهش وزن منجر به کاهش خطر ابتلا به عوارض دوران بارداری می شود و با کاهش وزن مادر منجر به کاهش خطر در تولد نوزاد با وزن کم می شود.

شیوه زندگی

پزشک متخصص در مشاوره ی قبل از بارداری از عادات و نحوه زندگی شما و همسرتان سوال می کند. چرا که بعضی از عادات مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر حتی به صورت تفریحی سلامت مادر و جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. برای داشتن بارداری سالم باید این عادات را کنار بگذارید.

ورزش

پزشک خود را از نوع ورزشی که انجام می دهید مطلع سازید، چون که ممکن است انجام برخی از ورزش های رایج قبل از بارداری، برای بارداری خطرناک باشد که باید آن ها را کاهش یا تغییر داد.

رژیم غذایی

پزشک معالج باید در مورد رژیم غذایی مادر مطلع باشد. رعایت رژیم غذایی مناسب در طول بارداری توصیه می شود و خوردن مواد غذایی غنی از فیبر و دریافت کافی کلسیم، اسید فولیک و سایر مواد مغذی توصیه می شود.

کافئین

قبل از بارداری، محدود کردن مصرف کافئین روزانه توسط پزشک توصیه می شود. به یاد داشته باشید کافئین فقط در قهوه و چای وجود ندارد. بلکه شکلات، برخی از نوشابه ها و برخی از داروها نیز حاوی کافئین می باشند.

ویتامین های مورد نیاز دوران بارداری

مصرف مکمل های اسید فولیک قبل از بارداری باعث کاهش احتمال نقص لوله ی عصبی می شود. به احتمال زیاد پزشک معالج مصرف ۴۰۰ میروگرم اسید فولیک در روز را قبل از لقاح و در اوایل بارداری توصیه می کند.

این نکته بسیار مهم است که برای مشاوره قبل از بارداری با همسر خود به پزشک متخصص مراجعه کنید. چون که پدر نیز نیاز به بررسی عفونت های جنسی و ادراری مشکلات احتمالی بیضه و اسپرم را دارد که توسط پزشک متخصص اورولوژیست انجام می شود.

مسائلی که در طی مشاوره قبل از بارداری انجام می شود

اهداف کلی برای انجام معاینه و مشاوره قبل از بارداری

 • جلوگیری از سقط جنین، مرگ و میر در نوزادان و تولد نوزادان نارس یا زایمان های زودرس
 • ایجاد آمادگی در زوجین از نظر فیزیکی و روحی برای بارداری و قبول مسئولیت ها و تعهدات بچه دار شدن
 • شناسایی بیماری های پنهان و مشکلات ژنتیکی در زوجین و انجام اقدامات لازم برای درمان آن ها
 • حفظ و افزایش سلامتی مادر در زمان بارداری، زایمان و پس از زایمان که نقش مهمی در پیشگیری عوارض ناشی از بارداری و مرگ و میر مادران دارد.
 • حفظ سلامتی کودک در دوران بارداری و به دنیا آمدن یک کودک سالم دارد. (این امر با پیشگیری از ناهنجاری های جنین امکان پذیر است.)

مراجعه به متخصص زنان و زایمان قبل از بارداری

در هنگام مراجعه به پزشک، متخصص با انجام یک سری اقدامات روتین که شامل پرسش سوالات خاص، انجام معاینه پزشکی و انجام یک سری آزمایشات مربوط به بارداری سالم، یک سابقه پزشکی از فرد دست می یابد. پزشک متخصص با بررسی آن ها با مشکلات احتمالی که ممکن است مادر و جنین را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار دهد، آشنا می شود و به درمان آن ها و آگاه سازی فرد می پردازد. همچنین اگر فرد دارای سوالاتی در زمینه بارداری خود باشد می تواند برای رفع ابهام، آن ها را با متخصص در میان بگذارد.

پیشنهاد اغلب پزشکان در رابطه با مشاوره و معاینه قبل از بارداری این است که، زوجین با یکدیگر همراهی کامل را داشته باشند. با یکدیگر تصمیم به بچه دار شدن بگیرند و از نظر روحی و روانی آمادگی داشته باشند. همچنین بهتر است خانم ها توسط متخصص زنان و آقایان توسط یک متخصص اورولوژیست مورد معاینه قرار بگیرند.

