علت قاعدگی زودرس

ما در این مقاله سعی داریم شما را با علت قاعدگی زودرس آشنا کنیم. زود پریود شدن دختران و شروع شدن قاعدگی از سن پایین می تواند باعث خطراتی در آینده شود و امکان دارد در سلامتی آن ها تاثیر گذار باشد. شروع شدن دوره پریود قبل از ۱۲ سالگی می تواند باعث خطراتی مانند بیماری های قلبی و سکته های بعد از آن شود. در ادامه برای آشنا شدن با علت قاعدگی زودرس با ما همراه باشید.

قاعدگی چیست ؟

قاعدگی برای یک خانم از ۱۲ سالگی شروع می شود. در شروع دوران بلوغ تخمک گذاری وجود ندارد و سیکل های ماهانه بدون تخمک گذاری است. دختران بعد از این که بالغ می شوند در یکی دو سال اول بلوغ به صورت نامرتب پریود می شوند. امکان دارد زودتر از موعد پریود شوند یا دیرتر این اتفاق برای آن ها بیفتد. تا ۲ سال بعد از بلوغ و شروع قاعدگی تخمک‌گذاری به صورت مرتب شروع می شود و تخمدان و رحم هر ماه یکی از تخمدان ها شروع به رشد می‌کند و تخمک گذاری انجام می‌شود و اگر باعث حاملگی نشود در آن سیکل قاعدگی ایجاد می شود.

بعد از این روند در خانم ها از شروع پریود هر ۲۶ تا ۳۵ روز باید خود به خود قاعدگی اتفاق بیفتد. این روند تا ۴۰ تا ۴۵ سالگی به طور منظم در بیشتر خانم ها وجود دارد و بعد از ۴ یا ۵ سال امکان دارد نامرتب شود زیرا تخمک گذاری امکان دارد کم شود و اختلالات هورمونی ایجاد شود تا خانمی یائسه شود. فرم طبیعی این است که ماهی یک بار بین ۲۶ تا ۳۵ روز یک بار خانم بدون مصرف دارو به طور خود به خود پریود شود. این روند اگر دیرتر یا زودتر از موعد انجام شود امکان دارد دلایل مختلفی داشته باشد.

قاعدگی چیست ؟

 

چه عاملی باعث زود پریود شدن می شود ؟

دوران قاعدگی باید مدت زمان منظمی داشته باشد. دیرتر و زودتر پریود شدن تاثیرات نامناسبی در بدن دارد. از عواملی که در زود پریود شدن تاثیر دارد استرس و تغییر ناگهانی و داروی کنترل بارداری است. خانم ها تا سن ۵۰ تا ۵۵ سالگی هر ماه یک دوره پریود می شوند و این دوره در فاصله زمانی هر ۲۸ روز تکرار می شود که طبیعی است. اما هنگامی که اختلالاتی در دوران قاعدگی به وجود می آید که باعث به زود پریود شدن و یا پریود نشدن می شود که می تواند دلایلی داشته باشد. خانم ها در  ماه یک بار پریود می شوند که در خانم ها مختلف بین ۲۵ تا ۳۰ روز است و این به این معنی است که هر خانمی ۲۵ تا ۳۰ روز یک بار پریود می شود.

در هر دوره پریود بدن خانم ها برای حامله شدن آماده می‌شود. اگر خانم تخمک‌گذاری کند و این تخمک با اسپرم در مجاورت هم قرار بگیرند لقاح اتفاق می افتد و جنین تشکیل می‌شود. اگر لقاح اتفاق بیفتد خانم حامله می شود و اگر حاملگی اتفاق نیفتد مخاط رحم در پایان پریود شروع به ریزش می‌کند که همان خون ریزی ماهانه است. هر خانمی در ماه یک بار این خون ریزی را تجربه می کند.

بیشتر خانم ها می دانند که دوره طبیعی عادت ماهانه در فاصله ۲۰ تا ۴۰ روز اتفاق می‌افتد اما بیشتر خانم ها مدت زیادی است که با بی نظمی و شدت غیرطبیعی عادت ماهیانه رو به رو هستند و آن را تحمل می کنند اما هیچ کدام از این مشکلات را نمی شود حل کرد و اگر خانم ها زودتر این مشکلات را از بین نبرند امکان دارد دچار مشکلات بیشتر شوند.

علت قاعدگی زودرس

این بیماری که مربوط به اختلالات و بی نظمی های قاعدگی است و به آن آمنوره می گویند می تواند دلایلی مختلفی داشته باشد. در ادامه با علت قاعدگی زودرس آشنا می شوید:

استرس : 

یکی از دلایل مهم علت قاعدگی زودرس یا پریود های زیاد استرس است. استرس امکان دارد هیجانی و یا فیزیکی باشد و یا ناشی از محیط اطراف باشد. استرس از هر نوعی باعث به هم ریختن تعادل هورمونی در خانم ها می شود و باعث به انواع مختلف اختلالات قاعدگی می شود. اگر علت قاعدگی زودرس استرس باشد می توان آن را با دارو کنترل کرد.

