علل ناباروری در زنان

ما در این مقاله سعی داریم شما را با علل ناباروری در زنان آشنا کنیم. نازایی یا ناباروری در افراد امکان دارد دلایل زیادی داشته باشد. نازایی در زنان و ناباروری در مردان می تواند دلایل زیادی داشته باشد و برای متوجه شدن این مشکلات باید آزمایشات متعددی انجام شود. ناباروری می تواند در افراد به دلایلی به وجود بیاید و باعث حامله نشدن افراد و یا از تداوم حاملگی جلوگیری کند. برای آشنا شدن با علل ناباروری در زنان همراه ما باشید تا با این موضع بیشتر آشنا شوید.

ناباروری چیست ؟

افرادی که به طور طبیعی برای ۲ سال بدون استفاده از لوازم جلوگیری از بارداری رابطه جنسی برقرار می کنند و نتیجه ای دریافت نمی کنند این زوجین نابارور هستند. مفهوم ناباروری به معنی ناتوانی دائمی در بچه دار شدن نیست امکان دارد بعضی از افراد دچار عقیم مطلق شوند. بیشتر زوجین نابارور که به مرکز درمان ناباروری مراجعه می کنند در هنگام دوره درمانی صاحب فرزند می شوند. ناباروری در زندگی بسیاری از افراد یک بحران بزرگ محسوب می شود اما باید بدانید که مشکل ناباروری امکان دارد از سمت زن یا مرد از هر دو سمت به یک اندازه باشد. با بررسی و معاینات بالینی زوجین می توان دلیل و وضعیت باروری را بعد از اقدام به بارداری مشخص کرد. این بررسی ها به شناخت علل ناباروری و بهبود زودتر کمک می کند.

ناباروری چیست ؟

چه زمانی یک زوج نابارور است ؟

زمانی که زنان بدون جلوگیری ۱۲ ماه به طور منظم برای بارداری تلاش می کنند و بارداری اتفاق نمی افتد یعنی این زوج نابارور هستند. این زمان برای زنان بالای ۳۵ سال ۶ ماه است. زنانی که در گذشته باردار شده بودند اما الان نمی توانند باردار شوند و زنانی که سقط زیاد داشتند نابارور هستند.  ناباروری فقط زنان را تحت تأثیر قرار نمی دهد. مردان هم می توانند مشکلات ناباروری داشته باشند و هر دو زوجین باید معاینه شوند و آزمایش های خاصی را انجام دهند.

 

برای آشنا شدن با علت قاعدگی نامنظم به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

 

علل ناباروری در زنان

ناباروری یا نازایی می تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

سن :

سن یکی از علل ناباروری در زنان است. با بیشتر شدن سن  یک خانم تعداد تخمک‌ها و قدرت باروری او کم می شود. این روش کاهشی در وسط ۳۰ سالگی بیشتر می شود. طوری که یک سوم زوج هایی که خانم در آن ها بالای ۳۵ سال سن دارد درگیر ناباروری است.  با بیشتر شدن سن خانم کیفیت تخمک های او کم می شود. این اتفاق به غیر از کم شدن قدرت باروری احتمال ناهنجاری‌های کروموزومی را بیشتر می کند. ۷۰ درصد از سقط ها به خاطر ناهنجاری های کروموزومی اتفاق می افتد. زنانی که سن بالایی دارند به احتمال زیادی درگیر مشکلات سلامتی هستند که می تواند در قدرت باروری آن ها تاثیر گذار باشد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک :

مشکلات تخمک گذاری بیشتر به خاطر سندرم تخمدان پلی کیستیک به وجود می آید که بیشتر مردم به آن تنبلی تخمدان می گویند. این سندرم بیشترین دلیل به وجود آمدن ناباروری در زنان است. سندرم تخمدان پلی کیستیک با دوره های نامنظم قاعدگی، مقاومت به انسولین، رشد غیرطبیعی موهای زائد در صورت و یا بدن، چاقی و آکنه همراه است. شدت و تعداد این علائم در هر خانم فرق دارد.

