مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

ما در این  مقاله سعی داریم شما را با مراقبت های بعد از زایمان طبیعی آشنا کنیم. بارداری و زایمان یکی از مراحل سخت برای مادران است اما به غیر از سخت بودن می تواند برای آن ها شیرین هم باشد. زایمان به دو روش زایمان طبیعی و زایمان سزارین انجام می شود که هر کدام طبق شرایط مادر و بررسی های پزشک صورت می گیرد. برای این که مادران زایمان راحتی را پشت سر بگذارند باید مراقبت هایی را انجام دهند. در ادامه برای آشنا شدن با مراقبت های بعد از زایمان طبیعی با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی چیست ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که زایمان طبیعی چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در زایمان طبیعی نوازد را از راه واژن و انقباضات انجام شده در رحم به دنیا می آورند. انقباضاتی که باعث گشاد شدن دهانه رحم آسان به دنیا آمدن نوازد می شود. هنگامی که مادر انتخاب کند فرزند خود را به روش طبیعی به دنیا آورد هم می تواند به طور اپیدورال و به صورت طبیعی زایمان کند. در روش اپیدورال مادر بی حسی می شود و دردی را احساس نمی کند و هنگامی که برای زایمان آماده باشد کمی فشار بیاورد اگر کودک بیرون نیاید پزشک از دستگاه وکیوم استفاده می کند و این کار امکان دارد برای نوزاد خطرناک باشد اما اگر پزشک مهارت و تجربه داشته باشد خطری برای نوزاد ندارد.

زایمان طبیعی چیست ؟

نشانه های زایمان طبیعی :

لحظه تولد نوزاد زمان مشخصی ندارد و این زمان تقریبی است. درد زایمان ۳ هفته قبل یا ۲ هفته بعد از زمان مشخص شده شروع می شود که این یکی اتفاق طبیعی است.

پایین آمدن برآمدگی شکم :

پایین آمدن برآمدگی شکم یکی از نشانه های زایمان طبیعی است و هنگامی که این اتفاق می افتد به علت فشار کمتری به ریه های مادر وارد می شود و تنفس برای مادر راحت تر می شود. اما این اتفاق باعث می شود تا فشار زیادی به مثانه مادر وارد شود و باعث ادرار شود. این نشانه در اولین بارداری چند هفته قبل از زایمان به وجود می آید اما در بارداری بعدی چند روز قبل شروع می شود.

پارگی کیسه آب :

یکی از نشانه های زایمان طبیعی پارگی کیسه آب است. با پاره شدن کیسه آب ترشحات و مایعاتی از ناحیه تناسلی خارج می شود و این اتفاق قبل از شروع در زایمان یا ۱ روز قبل از زایمان اتفاق می افتد.

خارج شدن ترشحات از رحم :

بعضی اوقات امکان دارد چند روز قبل از بارداری دهانه رحم باز شود و ترشحات صورتی رنگ آغشته به خون از رحم بیرون بیاید.

انقباضات رحمی : 

انقباضات رحمی به طور نامنظم در زمان نزدیک زایمان یک اتفاق طبیعی است اما در فاصله نزدیک زایمان این نوع انقباضات در مدت کوتاه و منظم به وجود می آید.

اسهال :

یکی از نشانه های زایمان طبیعی اسهال است.

زایمان طبیعی چه مراحلی دارد ؟

مراحل زایمان طبیعی به ۳ مرحله تقسیم می شود. که در مرحله اول زایمان باز شدن دهانه رحم بررسی می شود. با نزدیک شدن زمان زایمان سرعت باز شدن دهانه رحم بیشتر می شود و در مواردی با هر باز باز شدن در ناحیه کمر و شکم احساس درد می کنید و در مقعد احساس فشار می کنید. دهانه رحم حدود ۱۰ سانتی متر باز می شود که در این مرحله مادر باید زور بزند.

در مرحله دوم زایمان باز شدن کامل دهانه رحم اتفاق می افتد که با خارج شدن جنین زایمان انجام می شود و تمام می شود. در این مرحله مادر نقش زیادی دارد و پزشک از مادر می خواهد که زور بزند و زور زدن و بسته  شدن رحم باعث می شود جنین بیرون بیاید.

در مرحله سوم زایمان که مرحله آخر است و نوزاد در این مرحله به دنیا می آید. هنگامی که نوزاد از رحم خراج می شود جفت از دیواره رحم جدا می شود و از رحم خراج می شود. مدت زمان هر مرحله از زایمان فرق دارد  و مدت زمان شروع درد در بارداری بیشتر است و در زایمان های بعدی کم می شود.

تسکین درد زایمان طبیعی

مدت زمان زایمان برای هر شخصی به شرایط او بستگی دارد. دو عامل در میزان درد زایمان اندازه نوزاد و انقباضات رحمی است. روش هایی برای کمتر شدن درد زایمان وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

تسکین درد با دارو :

داروهای زیادی برای کمتر کردن درد می توان برای مادر تجویز کرد. از داروهایی استفاده می شود که برای مادر و جنینی عوارض و خطراتی نداشته باشد. داروهایی که برای آرام شدن درد استفاده می شود به دو صورت مسکن و بیهوشی است.

