مزایای زایمان طبیعی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مزایای زایمان طبیعی آشنا کنیم. بارداری و زایمان جزو دوران سخت اما شیرین برای همه مادران است که حساسیت زیادی دارد. زایمان به دو روش زایمان طبیعی و زایمان سزارین انجام می شود. زایمان طبیعی کم خطر از زایمان سزارین است و اگر مادر شرایط مناسبی نداشته باشد بهتر است از روش طبیعی زایمان کند و در شرایط اضطراری می تواند از زایمان سزارین استفاده کند.

زایمان طبیعی چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد که زایمان طبیعی چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در زایمان طبیعی نوزاد از راه واژن و بسته شدن رحم انجام می شود و در رحم مادر متولد می شود و این بسته شدن ها باعث می شود دهانه رحم گشاد شود و باعث می شود نوزاد به دنیا بیاید. زمانی که مادر انتخاب می کند فرزند خود را با چه روشی به دنیا بیاورد می تواند به صورت طبیعی یا به صورت اپیدورال زایمان کند. در این روش ما در بی حس می شود و هیچ دردی احساس نمی کند و زمانی که برای زایمان آماده باشد باید کمی فشار وارد کند. اگر کودک خارج نشد پزشک از دستگاه وکیوم استفاده می کند و این کار امکان دارد برای نوزاد خطرناک باشد اما اگر پزشک در این کار مهارت داشته باشد هیچ خطری برای نوزاد و مادر پیش نمی آید.

زایمان طبیعی چیست ؟

 

مراحل زایمان طبیعی :

زایمان طبیعی در سه مرحله انجام می شود که در ادامه به مراحل زایمان طبیعی می پردازیم :

در مرحله اول زایمان باز شدن دهانه رحم بررسی می شود و با نزدیک شدن زمان زایمان سرعت باز شدن دهانه رحم بیشتر می شود و با هر بار باز شدن احساس درد در ناحیه کمر و شکم احساس می شود و به ناحیه مقعد فشار وارد می کند که طبیعی است و دهانه رحم ۱۰ سانتی متر باز می شود که مادر باید در این مرحله زور بزند.

در مرحله دوم زایمان باز شدن کامل دهانه رحم صورت می گیرد که با خارج شدن جنین زایمان تمام می شود. در این مرحله مادر نقش زیادی دارد و پزشک از مادر می خواهد زور بزند و باز شدن و بسته شدن رحم باعث می شود جنین خارج شود.

در مرحله سوم زایمان که مرحله آخر است و نوزاد در این مرحله به دنیا می آید. در مرحله آخر هنگامی که نوزاد از رحم خارج می شود جفت از دیواره رحم جدا شده و از رحم خارج می شود. مدت زمان هر مرحله از زایمان برای هر فردی فرق دارد و مدت زمان شروع درد در بارداری اول بیشتر است که در زایمان ها بعدی این زمان کم می شود.

زایمان طبیعی چه نشانه هایی دارد ؟

زمانی که نوزاد می خواهد متولد شود مشخص نیست و پزشک متخصص زنان و زایمان امکان دارد این زمان را به شما بگوید اما این زمان مشخص نمی شود و دقیق نیست. درد زایمان ۳ هفته قبل و ۲ هفته بعد از زمان مشخص شده، شروع می شود که این یک اتفاق طبیعی است. زایمان طبیعی می تواند نشانه هایی داشته باشد که در ادامه با نشانه های زایمان طبیعی آشنا می شوید :

پایین آمدن برآمدگی شکم :

پایین آمدن برآمدگی شکم یکی از نشانه های زایمان طبیعی است. هنگامی که این اتفاق می افتد فشار کمتری به ریه های مادر وارد می شود و تنفس برای مادر آسان تر است اما این اتفاق باعث می شود تا فشار زیادی به مثانه مادر وارد شود و باعث تکرر ادرار شود. این نشانه در اولین بارداری چند هفته قبل از زایمان به وجود می آید اما در بارداری های بعدی چند روز قبل شروع می شود.