پیشگیری از بارداری :

قرص های ضد بارداری در زودتر پریود شدن خانم ها می تواند تاثیر داشته باشد به ویژه اگر شما یک یا چند قرص بخورید. آی یو دی یکی دیگر از علت قاعدگی زودرس است. اگر قرص اورژانسی ضد بارداری مصرف می کنید باعث می شود قاعدگی شما زودتر اتفاق بیفتد.

استفاده مواد مخدر :

۱۵ درصد خانم هایی که چرخه قاعدگی منظم دارند و مواد مخدر مصرف می کنند باعث لکه بینی یا عادت ماهیانه زودرس یا دیر رس می شوند.

یائسگی :

یائسگی به قطع شدن دائمی پریود در خانم ها است. خانم ها به تدریج یائسه می شوند و در این مدت بدن خانم ها دچار تغییرات هورمونی می شود و باعث به وجود آمدن علائم یائسگی مانند گرگرفتگی می شود. اختلالات و نامنظمی پریود در این دوران شایع است که یکی از آن‌ها پریود های زیاد و زودتر از موعد است.

بیماری های آمیزشی یا مقاربتی :

بیماری‌های آمیزشی به ویژه عفونت سوزاکی و کلامیدیائی می‌تواند در زنان باعث زود پریود شدن شوند. عفونت با کلامیدیا در خانم‌ها بزرگ است و باعث درد زیاد شکمی، ترشحات چرکی از واژن و پریود های نامنظم می شود. سوزاک باعث به وجود آمدن خارش در ناحیه واژن، ترشح خونی و چرکی از واژن و احساس سوزش هنگام ادرار می شود.

مشکلات هورمونی :

مشکلات تیرویید، هیپوتالاموس یا هیپوفیز که در تولید هورمون‌های زنانه نقش دارد می تواند باعث نامنظمی عادات و زود پریود شدن شوند. امکان دارد تخمدان ها دچار مشکلی باشند و با فرمانی که از مغز دریافت می‌کنند هورمون کافی تولید نکنند. بیشتر شدن ترشح هورمون مردانه باعث نامنظمی دوره ها می‌شود.

بیشتر یا کمتر شدن وزن :

بعضی اوقات افزایش یا کاهش شدید وزن بدن می تواند اختلالاتی در پریود شدن داشته باشد. باید برای دلایل بیشتر یا کمتر شدن وزن خود با پزشک مشورت کنید و وزن خود را کنترل کنید. اگر یک بار دچار قاعدگی زودرس شدید نگران نباشید زیرا این اتفاق طبیعی است. اما اگر بارها دچار این اتفاق شدید یا نشانه های دیگری مانند درد یا خون ریزی داشتید به پزشک اطلاع دهید. یادداشت کردن طول چرخه پریودی می تواند در تشخیص قاعدگی زودرس و کمک به پزشک در تشخیص دلیل مشکل زود پریود شدن شما مناسب باشد.

فیبروم رحم :

فیبروم رحم دارای یک پوششی است که چسبندگی ضعیف دارد و به دلیل ریزش آسان مخاط روی فیبروم خانم دچار پریود یا عادت ماهانه زیاد می شوند. این خانم‌ها خون ریزی زیاد همراه با پریود های طولانی دارند.

علت قاعدگی زودرس 

فاصله بین دو قاعدگی چند روز است ؟

چرخه قاعدگی برای خانم های بزرگسال امکان دارد ۲۴ تا ۳۸ روز متغیر باشد اما درباره دختران نوجوان چرخه ۳۸ روزه یا بیشتر به حساب می آید. در میان زنان هم چرخه هر فرد امکان دارد به طور ماهیانه دچار تغییراتی باشد. در بعضی ماه ها امکان دارد چرخه قاعدگی به نسبت ماه قبل روز های کمتری طول بکشد یا امکان دارد زودتر یا دیرتر از پریود قبلی آغاز شود. در بعضی مواقع احتمال دوبار پریود شدن در یک ماه وجود دارد.

اگر چرخه های قاعدگی بازه زمانی کمتری داشته باشد احتمال قاعدگی در اول یا آخر ماده وجود دارد و این شرایط نگران کننده نیست و روشی طبیعی است. اگر خارج از چرخه قاعدگی طبیعی دچار خون ریزی شدید به پریود شدن دوم خود شک کنید اما قبل از شروع اولین کاری که باید انجام دهید این است که متوجه شوید خون ریزی نوعی لکه بینی است یا ناشی از خون ریزی قاعدگی است.

خطرات زود پریود شدن دختران :

محققان بعد از ارزیابی اعلام کردن که بلوغ زودرس و قاعدگی زودرس می تواند باعث بیشتر شدن خطر افسردگی در بزرگسالی شود. دخترانی که بسیار زودتر از موعد وارد سن بلوغ می شوند و دچار قاعدگی زودرس می شوند زودتر دچار افسردگی می شوند. بعضی از افراد در این تحقیق شرکت کردند و پرسش نامه هایی را پر کردند و بعضی از شرکت کننده ها آزمایش خون، آزمایش ادرار و بزاق دادند. درصد کمی از زنان شرکت کننده اولین سکته مغزی یا حمله قلبی خود را در این روند و در بزرگسالی داشتند اما هیچ نشانه ای از بیماری قلبی عروقی در اول بلوغ دیده نشده است. خطرات و عوارض بلوغ زودرس در خانم ها بیشتر از مردان است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث به وجود آمدن قاعدگی نامنظم و اختلال در چرخه رشد قاعدگی در زنان می شود و در بعضی از مواقع باید به پزشک مراجعه کرد که در ادامه به آن می پردازیم :

  • اگر در طول دوره قاعدگی احساس درد زیادی وجود داشته باشد.
  • قاعدگی که بیشتر از ۳ ماه متوقف شود و افراد باردار نباشد.
  • با علائم دیگر مثل ترشحات یا تب رو به رو شوید.
  • اگر که خون ریزی طوری باشد که در یک ساعت بیشتر از یک پد بهداشتی استفاده کنید.
  • بین دوره‌های قاعدگی لکه بینی وجود داشته باشد.
  • قاعدگی به صورت نامنظم باشد.
  • دوره قاعدگی کمتر از ۲۱  روز یا بیشتر از ۳۵ روز باشد.
  • قاعدگی که بیشتر از ۷ روز طول بکشد.

امکان دارد در هنگام مراجعه به پزشک از شما سوالاتی درباره سابقه بیماری شما سوال کند. برای مثال از شما درباره میزان فعالیت هایی که انجام می دهید، سابقه بیماری مقاربتی داشتید، تغییرات وزنی که داشتید، استرس و مسائل عاطفی که تجربه کردید. و معایناتی از جمله ام آر آی، سی تی اسکن، سونوگرافی شکمی، آزمایش خون، سونوگرافی لگن و واژن، معاینه لگن برای تشخیص قاعدگی نامنظم انجام می شود.

برای آشنا شدن با علت یائسگی زودرس به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

تاثیر پریود زودرس در تولید مثل :

پریود زودتر از موقع خانم هایی که اولین دوره قاعدگی آن ها قبل از سن ۱۲ سالگی بود خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی ۱۰ درصدی را نسبت به افرادی که شروع قاعدگی آن ها در سن ۱۳ سالگی بود داشتند. قاعدگی زودرس خطر بیماری های قلبی را بیشتر می کند. خانم هایی که قبل از سن ۴۷ سالگی یائسه می شوند تا ۳۳ درصد  در معرض بیشتر خطر دردهای قلبی عروقی هستند. این خطر در سکته مغزی بیشتر است و تا ۴۲ درصد افزایش داشت. در خانم هایی که سقط جنین انجام دادند افزایش خطر بیماری قلبی عروقی دیده می شود و خطر ۶ درصدی در خانم هایی که سقط جنین داشتند تاثیر زیادی در عوامل تولید مثل داشت.

بیشتر شدن خطر سکته قلبی به میزان ۲۲ درصد و در سکته مغزی هم ۴۴ درصد است. خانم هایی که به هیسترکتومی مبتلا هستند ۱۲ درصد بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی هستند.
اگر که خانم ها قبل از هیسترکتومی دچار بیماری تنبلی تخمدان و یا مشکلات تخمدان بودند خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی در آن ها دو برابر می شد. خانم هایی که فرزند کوچک دارند با گذشت هر سال تا ۳ درصد خطر ابتلا به سرطان سینه در آن ها کم می شد.

محققان توصیه می کنند که خانم ها هر سال آزمایشات قلب و عروق را انجام دهند و بعد از سن ۴۲ سالگی تست سرطان سینه بدهند. این کار در خانم هایی که بلوغ زودرس دارند و دوره پریود آن ها زودتر از سن ۱۳ سالگی آغاز می شود و یا خانم هایی که سابقه بیماری قلب و عروق دارند بیشتر توصیه می شود.

قاعدگی زودرس و بیماری قلبی و عروقی

افرادی که فرزندان زیادی دارند بیشتر دچار بیماری های قلبی و عروقی می شوند. این اتفاق به این معنی است که بیشتر شدن خطر امکان دارد در زنان و مردان دیده شود و به جای آن که عوامل بیولوژیکی در به وجود آمدن خطرات بیماری دخالت داشته باشند احتمال دخالت عوامل روان شناختی وجود دارد. محققان بعضی از محدودیت ها را می گویند برای مثال مطالعات، درصد و روند عوامل خطرزا برای همه گروه ها یکی نبوده است. امکان دارد همه نتیجه گیری ها ثابت نباشد. آزمایشات بیشتر درباره گروهی بود که در نوجوانی بلوغ زودرس و در معرض خطرات بیماری قرار داشتند.

قاعدگی زودرس و بیماری قلبی و عروقی

کلام آخر

در صورت مشاهده خطر و علائمی درباره قاعدگی زودرس حتما به پزشک مراجعه کنید و سعی کنید از افراد با تجربه کمک بگیرید. سعی کنید از استرس و دلایلی که باعث قاعدگی زودرس می شوند دوری کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.