زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین ؟

شاید برای شما سوال باشد که زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که زایمان یک اتفاق شیرین است که بیشتر مادران می توانند آن را تجربه کنند اما زایمان روش های حساسی دارد که باید نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید زایمان را به خوبی پشت سر بگذارید. در ادامه برای آشنا شدن با زایمان طبیعی با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی چیست ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که زایمان طبیعی چیست ؟ سیستم بدن هر خانمی طوری آفریده شده است که می تواند باعث تولد نوزادی شود و برای این کار شرایط لازم نیاز دارد. برای مثال استخوان های سر جنین آن قدر نرم است که می تواند به راحتی در بدن قرار بگیرد و خارج شود. شروع زایمان طبیعی با چرخش نوازد و باز شدن گردنه دهانه رحم به اندازه ۱۰ سانت می باشد که امکان دارد این مرحله ساعت ها طول بکشد و تا آماده شدن برای تولد جنین ساعت های سختی را پشت سر بگذارید اما بعد از عبور از این مرحله کمی بعد فرزندتان به دنیا می آید و شما می توانید کودکتان را در آغوش بگیرید. باید دقت داشته باشید که مادر باید در محیطی آرام باشد و هیچ استرسی نداشته باشد تا بتواند زایمان راحت تری را پشت سر بگذارد.

زایمان طبیعی چیست ؟

نشانه های شروع زایمان طبیعی :

زایمان نمی تواند زمان مشخصی داشته باشد و تاریخ دقیقی ندارد. امکان دارد در زایمان ۳ هفته قبل و یا ۲ هفته بعد از تاریخ زایمان مشخص شود که این اتفاق طبیعی است. زایمان طبیعی نشانه هایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

پایین آمدن برآمدگی شکم و احساس سبک تر شدن :

این اتفاق برای پایین آمدن سر جنین و آماده شدن بدن برای زایمان اتفاق می افتد. شکم شما امکان دارد پایین تر از قبل به نظر بیاید و تنفس راحتی داشته باشید زیرا وزن جنین به ریه های شما فشار نمی آورد. امکان دارد به خاطر فشار آوردن به جنین روی مثانه شما دچار ادرار شوید. این نشانه ها در اولین زایمان مادر امکان دارد چند هفته و در زایمان های بعدی چند روز یا چند ساعت قبل از شروع زایمان اتفاق بیاید.

پارگی کیسه آب :

پاره شدن کیسه آب باعث ترشح یا جاری شدن مایع از واژن می شود. پارگی کیسه آب امکان دارد ساعت ها قبل از در زایمان یا همزمان با آن اتفاق بیفتد. بیشتر خانم ها در ۲۴ ساعت قبل از شروع درد زایمان نوزاد را به دنیا می آورند. اگر زایمان در این بازه به طور طبیعی اتفاق نیفتد امکان دارد پزشک با روش القای زایمان نوزاد را به دنیا بیاورد تا هم عفونت و خطرات برای نوزاد کمتر شود.

خارج شدن ترشحات صورتی رنگ آغشته به خون از رحم :

خارج شدن ترشحات صورتی رنگ آمیخته به خون از دهانه رحم که مخاط مسدود کننده رحم یا بلاگ موکوس است و تا این زمان دهانه رحم را بسته و از عفونت دور نگه می دارد و امکان دارد روزها قبل از درد زایمان یا با شروع آن دیده شود.

انقباضات رحمی :

انقباض ماهیچه ای رحم به صورت نامنظم با نزدیک شدن به زمان زایمان اتفاقی عادی است انقباضاتی که فاصله کوتاهی از هم دارد و منظم است و نشانگر شروع شدن در زایمان است.

اسهال :

یکی از نشانه های نزدیک شدن به زایمان طبیعی اسهال است.

تسکین درد در روش زایمان طبیعی چه روش هایی دارد ؟

مدت زمان زایمان خانم ها با یکدیگر فرق دارد و میزان دردی که در زایمان دارند هم با هم فرق دارد. حالت، اندازه نوزاد و شدن انقباضات رحمی در میزان درد تاثیر دارد. بعضی از زنان با روش های تنفس و ریلکسیشن که در کلاس های آمادگی برای زایمان آموزش دیدند میزان در خود را کم می کنند اما بعضی دیگر برای کاهش درد زایمان نیاز به روش های دیگری دارند که در ادامه به این روش ها آشنا می شوید :

تسکین درد با دارو :

داروهای متفاوتی برای آرام شدن درد زایمان وجود دارد که این داروها برای مادر و جنین ضرری ندارد اما مانند همه داروهای دیگر امکان دارد عوارضی داشته باشد. داروهایی که برای آرام شدن درد استفاده می شود دو دسته داروهای بیهوشی و داروهای مسکن هستند که در ادامه به آن می پردازیم :