تسکین درد بدون دارو :

روش های دیگری برای کمتر کردن درد وجود دارد که هیپنوتیزم، ریلکسیشن، طب سوزنی و تغییر وضعیت مداوم بدن مادر است. اگر که مادری در زمان زایمان تصمیم گرفته باشد با روش های آرام کردن درد بدون دارو درد را کم کند در هر زمان می تواند روش دیگر آرام شدن درد با دارو را انتخاب کند.

تسکین درد زایمان طبیعی 

زایمان طبیعی بدون درد چگونه است ؟

در هنگام زایمان طبیعی از روش های متفاوتی برای کمتر شدن درد مادر استفاده می شود. در که در ادامه با آن آشنا می شوید :

تجویز داروهای وریدی :

در این روش که از داروهای مخدر و یا کتامین استفاده می شود و احتمال ورود آن ها به بدن جنین و اثر گذار در روش تنفس آن ها کم است. اگر از روش کمتر شدن درد استفاده می شود نیاز است که بخش مراقبت های ویژه برای نوزاد در بیمارستان و مرکز مورد نظر وجود داشته باشد.

بی حسی اپیدورال :

بی حسی اپیدورال یکی از بهترین روش های کمتر شدن درد زایمان است. اگر قرار باشد مادر از این رو استفاده کند حضور پزشک متخصص در اتاق زایمان نیاز است. متخصص بیهوشی یک لوله پلاستیکی در قسمت پایینی کمر وارد می کند تا بتواند دارو را توسط این به اطراف نخاع تزریق کرد. تزریق اپیدورال کمتر شدن درد تاثیر زیادی دارد اما ۱۰۰ درصد درد ناشی از زایمان از بین نمی برد. اپیدورال تزریق می تواند ضربه های عصبی از قسمت کمر ستون فقرات را مسدود کند و توسط  آن باعث کمتر شدن درد در نیمه پایینی بدن شود. تزریق زمانی انجام می شود که مادر در حال فعالیت باشد و این یعنی باید ۳ انقباض در هر ۱۰ ثانیه داشته باشد.

استفاده از گاز انتونوکس :

گاز انتونوکس مخلوطی از گاز اکسیژن و نیتروس است که توسط ماسک به بدن مادر وارد می شود. هنگامی که انقباضات رحم در طول زایمان همراه با درد احساس می شود و روی صورت مادر یک ماسک قرار داده می شود تا با تنفس عمیق گاز آن را وارد ریه و مغز می کند. این گاز بر عوامل موثر در به وجود آوردن درد اثر زیادی دارد و باعث کم شدن درد زایمان می شود.

زایمان طبیعی چه مزایایی دارد ؟

زایمان طبیعی هم مانند سایر روش های دیگر می تواند مزایایی داشته باشد که در ادامه به مزایای زایمان طبیعی می پردازیم :

 •  بیشتر این زایمان به صورت غیر تهاجمی صورت می گیرد و عوارض جانبی و خطرات کمی دارد.
 • یک روش طبیعی و بدون دستکاری است.
 • همسر و یا همراه دیگر می تواند شما را در زایمان همراهی کند.
 • از نظر هزینه کم هزینه تر است.
 • در این زایمان شما هوشیاری کامل دارید و می توانید هنگامی را که نوزاد از بدن شما خارج می شود احساس کنید.
 • در بارداری های بعدی با خطرات و سختی کمتری مواجهه می شوید.
 • بعد از زایمان خون ریزی زیادی ندارید.
 • یکی از مزایای زایمان طبیعی برای جنین این است که به او امکان می دهد به خوبی رشد خود را کامل کند و در روزهای آخر بیشترین میزان رشد سلول های مغزی، سیستم تنفسی و کبد را دارد.
 • امکان در آغوش گرفتن نوزاد بعد از زایمان طبیعی و شیردهی به او وجود دارد.
 • مایعاتی که به ریه کودک وارد می شود در زایمان طبیعی خارج می شود.
 • در هنگام زایمان طبیعی کودک باکتری های مفیدی را می تواند دریافت کند.
 • در زایمان طبیعی مادر بعد از تمام شدن روش به حالت اول خود بر می گردد و درد زیادی را تحمل نمی کند.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی :

بعد از ترخیص از بیمارستان دوره نقاهت و مراقبت شما شروع می شود. در هنگام زایمان پری نئوم ناحیه ما بین واژن و رکتوم دچار کشیدگی و پارگی می شود. برای کمتر کردن درد می توانید از کمپرس سرد استفاده کرد. بهتر است مادر به جای نشستن روی سطوح سفت بالشتی را زیر خود قرار دهد. بعد از زایمان ترشح از واژن طبیعی است و راه خارج شدن هر گونه بافت اضافی و خون از داخل رحم می باشد. امکان دارد روز های اول بعد از زایمان رنگ ترشح خونی باشد و به مرور صورتی رنگ و بی رنگ شود. احساس انقباض در رحم تا چند روز بعد از زایمان طبیعی است. امکان دارد درد هنگام شیر دادن به کودک بیشتر احساس شود زیرا آزاد شدن مواد شیمیایی از بدن باعث تنگ شدن رحم می شود.

