عوارض بارداری در سن بالا

ما در این مقاله قصد داریم شما را با عوارض بارداری در سن بالا آشنا کنیم. نمی توان به طور قطعی سن بارداری را در بانوان مشخص کرد. باروری در بانوان در سن ۳۲ سالگی رو به نزول می باشد و در سن ۳۷ سالگی این روند شیب تندی به خود می گیرد. هرچه که سن خانم ها برای بارداری افزایش پیدا می کند قدرت باروری آن ها کاهش می یابد. قدرت باروری به عواملی چون تعداد تخمک ها بستگی دارد. تعداد تخمک ها در تخمدان مشخص می باشد و با گذر زمان تعداد این تخمک ها کاهش می یابد و همچنین احتمال باروری در سنین بالا کاهش می یابد. بارور کردن تخمک های خانم هایی که مسن هستند، دشوار تر از بانوان جوان می باشد. از جمله اختلالات و مشکلاتی که بر روی باروری تاثیر می گذارد مشکلاتی نظیر فیبروئید رحم و آندومتریوز می باشد. در ادامه با عوارض بارداری در سن بالا بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

بارداری (حاملگی) چیست؟

بارداری به وضعیتی گفته می شود که مادری در رحم خود دارای جنین یا رویان می باشد. این دوره به مدت ۹ ماه طول می کشد و در شرایط غیر معمول جنین زود تر از زمان مشخص شده به دنیا می آید و این ۹ ماه با به دنیا آمدن جنین یا رویان، زایمان به پایان می رسد. بارداری می تواند طبیعی یا پر خطر باشد. بارداری پر خطر به زبان ساده تر بارداری می باشد که به مراقبت های بیش تری نیاز دارد مانند: بارداری چند قلو یا دو قلو، نارسایی دهانه رحم و دیابت در بارداری. گاهی برخی دیگر از اختلالات به وجو آمده مانند: سندروم داون در نوزاد موجب می شود که پزشک دستور ختم بارداری را دهد.

مراحل باردار شدن

وقتی آمیزش جنسی اتفاق می افتد، اسپرم مرد از رحم زن وارد می شود و به سمت لوله های فالوپ حرکت می کند. اگر یکی از اسپرم ها به لوله رحم و بعد به تخمک برسد و وارد لوله های رحم شود، تخمک بارور خواهد شد. بعد از وارد شدن اسپرم در تخمک تغییر حالت می دهد و اجازه ورود اسپرم بعدی را نخواهد داد. ژن و جنسیت در لحظه لقاح  مشخص می شود. اگر اسپرم دارای کروموزوم Y باشد، جنسیت جنین پسر می باشد . اگر دارای کروموزوم X باشد، جنین دختر خواهد بود.

بارداری (حاملگی) چیست؟

سن مناسب در بارداری

در اختلالات ناباروری که مردان در آن دخیل هستند با آزمایش های ساده قابل بررسی و تشخیص می باشد. در زنان مشکلات تخمک گذاری مانع از باروری می شود. همچنین افزایش سن در بانوان در کیفیت و تعداد تخمک ها موثر می باشد. مشکلات کروموزومی در تخمک های مسن تر بیش تر بوده و احتمال به دنیا آمدن نوزادی که با نقص های مادرزادی می باشد را افزایش می دهد. کاهش کیفیت در باروری بعد از سن ۳۵ سالگی می باشد. مناسب ترین سن بارداری، سن ۳۵ سالگی به قبل می باشد و به شما توصیه می شود که قبل از ۳۵ سالگی اقدام به بارداری کنید. به دلیل این که باروری در سن بالا مشکلات و خطراتی را به همراه دارد. این که شما در سن ۳۰ سالگی یا ۴۰ سالگی می خواهید باردار شوید به این معنا نیست که نمی توانید فرزند سالم به دنیا بیاورید یا بارداری سالمی را تجربه نخواهید کرد.
در دهه سوم زندگی بانوان، بارور تر هستند و بیش ترین شانس بارداری را دارند. از ۲۰ سالگی به بعد تعداد تخمک ها مرغوب می باشد و خطرات بارداری کمتر می باشد. اگر در دهه های ۲۰ تا ۳۰ اقدام به فرزند آوری کنید، شانس بیش تری در بارداری سالم و جنین سالم دارید، اما این تحلیل برای همه زنان یکسان نمی باشد. علاوه بر توجه به سن مناسب در بارداری به نکاتی که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد، نیز توجه کنید و شرایط خود را بسنجید:

 • از لحاظ اقتصادی پشتوانه خوبی، برای کودک خود باشید.
 • آمادگی برای این که شغل خودتان را متوقف کنید.
 • وضعیت زندگی خوب و آرام برای نگهداری کودک