داروهای مسکن : این داروها بدون از بین رفتن حس و حرکت ماهیچه در را آرام می کند. هنگام زایمان می توان این داروها را به روش تزریق عضلانی با وریدی یا به صورت ناحیه ای استفاده کرد که تزریقی به قسمت پایینی کمر برای بی حسی کردن آن است. تزریق یک دوز داروی مسکن به داخل مایع نخاعی برای آرام کردن سریع در را بی حسی نخاعی یا اسپاینال می‌گویند. نوع دیگر بی حسی که در آن از دارو استفاده می شود بی حسی اپیدورال می نامند. در این روش با وارد کردن یک کاتتر به ناحیه اطراف نخاع و اعصاب نخاعی و داروی مسکن به طور پیوسته وارد بدن و باعث بی حسی می شود. در هر نوع بی حسی احتمال به وجود آمدن خطرهایی مانند پایین آمدن فشار خون که باعث کم شدن ضربان قلب جنین می شود وجود دارد. یکی از عوارض بی حسی می تواند سر درد هم باشد.

داروهای بیهوشی : این دارو حس را از بین می برد و باعث از بین رفتن درد و از حرکت ایستادن موقتی ماهیچه ها می شود. بیهوشی عمومی مثل خوابیدن باعث از بین رفتن هوشیاری می شود. اگر زایمان شما به روش سزارین باشد امکان دارد بیهوشی، بی حسی اسپاینال یا اپیدورال برای شما تجویز شود که انتخاب نوع آن به وضع سلامت شما و سلامت نوزاد و وضعیت پزشکی شما در زمان زایمان در ارتباط است.

تسکین درد با دارو :

به غیر از دارو روش های دیگری برای آرام شدن درد مانند طب سوزنی، هیپنوتیزم، ریلکسیشن و تغییر وضعیت بدن مادر هنگام درد زایمان وجود دارد. اگر این گزینه را انتخاب کنید در هر زمان از زایمان می‌توانید برای آرام شدن درد دارو استفاده کنید.

مراحل زایمان طبیعی

روش زایمان طبیعی به ۳ مرحله تقسیم می شود که در ادامه با مراحل زایمان طبیعی آشنا می شوید :

مرحله اول : این مرحله شامل سه فار نهفته، فعال، انتقالی است.

فاز نهفته : فاز نهفته طولانی ترین فاز یامان است و شدت آن از بقیه کمتر است که در این فاز تعداد انقباضات بیشتر می شود و به باز شدن دهانه رحم کمک می کند. این فاز زیاد دشوار نیست و در آن دهانه رحم باز و نازک می شود. اگر انقباضات رحمی شما منظم باشد میزان باز شدن دهانه رحم به طور منظم چک مکی شود.

فاز فعال : باز و نازک شدن دهانه رحم با سرعت زیادی ادامه می یابد و امکان دارد با هر انقباض در ناحیه کمر و شکم احساس در زیاد یا فشار کنید. امکان دارد احساس فشار در ناحیه مقعد داشته باشید که باید زور بزنید اما پزشک به شما می گوید که تا باز شدن کامل دهانه رحم برای این کار صبر کنید.

فاز انتقال : دهانه رحم به طور کامل و به اندازه ۱۰ سانتی‌متر باز می‌شود. انقباضات رحمی با شدت، درد و در نوبت‌های بیشتری هر ۳ تا ۴ دقیقه و به مدت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه بروز می‌کند.

مرحله دوم : این مرحله با با شدن کامل دهانه رحم آغاز می شود و با خارج شدن جنین تمام می شود. در این مرحله نقش شما تاثیر زیادی در پیشرفت زایمان دارد و پزشک از شما می خواهد که زور بزنید. فشار ناشی از زور زدن و انقباضات رحمی و زور زدن شم، نوزاد را در کانال زایمان به سمت پایین پیش می‌برد. نرمی و انعطاف استخوان‌های جمجمه و فواصل بین این استخوان‌ها به عبور سر کودک از کانال زایمان کمک می‌کند و در آخر سر نوزاد از ناحیه تناسلی مادر دیده می شود و خارج می‌شود. به محض خارج شدن سر پزشک با عمل مکش یا ساکشن، مایع آمنیوتیک خون و مخاط رحم را از بینی و دهان نوزاد خارج می‌کند. بعد از سر، شانه‌ها و قسمت‌های بدن از واژن خارج می‌شود. در همه این مراحل شما باید به زور زدن ادامه دهید. فشار شما با انقباضات رحمی همزمان تاثیر زیادی دارد و در فواصل دردهای زایمانی نفس‌های عمیق بکشید تا توان زیادی برای ادامه زایمان داشته باشید.

مراحل زایمان طبیعی 

مرحله سوم :

 بعد از تولد نوزاد شما وارد مرحله آخر زایمان می‌شوید. در این مرحله جفت که وظیفه تغذیه و اکسیژن رسانی به جنین را بر عهده دارد از دیواره رحم جدا و از واژن خارج می‌شود. این مرحله امکان دارد بین ۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. زایمان هر زن با زن دیگری فرق دارد و هنگامی که در هر مرحله زایمان صرف می‌شود فرق دارد. اگر این اولین فرزند شما باشد از زمان شروع درد زایمان تا آخر آن حدود ۱۲ تا ۱۴ ساعت طول می‌کشد و این زمان در زایمان‌های بعدی کمتر می شود.