خارج شدن ترشحات از رحم :

امکان دارد بعضی وقت ها چند روز قبل از بارداری دهانه رحم باز شود و ترشحات صورتی رنگ که به خون آغشته است از رحم خارج شود.

پارگی کیسه آب :

یکی از نشانه های زایمان پارگی کیسه آب است. با پاره شدن کیسه آب ترشحات و مایعاتی از ناحیه تناسلی خارج می شود که این اتفاق قبل از شروع در زایمان یا ۱ روز قبل از زمان زایمان اتفاق می افتد.

انقباضات رحمی :

انقباضات رحمی به صورت نامنظم در زمان نزدیک زایمان یک اتفاق طبعی است مام در فواصل نزدیک زایمان این نوع انقباضات در مدت زمان کم و منظم صورت می گیرد.

اسهال :

یکی از نشانه های زایمان اسهال است.

مزایای زایمان طبیعی :

زایمان طبیعی مزایایی دارد که در ادامه با مزایای زایمان طبیعی آشنا می شوید :

 • یکی از مزایای زایمان طبیعی برای نوزاد این است که به او اجازه می دهد که به خوبی رشد کند و در روزهای آخر بیشترین میزان رشد سلول های مغزی، سیستم تنفسی و کبد را دارد.
 • یک روش طبیعی و بدون دستکاری را انجام می دهید.
 •  در زایمان طبیعی مادر بعد از تمام شدن زایمان به حالت اولیه خود بر می گردد و درد زیادی را تحمل نمی کند.
 • از هوشیاری کامل برخوردارید و می توانید هنگامی را که نوزاد از بدن شما بیرون می آید را احساس کنید.
 • در هنگام زایمان طبیعی کودک باکتری های مفیدی را می تواند دریافت کند.
 • بعد از زایمان خونریزی زیادی ندارید.
 • همسر و یا همراه دیگر می تواند شما را در زایمان همراهی کند.
 • در بارداری های بعدی با خطرات و سختی کمتری مواجه می شوید.
 • بیشتر به صورت غیرتهاجمی انجام می شود و عوارض و خطرات کمی دارد.
 • امکان در آغوش گرفتن نوزاد بعد از زایمان طبیعی و شیردهی به او وجود دارد.
 • از لحاظ هزینه کم هزینه است.
 • مایعاتی که به ریه کودک وارد می شود در زایمان طبیعی خارج می شود.

زایمان طبیعی بدون درد

در هنگام زایمان طبیعی از روش های متفاوتی برای کم شدن درد مادر استفاده می کنند که به آن می پردازیم :

تجویز داروی وریدی : 

در این روش که از داروهای مخدر و یا کتامین استفاده می شود احتمال ورود آن ها به بدن جنین و تاثیرگذاری بر روش تنفس آن ها کم است. اگر از این روش کاهش درد استفاده می شود نیاز است که بخش مراقبت های ویژه برای نوزاد در بیمارستان وجود داشته باشد.

بی حسی اپیدورال :

این روش یکی از بهترین روش های کاهش درد زایمان است. اگر قرار باشد از این روش برای مادر استفاده شود حضور متخصص بیهوشی در اتاق زایمان ضروری است. توسط متخصص بیهوشی یک لوله پلاستیکی در قسمت پایینی کمر مادر وارد می شود تا بتوان دارو را از این طریق به اطراف نخاع تزریق کرد. تزریق اپیدورال باعث کاهش درد زیاد می شود اما  ۱۰۰ درصد درد زایمان را از بین نمی برد. اپیدورال تزریقی می تواند ضربه های عصبی از قسمت کمر ستون فقرات را مسدود کند و از این طریق باعث کاهش درد در نیمه پایینی بدن شود. تزریق زمانی صورت می گیرد که مادر در حال فعالیت باشد و این به این معنی است که باید ۳ انقباض در هر ۱۰ دقیقه داشته باشد.