یبوست یکی از عوارض زایمان است. برای پیشگیری از یبوست سعی کنید تا می توانید آب و غذاهایی که فیبر دارد استفاده کنید. در بعضی موارد به وجود آمدن اسهال وجود دارد. پارگی و کشیدگی عضلات و بافت رکتوم می تواند باعث تولید گاز شود. ۳ تا ۴ روز بعد از زایمان احتمال متورم شدن سینه ها وجود دارد زیرا ماده ای به اسم کلستروم در سینه در حال تولید است و ماده ای مغذی که به تقویت سیستم ایمنی نوازد کمک می کند.

زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین ؟

در زایمان طبیعی مادر و فرزند در شرایط عادی کمتر در معرض عوارض و خطرات هستند و تا جایی که امکان دارد بهتر است از زایمان سزارین خودداری کنند. امکان دارد مادر یا جنین وضعیتی را تجربه کنند که در آن امکان زایمان به صورت طبیعی برای آن ها فراهم نباشد. برای این که متوجه شویم زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین باید پزشک تشخیص دهد و باید با پزشک متخصص مشورت کنید و همه سوالات و سابقه های بیماری خود را با او بازگو کنید تا بتواند بهترین تصمیم را برای شما بگیرد.

آیا زایمان طبیعی درد دارد ؟

زمانی که زایمان طبیعی و بدون تزریقی انجام می شود مادر درد را احساس می کند. تجربه درد در هر شخصی فرق دارد. هیچ شخصی درد و حالت یکسانی ندارد. زمانی که نوزاد در حالت تولد قرار می گیرد رحم منقبض می شود و این حالت برای مادر دردآور است. درد های زایمان طبیعی زیاد است و زمانی که نوزاد در حالت تولد قرار می گرد فشار زیادی به لگن و قسمت پایینی اندام مادر وارد می شود. اگر تزریق بی دردی اپیدورال صورت گیرد مادر هیچ دردی را احساس نمی کند.

زایمان طبیعی چه مزایایی دارد ؟

اندازه لگن برای زایمان طبیعی :

اندازه و شکل لگن در هر شخصی فرق دارد و بعضی به علت این که لگنی با شکل و فرم مناسب دارند زایمان آسان تری دارند. فرم لگن به شکل ژنیکوئید باشد بهترین حالت برای زایمان است و در نیمی از خانم ها این فرم لگن مشاهده می شود. لگن مردانه بدترین لگن برای زایمان طبیعی است زیرا حالت قیفی شکل دارد و به دلیل تنگ بودن فضا تولد را سخت تر می کند. برای تشخیص این که شما چه نوع لگنی دارید باید با پزشک مشورت کنید.

چه افرادی نمی توانند زایمان طبیعی انجام دهند ؟

زایمان طبیعی یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش های است که به همه خانم ها توصیه می شود تا برای به دنیا آوردن فرزندشان انتخاب کنند اما بعضی اوقات به دلیل مشکلاتی که دارند و فیزیولوژی بدن آن ها از سمت پزشک زایمان سزارین برای آن ها بهتر است. بعضی از خانم ها نمی توانند از زایمان طبیعی استفاده کنند و باید زایمان سزارین انجام دهند که در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • هنگامی که پزشک تشخیص دهد وضعیت نوزاد طوری نیست که در طول زایمان طبیعی اکسیژن لازم به او برسد.
 • اگر که جنین جایگاه مناسبی در رحم نداشته باشد و سر او به سمت پایین نباشد.
 • خانم های به اختلال هموروئید حاد مبتلا هستند زیرا احتمال بیشتر شدن خون ریزی در زایمان برای آن ها وجود دارد.
 • خانم هایی که چند قلو باردار هستند.
 • افرادی که به بیماری های خاصی مانند دیابت، عارضه های قلبی، بیماری های عفونتی و قابل انتقال مانند ایدز مبتلا هستند.
 • خانم هایی که دو بار در گذشته زایمان سزارین داشتند.
 • مادرانی که خود یا جنین شان وزن بالایی دارند.
 • افرادی که در گذشته جراحی هایی مثل عمل دهانه رحم و سر کلاژ و یا سابقه سقط جنین داشتند.

کلام آخر

قبل از انجام زایمان حتما با یک پزشک متخصص صحبت کنید و انتظارات و سوالات خود را از او بپرسید تا او بتواند شما را به خوبی راهنمایی کند. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.