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین ؟

در زایمان طبیعی مادر و فرزند در شرایط عادی کمتر در معرض خطر هستند و بهتر است از زایمان سزارین خودداری شود. امکان دارد مادر یا جنین وضعیتی را تجربه کنند که در آن امکان زایمان به صورت طبعی برای آن ها فراهم نباشد. برای این که متوجه شویم زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین ؟ باید زیر نظر پزشک باشیم و این که کدام نوه زایمان مناسب است به تشخیص پزشک و شرایط مادر بستگی دارد. باید با یک متخصص زنان خوب و با تجربه مشورت کنید و شرایط و سلامت خود را برای او بازگو کنید تا بتواند برای شما تصمیم بهتری بگیرد.

چه افرادی نمی توانند از زایمان طبیعی استفاده کنند ؟

زایمان طبیعی یکی از روش های طبیعی است که به خانم هایی که باردار هستند توصیه می شود تا برای به دنیا آوردن فرزندشان انتخاب کنند اما به دلیل مشکلاتی که دارند و فیزیولوژی بدنشان زایمان سزارین برای آن ها مناسب است. افرادی که نمی توانند زایمان طبیعی انجام بدهند عبارتند از :

  • خانم های مبتلا به اختلال هموروئید حاد. زیرا احتمال بیشتر شدن خونریزی در زایمان برای آن ها وجود دارد.
  • اگر که جنین جایگاه مناسبی در رحم نداشته باشد و سر او به سمت پایین نباشد.
  • مبتلا به بیماری های خاصی مثل دیابت، عوارض های قلبی، بیماری های عفونتی و قابل انتقال مثل ایدز
  • خانم هایی که در گذشته جراحی هایی مثل عمل دهانه رحم و سر کلاژ و یا سابقه سقط جنین به صورت زیادی داشتند.
  • مادرانی که خود یا جنین آن ها وزن بالایی دارند.
  • خانم هایی که چند قلو باردار هستند.
  • هنگامی که پزشک تشخیص دهد وضعیت نوزاد طوری نیست که در طول زایمان طبیعی اکسیژن لازم به او برسد.
  • خانم هایی که ۲ بار در گذشته زایمان سزارین انجام دادند.

 

برای آشنا شدن با مزایای زایمان طبیعی به سایت مربوطه مراجعه کنید.

 

زایمان طبیعی بدون درد

در زایمان طبیعی از روش های متفاوتی برای کاهش درد مادر استفاده می شود که در ادامه به آن می پردازیم :

تجویز داروهای وریدی :

در این روش که از داروهای مخدر و یا کتامین استفاده می شود. احتمال ورود آن به بدن جنین و تاثیر گذاری در روش تنفس کم است. اگر از این روش کم شدن درد استفاده می شود نیاز است که بخش های مراقبت ها برای نوزاد در بیمارستان و مرکز مورد نظر موجود باشد.

بی حسی اپیدورال :

یکی از بهترین روش های کم شدن در زایمان بی حسی اپیدورال است. اگر قرار باشد از این روش برای مادر استفاده شود باید متخصص بیهوشی در اتاق زایمان حضور داشته باشد. توسط متخصص بیهوشی یک لوله پلاستیکی در قسمت پایینی کمر مادر وارد می شود تا بتوان دارو را از این طریق به اطراف نخاع تزریق کرد. تزریق اپیدورال باعث کاهش درد زیادی می شود اما به طور ۱۰۰ درصد درد ناشی از زایمان را از بین نمی برد. اپیدورال تزریقی می تواند ضربه های عصبی از قسمت کمر ستون فقرات را مسدود کند و از این طریق باعث کاهش درد در نیمه پایینی بدن شود. تزریق زمانی انجام می شود که مادر در حال فعالیت باشد و این به این معنی است که حداقل باید ۳ انقباض در هر ۱۰ دقیقه داشته باشد.

استفاده از گاز انتونوکس :

گاز انتونوکس مخلوطی از گاز اکسیژن و نیتروس است و توسط ماسک به بدن مادر وارد می شود. هنگامی که انقباضات رحم در طول زایمان همراه با درد احساس می شوند بر روی صورت مادر یک ماسک مخصوص قرار داده می شود تا با نفس عمیق گاز آن را وارد ریه ها و مغز می شود.  این گاز بر عوامل موثر در به وجود آمدن درد تاثیر می گذارد و باعث کم شدن درد زایمان می شود.

زایمان طبیعی بدون درد 

کلام آخر

قبل از انجام زایمان طبیعی از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین متخصص برای زایمان را انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر مقاله زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین ؟ همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.