استاده از گاز انتونوکس :

گاز انتونوکس مخلوطی از گاز اکسیژن و نیتروس است و توسط ماسک به بدن مادر وارد می شود. هنگامی که انقباضات رحم در طول زایمان همراه با درد احساس می شوند روی صورت مادر یک ماسک مخصوص قرار داده می شود تا با تنفس عمیق گاز آن را وارد ریه ها و مغز شود. این گاز در درد تاثیر می گذارد و باعث کم شدن درد زایمان می شود.

زایمان طبیعی چه نشانه هایی دارد ؟

زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین :

در زایمان طبیعی مادر و فرزند در شرایط عادی کمتر در معرض خطر هستند و تا جایی که امکان دارد بهتر است از زایمان سزارین خودداری شود. امکان دارد مادر یا جنین وضعیتی را تجربه کنند که در آن امکان زایمان به صورت طبیعی برای آن ها فراهم نباشد. پزشک باید تشخیص دهید که زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین. باید در این باره با یک پزشک خوب مشورت کرد و سلامت عمومی و سابقه بیماری خود را باید با پزشک در میان بگذارید تا پزشک بتواند بهترین تصمیم را برای شما بگیرد.

زایمان طبیعی بدون درد چگونه است ؟

یکی از بهترین روش های کاهش درد در هنگام زایمان طبیعی بی حسی اپیدورال است. بیشتر از ۵۰ درصد خانم های باردار در بیمارستانها از بی حسی استفاده می کنند. در هنگام جراحی باید پزشک بیهوشی در محل زایمان حضور داشته باشد. متخصص بیهوشی در بخش پایین کمر یک لوله پلاستیکی را وارد کرده که توسط آن دارو در اطراف نخاع آزاد شود. اپیدورال‌ها ضربه عصبی را از قسمت های کمر و ستون فقرات مسدود می کند که این اتفاق باعث کم شدن احساس در نیمه پایین بدن می شود. اپیدورال درد و احساسات در نیمه پایین بدن را کم می کند اما باعث کم شدن درد ۱۰۰ درصد نمی شود. تزریق فقط هنگامی انجام می‌شود که بدن مادر در فعالیت باشد یعنی هنگامی که حداقل ۳ انقباض را در ۱۰ دقیقه داشته باشد.

حمام کردن بعد از زایمان چگونه است ؟

حمام کردن بعد از زایمان مشکلی ندارد زیرا آب گرم می تواند باعث کم شدن درد شود اما بهتر است ناحیه تناسلی با شامپو بچه شسته شود و از کشیدن لیف روی ناحیه تناسلی دوری کنید. بعد از حمام سعی کنید از سشوار برای خشک کردن ناحیه زخم استفاده کنید.

چه افرادی نمی توانند از زایمان طبیعی استفاده کنند ؟

یکی از اصلی ترین روش های که به خانم های باردار توصیه می شود زایمان طبیعی است تا برای به دنیا آوردن فرزندشان این روش را انتخاب کنند اما بعضی اوقات به دلایل مشکلاتی که دارند و فیزیولوژی بدنشان نمی توانند از این روش استفاده کنند و باید از زایمان سزارین استفاده کنند. در ادامه با افرادی که نمی توانند از این روش استفاده کنند آشنا می شوید :

 • افرادی که مبتلا به بیماری های خاصی مثل دیابت، عوارض های قلبی، بیماری های عفونتی و قابل انتقال مثل ایدز می باشند.
 • خانم های مبتلا به اختلال هموروئید حاد، زیرا احتمال بیشتر شدن خونریزی در زایمان برای آن ها وجود دارد.
 • اگر که جنین جایگاه مناسبی در رحم نداشته باشد و سر او به سمت پایین نباشد.
 • خانم هایی که ۲ بار در گذشته زایمان سزارین داشتند.
 • هنگامی که پزشک تشخیص دهد وضعیت نوزاد طوری نیست که در طول زایمان طبیعی اکسیژن لازم به او برسد.
 • خانم هایی که چند قلو باردار هستند.
 • مادرانی که خود یا جنین شان وزن بالایی دارند.
 • بانوانی که در گذشته جراحی هایی مثل عمل دهانه رحم و سر کلاژ و یا سابقه سقط جنین داشتند.