پرسش های قبل از بارداری

متخصص برای آشنایی یا سوابق زندگی و پزشکی فرد یک سری سوالات را از مراجعه کننده می پرسند که شامل موارد زیر است:

 • سوابق بیماری هایی مانند دیابت، صرع، ناراحتی های قلبی
 • سوابق بیماری ژنتیکی در خانواده خانم و همسرش
 • سلامت عمومی و سبک زندگی فرد
 • شغل خانم در صورت شاغل بودن
 • مصرف داروهای خاص توسط فرد
 • سوابق بارداری یا سقط جنین
 • وضعیت روحی و عاطفی
 • روند چرخه قاعدگی فرد
 • مصرف دخانیات و الکل
 • میزان انجام ورزش
 • سوابق آلرژیکی
 • سوابق جراحی
 • عادات غذایی
 • سن فرد

پرسش های قبل از بارداری

تشخیص و بررسی های قبل از بارداری

بررسی هایی که آزمایشات نشان می دهد معمولا در خانم ها بدون سابقه آبله مرغان، آنتی ژن سطحی هپاتیت B و نمونه خون کامل جهت ارزیابی هموگلبینوپاتی ها ( بیماری کم خونی) است زنان باید تست HIV و مشاوره دریافت کنند. یک هدف مهم این است که مطمئن شویم ، زنان در مقابل سرخک، اورویون، سرخچه، کزاز، دیفتری و آبله مرغان ایمن باشند. زنان باید واکسن آنفلونزا را به علت افزایش خطر عوارض عفونت و آنفولانزا را در حین بارداری دریافت کنند. به طور ایده آل زنان باید واکسن های لازم را یک ماه قبل از باروری دریافت کنند. واکسن های زنده مانند سرخچه نباید در طی بارداری تزریق شود.

واکسن های قبل از بارداری

دریافت واکسیناسیون مناسب قبل از شروع بارداری برای محافظت از آینده شما و کودک خود، در دوران بارداری بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که حداقل سه ماه قبل از شکل گیری جنین باید واکسن این سه بیماری که قابل پیشگیری و محافظت است را تزریق کنید.

آبله مرغان

اگر چه این بیماری بسیاری عفونی، در بارداری شایع نیست و صدمات جدی به شما وارد نمی کند. اما ممکن است کودک شما در اثر تاول های پوستی، جای زخم در معرض آسیب اعضای بدن قرار بگیرد.

هپاتیت B

عفونت ها می توانند حاد یا مزمن باشند. اگر حامل عفونت مزمن باشید، ممکن است هپاتیت B  را به کودک خود انتقال دهید، که او را در معرض بیماری های مربوط به کبد و عفونت های مانند سیروز و سرطان کبد در زندگی قرار می دهد. قبل از بارداری تاریخچه پزشکی خود را، به پزشک اطلاع دهید.

زمان مناسب برای شروع مشاوره قبل از بارداری

یک سال قبل از این که می خواهید باردار شوید، می توانید معاینات و مشاوره را شروع کنید. اما توصیه پزشکان این است که سه ماه قبل از بارداری برای معاینات قبل از بارداری اقدام کنید. پس اگر قصد باردار شدن دارید هرچه زودتر به متخصص مراجعه کنید بهتر است.

زمان بارداری

در زوج هایی که هر ۲ الی ۳ روز به طور منظم رابطه جنسی دارند و از روش های کنترل و پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنند، در طول یک سال به احتمال ۸۴ درصد و در عرض دو سال به احتمال ۹۲ درصد احتمال دارد که، باردار شوند. ولی در سایر افراد این احتمال ممکن است کاهش یابد و در صورت لزوم نیاز به مداخله متخصص زنان و زایمان باشد. همچنین در صورت استفاده از داروهای پیشگیری از بارداری، تا یک سال ممکن است طول بکشد تا شرایط برای بارداری طبیعی فراهم شود.

زمان بارداری

کلام آخر

در نهایت باید بگوییم که در صورتی که قصد بارداری دارید، بهتر است برای سلامت مادر و فرزند در هنگام زایمان، قبل از آن به مشاوره قبل از بارداری مراجعه کنید، همچنین برای داشتن آرامش بیش تر بهتر است از متخصص زنان و زایمان مشاوره بگیرید، تا بتوانید از بیماری های مختلف و مشکلاتی که امکان دارد در آن زمان رخ دهد، جلوگیری کنید.

از شما سپاس گذاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. برای خواندن مقاله بایدها و نباید های دوران قاعدگی بانوان چیست؟ به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.