 اقدامات لازم پیش از بارداری در سن بالا

مشاوره و آزمایشات پیش از بارداری

اولین اقدام پیش از بارداری در سن بالا بعد از تصمیم گیری برای بارداری، با مراجعه به پزشک زنان و زایمان، آزمایش های قبل بارداری با توصیه پزشک زنان انجام دهید. پزشک با توجه به شرایط شما، مشاوره های مهم و لازم را به شما می دهد و از عوارض بارداری در سن بالا پیشگیری می کند و اگر احتمال این نوع عوارض در شما دیده شود، متخصص شما اقدام به درمان شما می کند. با انجام آزمایش های لازم، سلامت جسم بررسی می شود و به راحتی اختلالات و مشکلات مشخص می شود و همچنین با انجام و رعایت این اقدام شانس بارداری خود را بالا می برید.

 معاینه منظم در دوران بارداری

هشت هفته اول در دوران بارداری، برای رشد کودک بسیار مهم می باشد و انجام مرتب و منظم به متخصص زنان و زایمان در مراقبت از سلامت کودک در هفته اول نقشه بسزایی دارد. این مراقبت ها نظیر: غربالگری، چکاب و آموزش ها و معاینات فیزیکی می باشد. بارداری در سن بالا با بروز مشکلاتی اتفاق می افتد، سن بالا می تواند خطر ابتلا به دیابت بارداری و پره اکلامپسی را افزایش می دهد. مادران بالای ۳۵ سال سن با انجام مرتب معاینه در دوران بارداری به پزشک خود کمک می کند که پزشک مانع بروز هر نوع اختلال و بیماری شود و به مادران در سنین بالا کمک می کند که بارداری آسان و سالمی را تجربه کنند.

استفاده ویتامین ها 

مصرف فولیک اسید در دوران بارداری در سنین بالاتر حائز اهمیت می باشد به دلیل این که بروز نقص های مادرزادی و مغز و نخاع در این سنین بیشتر می باشد. اولین مراقبت های دوران بارداری مصرف به اندازه فولیک اسید در ۳ هفته اول، مانع از بروز نقص های مادر زادی در مغز و نخاع جنین می شود. برای اندازه و مدت استفاده از ویتامین ها می توانید با پزشک خود گفت و گو کنید.

آزمایش اختلالات کروموزومی 

پزشک ممکن است برای مادران باردار در سنین بالا آزمایش تشخیص تهاجمی را تجویز کند. انجام این نوع آزمایش برای مادران سن بالا مورد اهمیت می باشد و این دسته از آزمایش برای تشخیص اختلالات کروموزومی در جنین بررسی و مشخص می شود. شما می توانید با مشورت پزشک، برای انجام این آزمایش تصمیم صحیح را بگیرید.

اقدامات لازم برای بارداری

ترک سیگار و دخانیات

استعمال سیگار و دخانیات می تواند آسیب به جنین را بالا برده و هنگام بارداری سقط جنین را افزایش می دهد.

وزن ایده آل

BMI نرمال بین ۱۹ تا ۲۴ می باشد. توصیه می شود وقتی که اقدام برای بارداری کردید، نه اضافه وزن داشته باشید و نه کمبود وزن.

تغذیه مناسب

با مشورت با پزشک می توانید رژیم غذایی مناسبی در هنگام بارداری و قبل بارداری را شروع کنید. اگر شما از مواد چرب استفاده کنید، منجر به اضافه وزن در زنان شده و و این اضافه وزن درصد باروری را کاهش می دهد.

پرهیز از کافئین و مشروبات الکلی

مصرف زیاد کافئین ارتباط مستقیمی با سقط جنین دارد و همچنین استفاده از مشروبات الکلی باروری را به تاخیر می اندازد و سلامتی جنین در معرض خطر قرار می گیرد.

اقدامات لازم برای بارداری

عوارض بارداری در سن بالا

مواردی که در ادامه برای شما نام برده می شود، با افزایش سن احتمال رخ دادن آن در دوران بارداری بسیار می باشد:

 • مرده زایی
 • سقط جنین
 • نیاز به انجام سزارین
 • نوزاد کم وزن
 • نارس به دنیا آمدن نوزاد
 • جفت سرراهی
 • دیابت بارداری
 • خونریزی شدید بعد از زایمان
 • ناهنجاری های کروموزومی سندروم داون
 • فشار خون بالا

مهم ترین عوارض بارداری در سن بالا

فشار خون بالا

از جمله عوارض بارداری در سن بالا می توان به ابتلا فشار خون در بارداری اشاره کرد و دلیل فشار خون در بارداری به دلیل مشکلات سیستم بدن می باشد. همانطور که می دانید فشار خون بالا می تواند مشکل در خون رسانی به جفت را بروز دهد و در ادامه این اختلال اکسیژن لازم به جفت نرسیده و در رشد جنین اخلال به وجود می آید، در آخر این امر موجب زایمان زودرس و یا سقط جنین در رحم می شود.  فشار خون بالا همچنین موجب بیماری های قلبی می شود. میزان فشار خون در هر سنی در بانوان باید روی ۱۴  باشد. فشار خون بالا نشانه هایی را به دنبال دارد که در ادامه برای شما نام خواهیم برد:

 • تنگی نفس
 • سردرد
 • قرمزی پوست
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تحریک پذیری و زود رنجی
 • التهاب و تورم در دست و پا
 • تشنج نیز یکی از اثرات فشار خون بالا می باشد.

ناهنجاری های کروموزومی

سن مادر در باروری ارتباط مستقیم نقص های مغزی و نخاعی جنین دارد و این احتمال در سنین بالای ۴۰ سالگی افزایش می یابد. یکی از مهم ترین و مرسوم ترین ناهنجاری ها در باروری در سن بالا به نام سندروم داون  می باشد. مادرانی که در سنین بین ۳۰ تا ۳۹ سالگی هستند، درصد مشکلات کروموزومی دو در هزار می باشد. در سنین بارداری بین ۴۰تا ۴۴  درصد بروز این نوع اختلالات چهار در هزار می باشد  و در سنین بالای ۴۵ سالگی درصد بروز این اختلالات چهارده در هزار می باشد. به بانوانی که بالای سن ۴۰ سالگی هستند، توصیه می شود که تحت مراقبت های خاص باشید و انجام آزمایش های ژنتیکی را فراموش نکنید. تا در صورت وجود هرگونه نارسایی ژنتیکی با دستور پزشک اقدام به سقط جنین کنید.

مهم ترین عوارض بارداری در سن بالا

دیابت در بارداری

انسولین نوعی ماده شیمیایی می باشد که به بدن برای  هضم قند یا گلوکز کمک می کند. اگر بدن نتواند انسولین تولید کند، بدن دچار دیابت خون می شود. به زبان ساده تر قند در خون انباشته شده و به اعضای داخلی بدن نظیر: چشم ها، سیستم عصبی بدن و رگ های خونی آسیب جدی می رساند. دیابت بارداری در طول بارداری رخ می دهد و نوعی از دیابت معمولی می باشد، اما این افزایش معمولی قند خون موجب آسیب به جنین می شود. دیابت بارداری موجب سنگینی جنین می شود و در ادامه این اختلال موجب سزارین و مشکلاتی را در زایمان به وجود می آورد.

همچنین از عوارض دیابت خون مادر برای جنین می توان به مشکلاتی مانند: قند خون پایین، زردی و یرقان اشاره کرد. باروری بالای ۳۵ سال خطر ابتلا به دیابت خون را افزایش می دهد.

خطر سقط جنین

احتمال سقط جنین از سن ۳۵ سالگی به بالا افزایش پیدا می کند و عواملی مانند: فشار خون، دیابت خون و قرار گرفتن جفت در پایین رحم بستگی دارد. با افزایش سن در مادر، باعث پیری تخمدان ها می شود و آمادگی تخمک ها برای باروری بسیار کم می باشد، به همین دلیل اخلال هایی در باروری ایجاد می شود. زنانی که در سن پایین باردار می شوند از نظر شرایط جسمی و همچنین مراقبت از کودک آماده تر از یک زن ۳۵ تا ۴۰ساله می باشد.

روش های پزشکی برای بارداری در سنین بالاتر

شما با انجام روش های پزشکی که در ادامه برای شما نام خواهیم برد، می توانید از عوارض بارداری در سن بالا جلوگیری کنید و باروری سالمی را تجربه کنید.

 • لقاح آزمایشگاهی
 • اهدای تخمک
 • منجمد کردن تخمک ها

مزیت بارداری در سنین بالا

در ادامه با ویژگی های بارداری در سنین بالا آشنا خواهید شد:

 • باروری مادر در سن بالا از ثبات روانی برخورد دار می باشد.
 • تجربه بیش تر برای مراقبت از کودک
 • احساس ترس و درماندگی کمتر بابت به دنیا آوردن جنین
 • کنترل خود هنگام بروز مشکلات
 • مادر مسن تر، تحصیلات بهتر و درآمد بهتری نیز دارد.
 • یکی دیگر از مزیت های بارداری در سن بالا دقت مادر بر روی مراحل بارداری، زایمان و تربیت فرزند خود دارد.
 • فرزندانی که مادر مسن تری دارند، سالم و سازگار تر می باشند.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. درصورت داشتن هرگونه سوالی  می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.