راه های کاهش درد و استرس زایمان طبیعی

زایمان طبیعی صدمه کمی به بدن مادر وارد می کند و امکان دارد درد وجود داشته باشد اما بعد از ۱ یا ۲ ساعت از بین می ورد. بعضی از مراقبت ها و روش ها برای کاهش درد مناسب هستند که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

انتخاب محل زایمان :

یکی از نکات مهم قبل از بارداری محلی است که قرار است زایمان صورت بگیرد.

برنامه ریزی :

باید برای زایمان برنامه ریزی داشته باشید و لباسی که می خواهید بپوشید و پزشک مورد نظر و هر چیزی که لازم است را در نظر داشته باشید تا هنگام زایمان استرسی نداشته باشید و همه چیز توسط برنامه پیش برود.

تغذیه مناسب :

نیاز است که بدن مادر انرژی نیاز برای تغذیه جنین و حمل بار داشته باشد. برنامه تغذیه باید کامل و مفید باشد و هیچ ماده مضری نداشته باشد و زیر نظر پزشک باشد.

ماساژ :

با روغن زیتون از ماه ۶ ناحیه بین مقعد و واژن را ماساژ دهید. انعطاف پذیری این ناحیه به شما کمک می کند که پارگی کمتر و بخیه کمتری داشته باشید.

ورزش های دوران بارداری :

ورزش در خانم ها در دوران بارداری از نظر جسمی و از نظر روحی باعث آمادگی برای زایمان است و بدن شما تقویت می کند. پیاده روی در ماه آخر برای خانم های باردار مناسب است البته اگر احتمال زایمان زودرس دارید این کار را نکنید. برای برنامه ریزی ورزش های مناسب باید با پزشک مشورت کنید. نشستن در وان آب گرم، ماساژ کمر و داشتن فردی که به شما کمک کند و بعضی از شرایط جسمی و روانی برای کم شدن درد مفید است.

زایمان طبیعی چه زمانی نباید انجام شود ؟

روش طبیعی زایمان طبیعی بهتر از روش های دیگر است اما بعضی اوقات امکان دارد زایمان طبیعی برای سلامتی مادر و نوزاد خطرناک باشد و باید زیر نظر پزشک زایمان سزارین انجام شود. بعضی از عوامل امکان دارد پزشک را مجبور کند که افراد عمل سزارین انجام دهند. اگر بند ناف دور گردن نوزاد پیچیده باشد بعد از عمل سزارین انجام می شود، بعضی بیماری ها مانند بیماری قلب، دیابت، فشار خون و اختلالات کلیوی، زایمان طبیعی را خطرناک می کند، افزایش زیاد وزن مادر باعث طولانی تر شدن زایمان می شود و در این شرایط سزارین باید انجام شود، عفونت هایی مانند HIV یا هرپس تناسلی در صورت زایمان طبیعی به نوزاد انتقال می یابد، با بیشتر شدن سن مادر عمل سزارین با احتمال زیادی انجام می شود، امکان دارد اندازه جنین بزرگ تر از ظرفیت لگن و رحم باشد و عبور نوازد از دهانه رحم امکان دارد به هر دو آسیب بزند.

راه های کاهش درد و استرس زایمان طبیعی 

کلام آخر

قبل از انجام زایمان طبیعی از مزایای زایمان طبیعی با خبر شوید و با آگاهی دست به  انجام جراحی زایمان طبیعی بزنید. مراقبت های جراحی را مطالعه کنید تا استرس نداشته باشید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله مزایای زایمان طبیعی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.