علت زایمان زودرس

ما در این مقاله قصد داریم شما را با علت زایمان زودرس آشنا کنیم. پزشکان با شروع انقباضات رحم در هفته های ۲۰ تا ۳۷ بارداری و همچنین نازک شدن و باز شدن دهانه رحم مادر را زایمان زودرس می دانند. تولد نوزاد زودتر یا قبل از زمان رشد و تکامل، تاثیرات منفی کوتاه و بلندی را در سلامت کودک به وجود می آورد. زایمان زودرس نشانه هایی دارد که با رخ دادن این دسته از نشانه ها مانند: لکه بینی یا خونریزی از واژن، انقباضات لگنی، تغییر رنگ در ترشحات واژن، فشار لگنی غیرمعمول و درد کمر می باشد. در ادامه با علت زایمان زودرس بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

زایمان زودرس چیست؟

انقباضات رحم که موجب باز شدن دهانه رحم و زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری می شود را زایمان زودرس می گویند و نوزاد به دنیا آمده را نوزاد نارس می نامند. زایمان زودرس به معنای نوزاد نارس داشتن نیست بلکه نیمی از بانوان تجربه درد زایمان زودرس را دارند و بعد از هفته ۳۷ بارداری خود، فارغ می شوند. تقریبا یک چهارم تولد نوزادان نارس قابل معالجه و قابل پیشگیری می باشد. در صورت تشخیص و بروز عارضه هایی مانند پره اکلامپسی شدید و یا اختلال در جنین منجر به توقف رشد و تکامل می شود که متخصص شما اقدام به سزارین قبل از ۳۷ هفتگی می کند. در غیر این صورت زایمان زودرس خود به خود اتفاق می افتد که در این نوع زایمان منجر به پارگی پرده های جنین و یا باز شدن دهانه رحم قبل از موعد تعیین شده می باشد.

زایمان زودرس چیست؟

تشخیص زایمان زودرس

با آغاز انقباضات رحم و نازک شدن دهانه رحم مادر در هفته های ۲۰ تا ۳۷ منجر به زایمان زودرس می شود. اگر در هفته های ۲۰ تا ۳۷ انقباض در رحم رخ دهد، پزشک با لمس کردن دهانه رحم شما را معاینه می کند. اگر انقباض رحمی رخ دهد و در دهان رحم انقباضی رخ ندهد، پزشک زایمان زودرس را تشخیص نمی دهد و دستور به ختم بارداری را نمی دهد. اگر این انقباضات در چند ساعت ادامه پیدا کند، ممکن می باشد میزان باز و نازک شدن دهانه رحم افزایش یابد. در مواقعی که علائم زیر در مادر رخ دهد، پزشک معاینه واژن را انجام می دهد:

 • انقباضات رحم
 • درد های کرامپی شبیه به قاعدگی
 • تغییر رنگ در ترشحات واژن ( مایل به صورتی یا قهوه ای روشن )
 • رقیق شدن حجم ترشحات واژن

معاینات واژینال و لگنی

در صورت احتمال زایمان پیش از موعد پزشک موارد زیر را بررسی می کند:

 • میزان باز و نازک شدن دهانه رحم
 • برسی حرکت جنین به سمت کانال یا مسیر تولد
 • معاینه واژن برای خروج مایع آمنیوتیک یا پاره شدن کیسه آب، در صورتی که احتمال دارد کیسه آب زودتر از موعد پاره شود، پزشک معاینات واژن را انجام نخواهد داد.

عوامل موثر در زایمان زودرس

در حدود نصفی از زایمان های زودرس، علت مشخصی وجود ندارد. اگر فرد سابقه زایمان زود رس را داشته باشد، احتمال تجربه کردن زایمان زودرس دوم را خواهد داشت. همچنین دلایل دیگری نیز وجود دارد که رخ دادن این دسته از عوامل، موجب زایمان زودرس می شود و مادر برای جلوگیری از زایمان زودرس خود باید علائم هشدار زایمان زودرس را بداند و با پزشک خود تماس بگیرد. این عوامل تاثیرگذار در زایمان زودرس به شرح ذیل می باشد:

 1. استعمال سیگار و دخانیات
 2. وجود عفونت های شدید در داخل رحم
 3. مشکلات دهانه رحم یا رحم
 4. افت وزن در بارداری
 5. سن نامناسب در بارداری
 6. عدم دریافت خدمات و مشاوره های پزشکی
 7. استرس زیاد
 8. فعالیت سنگین
 9. فشار خون بالا
 10. سابقه سقط جنین
 11. انقباضات متعدد در ناحیه شکم
 12. گرفتگی در پایین شکم
 13. افزایش فشار در لگن یا دستگاه تناسلی
 14. حالت تهوع و اسهال

علت زایمان زودرس

علت زایمان زودرس مشخص نمی باشد و شما می توانید احتمال زایمان زودرس را با انجام مراقبت های دوران بارداری و مشاوره قبل از بارداری کاهش دهید. اما در ادامه به چند فاکتور اشاره خواهیم کرد:

عفونت

بیش تر عفونت های دستگاه تناسلی موجب زایمان زودرس می شود. موادی که توسط باکتری های موجود در دستگاه تناسلی تولید می شود، غشای اطراف کیسه آمنیوتیک را ضعیف می کند و به دنبال این کیسه ضعیف شده کیسه آمنیوتیک، کیسه آب پاره خواهد شد.