اختلالات تخمک گذاری :

اختلالات تخمک گذاری بر توانایی باردار شدن زنان به طور طبیعی تاثیرگذار است زیرا بدون تخمک گذاری موفقیت آمیز هیچ تخمکی برای وقوع لقاح و باروری وجود ندارد. اختلالات تخمک گذاری یعنی که تخمک گذاری در بدن یک زن کم اتفاق می افتد و یا این که خانم اصلا تخمک گذاری ندارد. اختلال در تخمک گذاری کم است و دلیل ناباروری در ۱ زوج از هر ۴ زوج نابارور است. سندرم تخمدان پلی کیستیک  یکی از رایج ترین اختلالات تأثیرگذار در تخمک گذاری است. بقیه علت های اختلالات تخمک گذاری شامل اختلالات هورمونی مانند پرکاری و یا کم کاری غده تیروئید، نارسایی تخمدان، اختلال عملکرد هیپوتالاموس است.

نارسایی زودرس تخمدان :

این اختلال به عنوان نارسایی تخمک گذاری اولیه شناخته می شود. این عوارض با پاسخ خود ایمنی و یا کم شدن و از دست رفتن زود هنگام ذخیره تخمک ها مشخص می شود. دلیل این اتفاق می تواند ژنتیک خانوادگی و یا شیمی درمانی باشد.

اختلالات لوله های فالوپ :

لوله های فالوپ یا همان لوله های رحمی یک خانم که در حد فاصل تخمدان ها تا رحم قرار دارند امکان دارد بنا به خاطر دلایل مختلفی از جراحی گرفته تا ابتلا به عفونت های مقاربتی آسیب ببیند. ناهنجاری و یا صدمه به این لوله ها می تواند مانع از رسیدن اسپرم به تخمک شود و یا در صورت وقوع لقاح امکان دارد مانع عبور تخمک بارور شده به سمت رحم شود.

اختلالت هورمونی :

یکی دیگر از علل ناباروری در زنان اختلالت هورمونی است. نوسان در سطح هورمون ها به خاطر دلایل متفاوتی می تواند در چرخه قاعدگی، تخمک گذاری و قدرت باروری یک خانم اثرگذار باشد. از بیشترین دلایل اختلالات هورمونی اختلال در عملکرد هیپوفیز است که اگر نقص در تولید هورمون های مترشحه از هیپوفیز تخمک گذاری با مشکل مواجه می شود؛ اختلال عملکرد هیپوتالاموس یکی از بیشترین علائم آن قاعدگی های نامنظم و یا اتفاق نیفتادن قاعدگی است. اختلال عملکرد هیپوتالاموس در زنان باعث به وجود آمدن اختلال در سطح هورمون های گنادوتروپین و در پی آن هورمون های هیپوفیزی LH و FSH شده و باعث می شود تخمک گذاری و قدرت باروری تحت تاثیر قرار بگیرد؛ افزایش سطح هورمون پرولاکتین؛ اختلال در عملکرد غده تیروئید از اختلالات هورمونی است.

آندومتریوز :

آندومتریوز توانایی باردار شدن زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری که در حدود ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری درگیر آن هستند زمانی رخ می دهد که بافتی که در داخل رحم رشد می کند در مکان های دیگر بدن و خارج از رحم رشد کند. آندومتریوز می تواند در پوشش داخلی رحم تأثیر گذار باشد و روش لانه گزینی تخمک بارور شده را دچار اختلال می کند.

ناباروری بدون دلیل :

بعضی وقت ها دلیل ناباروری را نمی شود توضیح داد و نمی توان دلیل ان را پیدا کرد. این یعنی پزشکان دلیل واضحی برای ناباروری پیدا نکردند و آزمایش‌های انجام شده نتایج طبیعی را نشان می دهند. برای بیشتر زوج ها امکان دارد ناراحت کننده باشد. داشتن ناباروری غیرقابل توضیح گیج کننده و نا امید کننده است اما حتی هنگامی که دلیل ناباروری مشخص نیست درمان های متفاوت باروری می توانند باعث بچه دار شدن زوجین شوند.

سبک زندگی :

سبک زندگی یکی از علل ناباروری در زنان است. بعضی از دلایل باعث به وجود آمدن نازایی در زنان می شود مانند استفاده از الکل با دخانیات که می تواند قدرت باروری را کم کند و تاثیر منفی در میزان موثر بودن درمان های ناباروری داشته باشد. میزان سقط جنین و حاملگی های خارجی رحمی در خانم ها سیگاری زیاد است. قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض مواد شیمایی و سمی و رژیم غذایی ضعیف که فاقد مواد مغذی است می تواند در ناباروری تاثیر گذار باشد.

ناهنجاری ها و ضایعات رحمی :

ناهنجاری ها و ضایعات ساختاری رحم از عوامل مهم موثر بر قدرت باروری یک خانم هستند. از ناهنجاری ها و ضایعات رحمی رحم دارای سپتوم، رحم تک شاخ یا دو شاخ، فیبروم ها، رحم دو گانه، پولیپ های رحمی، رحم کمانی هستند.

علل ناباروری در زنان

ناباروری چه نشانه هایی دارد ؟

بیشتر زوج ها در هنگام ۶ ماه اولی که تلاش شان برای باردار شدن را شروع می کنند تا به هدف خود یعنی باردار شدن برسند. بعد از ۱۲ ماه آمیزش بدون جلوگیری حدود۸۵ درصد از زوج ها باردار می شوند و بیشتر زوج های باقی مانده بدون درمان به هدف می رسند. نشانه اصلی ناباروری نداشتن توانایی زوج ها در باردار شدن است و نشانه مهم دیگری وجود ندارد. در بعضی موارد خانم های نابارور دوران قاعدگی غیر نرمالی دارند. این احتمال وجود دارد که یک مرد نابارور نشانه هایی از مشکلات هورمونی مثل تغییراتی در رشد موها و یا عملکرد جنسی داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

نباید خیلی نگران ناباروری بود مگر اینکه زوجین به طور منظم برای یک سال آمیزش داشته باشند. اگر خانمی هستید با سن بالاتر از ۳۰ سال و یا به مدت ۶ ماه دوران قاعدگی نداشتید، اگر خانمی هستید با سابقه سیکل های پریودی دردناک یا نامنظم، درد لگنی، آندومتریوز، بیماری التهابی لگن و یا سقط جنین، اگر آقایی با تعداد اسپرم کم هستید و یا سابقه مشکلات جنسی، پروستات و یا بیضه دارید حتما به پزشک مراجعه کنید و با او مشورت کنید.

تست های مخصوص زنان

برای باروری یک زن نیاز است که تخمدان ها به طور منظم تخمک های سالم را آزاد کند و باید دستگاه تناسلی او اجازه حرکت اسپرم و تخمک ها را از لوله های فالوپ بدهد تا تخمک توسط اسپرم بارور شود. ارگان های تولید مثلی یک زن باید سالم باشد و عملکرد های خود را داشته باشند. بعد از این که پزشک شما سوالات خود در رابطه با تاریخچه پزشکی، سیکل قاعدگی و عادات روابط جنسی را کامل کرد نوبت به انجام آزمایشات جسمی می رسد که شامل تست هایی است. در ادامه با این تست ها آشنا می شوید :

رادیوگرافی از رحم و لوله های رحمی :

توسط این تست وضعیت رحم و لوله های فالوپ بررسی می شود. ماده حاجب به درون رحم تزریق می شود و توسط اشعه X پیشروی این ماده در رحم و لوله های فالوپ بررسی می شود. بسته بودن یا مشکلات دیگر از این روش مشخص می شود و امکان دارد توسط جراحی درست شود.

تست های تخمک گذاری :

آزمایش خون برای اندازه گیری سطوح هورمون ها صورت می گیرد تا مشخص شود که آیا شما تخمک گذاری دارید.

آزمایش های هورمونی :

آزمایشات هورمونی برای چک کردن سطوح هورمون های تخمدان، هورمون های تیروئیدی و هورمون های غده هیپیوفیزی استفاده می شود.

لاپاراسکوپی :

این روش تحت بیهوشی کامل و توسط وارد کردن وسیله ای به درون حفره شکمی و رحمی انجام می شود و لوله های فالوپ، تخمدان ها و رحم بررسی می شوند. برش کوچکی به اندازه ۸ تا ۱۰ میلی متر در زیر ناف ایجاد می کنند و سوزنی به درون حفره شکمی وارد می کنند. مقداری از گاز دی اکسید کربن به درون حفره شکمی تزریق می شود تا فضایی را برای داخل کردن لاپاراسکوپ آماده کنند. لاپاراسکوپ تلسکوپی با لنز تهیه شده از فیبرهای شیشه ای که نور دارد روشنایی به وجود می آورد. یکی از عوارض به وجود آمده توسط  لاپاراسکوپی، آندومتریوز و به وجود آمدن جای زخم است. از این روش پزشک می تواند بی نظمی ها و یا بسته شدن در لوله های فالوپ و رحم را تشخیص دهد. لاپاراسکوپی را به طور سرپایی صورت می گیرد و نیاز به بستری شدن نیست.

تست مربوط به تخمدان :

این تست ها برای تعیین میزان کارایی تخمک رها شده بعد از تخمک گذاری صورت می گیرد. انجام این تست ها در اوایل سیکل دوران عادت ماهانه شروع می شود.

تست اولتراسوند لگن :

این تست برای تعیین بیماری های مربوط به لوله های فالوپ و رحم صورت می گیرد. نیازی به انجام همه تست ها در قبل از تشخیص دلیل ناباروری نیست. تست انتخابی بستگی به توافق به وجود آمده در جلسات ویزیت بین شما و پزشک دارد.

تست های ژنتیکی :

تست های ژنتیکی برای تعیین هر نوع نارسایی ژنتیکی احتمالی صورت می گیرد.

درمان ناباروری چه عوارضی دارد ؟

درمان ناباروری می توان عوارضی داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم :

سندروم تحریک بیشتر از اندازه تخمدان :

اگر تحریک بیش از اندازه تخمدان ها بزرگ می شوند و باعث درد و نفخ می شود. علائم خفیف و متوسط این سندرم نیاز به درمان ندارند و از بین می روند، بارداری می تواند بهتر شدن این علائم را به عقب بیندازد. تجمع آب در حفره شکمی و قفسه سینه باعث تورم شکمی و تنگی نفس می شود .این تجمع آب می تواند حجم خونی را کم کند و فشار خون کم شود. موارد شدید این سندرم نیاز به درمان فوری و اورژانسی دارد. زنان جوان و افرادی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند نسبت به بقیه در معرض بالاتر خطر سندرم OHSS هستند.

حاملگی چند قلویی :

بیشترین عوارض در درمان با ART حاملگی چند قلویی است. کمیت جنین های نگهداشته شده و بالغ شدن آن ها و متولد شدن آن ها تصمیمی است که توسط زوج ها گرفته می شود. چندین جنین در هنگام لقاح به وجود آمده باشند برداشت یک یا چند تا از آن ها امکان پذیر است. به این صورت احتمال بقا برای جنین های باقی مانده بیشتر می شود.

خون ریزی یا عفونت :

مثل هر روش تهاجمی دیگری در درمان های ناباروری و تکنولوژی های مربوط به آن خطر خون ریزی و ناباروری وجود دارد.

نارسایی های مادرزادی :

امکان ارتباط بین نارسایی های مادرزادی با ART وجود دارد. به تحقیقات زیادی برای تایید این ارتباط نیاز است. اگر می خواهید این درمان ها را انجام دهید این فاکتور ها را باید بسنجید. تا الان ART موفق ترین درمان بیشتر شدن باروری بوده است.

وزن کم هنگام تولد :

بالاترین درصد خطر وزن کم هنگام تولد به حاملگی های چند قلویی مربوط است. در تولد تک نوزادی بالاترین خطر وزن کم تولد به درمان توسط ART مربوط می شود.

درمان ناباروری چه عوارضی دارد ؟

کلام آخر

برای حل این مشکلات باید حتما به پزشک مراجعه کنید و پزشک با انجام آزمایشات می تواند این مشکلات را بررسی کند. ممنون از این که تا آخر مقاله علل ناباروری در زنان همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره علل ناباروری در زنان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.