در صورت ضعیف شدن غشا و وجود باکتری ها، عفونت و التهاب در رحم ایجاد می شود. که به دنبال عفونت و التهابات رحم، زنجیره ای از اختلالات تشکیل می شود و در نتیجه زایمان زودرس رخ می دهد. در ادامه برای شما انواع عفونت ها را نام خواهیم برد:

عفونت ادراری

برخی از باکتری های موجود در ادرار هیچ علائمی را نشان نمی دهد مانند: باکتریوری. این نوع باکتری ریسک و احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد.

کلامدیا یا گنوره

یکی از اقدامات پیش از بارداری، انجام آزمایش کلامیدیا و گنوره می باشد. اگر جواب این نوع آزمایش مثبت باشد، زوجین باید اقدام به درمان کنند. بعد از درمان زوجین، مورد معاینه قرار می گیرند و همچنین برای ادامه بارداری سالم، باید از کاندوم استفاده کنند.

واژینوز باکتریال

اگر مادری سابقه زایمان زودرس دارد ممکن است، زایمان زودرس را مکرر تجربه کند. توصیه می شود، خانم هایی که سابقه زایمان زودرس دارند و مادران باردار از نظر واژینوز باکتریال در سه ماه دوم و سوم مورد بررسی قرار گیرند. بررسی واژینوز باکتریال در خانم های باردار و خانم هایی که سابقه زایمان زودرس دارند خطر زایمان زودرس را به حداقل می رساند.

بروز اختلالات مربوط به جفت

در ادامه اختلالات مربوط به جفت را برای شما ذکر خواهیم برد:

 • جفت سر راهی
 • چسبندگی جفت
 • جدا شدن زودرس جفت

تغییر سایز رحم مادر

یکی دیگر از علت های زایمان زودرس به علت تغییر اندازه رحم مادر می باشد. که اغلب در بارداری های چند قلویی و یا تغییر اندازه بیش از حد مایع آمنیوتیک مشاهده می شود و همچنین اختلالات ساختاری در رحم یا دهانه رحم را می توان به کوتاه بودن دهانه رحم نسبت به حالت طبیعی اشاره کرد. در این نوع اختلال، دهانه رحم بدون انقباض باز یا بسته می شود. این حالت از کوتاهی رحم را نارسایی رحم می گویند و می توان برای رفع این مشکل جراحی گردن رحم را انجام دهید.

عفونت سایر اندام ها

می توان، علت زایمان زودرس را به عفونت سایر اندام بدن اشاره کرد که در ادامه برای شما نام خواهیم برد:

 • عفونت کلیه
 • ذات الریه
 • عفونت آپاندیس

علت زایمان زودرس

عوارض زایمان زودرس در نوزاد

به طور کلی بلوغ جنین هنگام تولد صورت می گیرد و هنگام تولد شانس بقا و سلامتی جنین تضمین می شود. اکثر نوزادانی که بین هفته های ۳۴ تا ۳۷ به دنیا می آیند، اختلالات کمتری نسبت به نوزادانی که قبل از هفته ۳۴ به دنیا می آیند دارند و همچنین در معرض خطر بیش تری نسبت به کودکانی که زمان تعیین شده به دنیا می آیند، هستند. زایمان زودرس عوارض خطرناکی را هم برای مادر و جنین خواهد داشت. زایمان زودرس می تواند مشکلاتی را از جمله به خطر انداختن سلامت مادر و که منجر به مرگ مادر می شود. در مواقعی که خانم های باردار با درد زایمان به پزشک مراجعه می کنند، به این معنای ختم سریع بارداری نمی باشد. پزشک بارداری را به تعویق می اندازد و با تجویز کورتیکواستروئید به رشد ریه ها و سایر اندام های جنین در این چند روز کمک می کند، که شانس زنده ماندن جنین افزایش پیدا کند و خطرات زایمان زودرس را به حداقل برساند.

همچنین زایمان زودرس عوارضی را برای نوزاد در پی خواهد داشته که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

 • افزایش خطر خونریزی مغزی در جنین
 • احتمال بروز مشکلات تنفسی در برخی از نوزاد های نارس
 • مشکل حفظ درجه حرارت بدن
 • اختلال در سیستم عصبی جنین
 • بروز مشکلات در دستگاه گوارش جنین و سایر اندام ها
 • زنده ماندن نوزاد عواقبی مانند: اختلال در بینایی و شنوایی را به دنبال دارد.
 • یکی دیگر از عوارض زایمان زودرس، فلج مغزی و مشکلات رشد و تکامل جنین می باشد.

آزمایشات تشخیص زایمان زودرس

متخصص با استفاده از این آزمایشات، راه های جلوگیری از زایمان زودرس را به شما می گوید. نکته ای که حائز اهمیت می باشد، درد زایمان زودرس گاهی اوقات خود به خود از بین می روند و در برخی مواقع با باز شدن زیاد دهانه رحم، پزشک نمی تواند از زایمان زودرس جلوگیری کند و در این شرایط زایمان را برای شما تجویز می کند. زمانی که شما هنگام بارداری دچار درد های پشت سر هم می شوید، به شما توصیه می شود که حتما به بیمارستان مراجعه کنید تا پزشک علائم شما را بررسی کند و احتمال دارد پزشک برای کسب اطمینان برای مادر انجام آزمایشاتی را تجویز کند که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

آزمایش لگن

در این نوع آزمایش پزشک ثبات رحم و سایز جنین را مورد بررسی قرار می دهد. پزشک در آزمایش لگن مواردی را بررسی می کند که به شرح ذیل می باشد:

 1. بررسی دهانه رحم
 2. پارگی ساک حاملگی
 3. بررسی موقعیت قرارگیری جفت

سونوگرافی

به دلیل این که علت های زایمان زودرس بسیار است، پزشک با استفاده از سونوگرافی طول دهانه رحم و سایز جنین را اندازه گیری می کند تا احتمال زایمان زودرس را کاهش دهد و به صفر رساند.

معاینه رحم

بررسی رحم برای اندازه گیری فاصله بین انقباضات و مدت زمان هر انقباض، در دهانه رحم مادر می باشد.

آمینوسنتز

مایع آمونیاک برای بررسی بلوغ ریه جنین و همچنین برای بررسی عفونت ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد و در آزمایش آمینوسنتز مایع آمونیاک را برداشته و بلوغ ریه جنین را مورد بررسی قرار می دهند.

آزمایشات تشخیص زایمان زودرس

روش های جلوگیری از زایمان زودرس

داروهای مورد نیاز 

شما می توانید با استفاده از سولفات منیزیم که از طریق IV دریافت می شود، به طور موقت از حالت تهوع خود جلوگیری کنید. این دارو ابتدا به مقدار دوز زیاد استفاده می شود و بعد از گذشت زمان یک دوز کمتر را می توانید استفاده کنید.

همچنین در صورت نیاز به زایمان زودرس می توانید از دارو کورتیکواستروئید، یک روز قبل از زایمان خود استفاده کنید تا به بلوغ ریه و مغز جنین کمک شود. برخی از داروهای خوراکی نیز برای کاهش میزان انقباضات دهانه رحم استفاده می شود و این دارو موقعی تاثیر می گذارد که دهانه رحم زیاد باز نباشد.

آنتی بیوتیک ها

اگر عفونت باعث درد شما هنگام دوران بارداری شود، می توانید از آنتی بیوتیک هایی که پزشک برای شما تجویز می کند، استفاده کنید. همچنین تجویز آنتی بیوتیک برای جلوگیری از انتقال باکتری به جنین نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از مایعات 

هرچقدر مایعات بیش تری استفاده کنید، کمبود آب بدن شما رفع می شود و انقباضات دهانه رحم شما کمتر خواهد شد. در نتیجه مصرف مایعات زیاد یک راه طبیعی و آسان برای جلوگیری از زایمان زودرس می باشد. مادر در دوران بارداری باید تا حد ممکن از آب میوه استفاده کند تا از کمبود آب بدن در دوران زایمان و بارداری جلوگیری کند.

رژیم غذایی مناسب 

تغذیه مناسب نه تنها به سلامت جنین در دوران بارداری کمک می کند بلکه از زایمان زودرس نیز جلوگیری خواهد کرد. مصرف غذایی که اسیدهای چرب امگا ۳ دارند، احتمال زایمان زودرس را کاهش می دهد.

روش های جلوگیری از زایمان زودرس

سرکلاژ دهانه رحم

سرکلاژ دهانه رحم یک جراحی بسیار ساده می باشد که اگر علائم زایمان زودرس در قبل از ۲۴ هفته در مادر مشاهده شود، دهانه رحم را با بخیه ای محکم می بندند تا از خروج زود هنگام جنین جلوگیری کنند و بخیه های زده شده در هفته سی و هفتم بارداری، هنگام زایمان کشیده می شود.

عدم نگهداری ادرار

نگه داشتن ادرار در دوران بارداری موجب التهاب مثانه، آزار رحم و انقباض می شود و اگر به صورت مکرر ادرار خود را نگه دارید سبب ایجاد عفونت در مجاری ادرار می شود و این امر انقباضات دهانه رحم را افزایش می دهد.

جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا

آنفولانزا مشکل جدی می باشد که بر جنین تاثیر منفی خواهد گذاشت و ابتلا به این بیماری باعث زایمان زودرس و نقص عضو جنین می شود. همچنین جلوگیری از ابتلا به آنفولانزا باعث می شود درصد زایمان زودرس کاهش یابد.

استراحت کافی

اضطراب و استرس، مادر و جنین را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه فرزند شما با وزن کم متولد می شود. همچنین ورزش، رژیم غذایی و استراحت به روان و فیزیک شما بسیار کمک می کند تا زایمان موفقی را تجربه کنید.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که مارا تا پایان مقاله همراهی کردید. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد درصورت داشتن هرگونه سوالی  می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *